Joanna Gierak-Onoszko

Joanna Gierak-Onoszko jest polską reportażystką, dziennikarką, pisarką i felietonistką, urodzoną w 1980 roku. Ukończyła Uniwersytet Warszawski, a następnie podjęła naukę w Instytucie Reportażu, który podlegał pod Polską Szkołę Reportażu. Po zakończeniu studiów rozpoczęła współpracę z gazetami „Duży Format”, „Gazeta Wyborcza”, „Pismo”, „Polityka”, „Non/fiction – nieregularnik reporterski”. Założyła także bloga pod nazwą Mrs. Canada. Opowieści z Kanady.

Joanna Gierak-Onoszko i jej debiut literacki


W trakcie pobytu w Toronto, rozpoczęła pracę nad swoją debiutancką książką „27 śmierci Toby’ego Obeda”. Reportaż ten porusza trudny temat szkół z internatem dla rdzennych mieszkańców Kanady, prowadzonych w XIX wieku przez katolickie kościoły. Autorka ukazuje fakty, prezentuje szokującą prawdę, o ofiarach przemocy i napaściach czy molestowaniach seksualnych. Główny bohater jest Opaleńcem, ponieważ udało mu się przeżyć.

Nagrody i wyróżnienia


Pisarka za swoją reporterską powieść 27 śmierci Toby’ego Obeda” otrzymała nominację do Nagrody Literackiej „Nike”. Dzieło autorki doszło aż do finału, aby ostatecznie zwyciężyć w plebiscycie „Nike” Czytelników. W 2015 roku otrzymała zgłoszenie w konkursie Polsko-Niemieckiej Nagrody dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego za reportaż o pomocy udzielanej uchodźcom przez lekarzy i wolontariuszy z Berlina.

Lista książek: Joanna Gierak-Onoszko

24,35 zł 24,07 zł - najniższa cena 42,00 zł - cena detaliczna