W ciemnym zwierciadle - Le Fanu Joseph Sheridan | okładka
Zysk i S-ka

W ciemnym zwierciadle Joseph Sheridan Le Fanu

Oprawa twarda z obwolutą
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2015-05-08

ISBN: 978-83-778-5184-5
EAN: 9788377851845
Tytuł oryginalny: In a Glass Darkly
Liczba stron: 550
Format: 135x205mm
Cena katalogowa: 39,90 zł
Tłumaczenie: Mira Czarnecka

39,90 zł 29,37 zł

Produkt niedostępny

Opis

W ciemnym zwierciadle to wyjątkowa książka w dorobku Josepha Sheridana Le Fanu, jednego z twórców powieści gotyckiej. Motywem przewodnim są przykłady zjawisk nadprzyrodzonych, z których każdy stanowi studium przypadku z archiwum doktora Martina Hesseliusa, lekarza i naukowca zajmującego się studiowaniem stanów psychologicznych w kontekście choroby umysłowej. W głowach pacjentów doktora Hesseliusa naruszona została granica pomiędzy światem realnym i nadprzyrodzonym: są prześladowani przez mściwe zjawy i wampiry, pojeni trucizną i w efekcie zapadają w sen przypominający śmierć, cierpią na przerażające halucynacje. Doktor jest zazwyczaj w stanie wyjaśnić te zjawiska za pomocą metod psychopatologii. Dzięki literackiemu chwytowi w postaci obiektywnego z pozoru narratora - którym jest były sekretarz doktora opracowujący dzieła nieżyjącego już uczonego - Le Fanu zdaje się celowo nie zajmować jednoznacznegó stanowiska wobec opisywanych wydarzeń i wiele niepokojących wątpliwości pozostaje dla czytelnika nierozwiązanych.

Każda z opowiedzianych historii porywa absolutnie frapującym pomysłem fabularnym i stylem narracji, a w najsłynniejszej z nich, Carmilli (która posłużyła jako inspiracja do napisania Drakuli), Le Fanu stworzył typ kobiety-wampira funkcjonujący w kulturze popularnej aż do dziś.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Trzyma w napięciu

2019-08-22
Co za książka...dawno nie trafiłam na tak dobrą pozycję zawierającą opowiadania. Widać, że autor jest specjalistą w swojej dziedzinie, bo rewelacyjnie buduje atmosferę i trzyma w napięciu. Niejeden twórca mógłby się od niego uczyć! Naprawdę jestem pod dużym wrażeniem i na pewno sięgnę jeszcze po książki autorstwa Josepha Sheridana Le Fanu!

Supernaturalnie!

2019-08-22
Uwielbiam twórczość tego autora, i choć książki przepełnione mrokiem nie należą do moich faworytów. Bardzo trafia do mnie jego sposób przedstawiania rzeczywistości (i nie tylko rzeczywistości). Temat zjawisk nadprzyrodzonych zawsze mnie fascynował, pochłaniałam odcinki kultuwego serialu "Supernatural" jak szalona! Cieszę się, że mogłam też o tym poczytać, bo dowiedziałam się wielu nowych rzeczy:)

Bardzo dobry zbiór!

2019-08-22
Le Fanu to mistrz! Nie ukrywam, że do książki jego autorstwa przyciąnęła mnie okładka, która jest bardzo intygująca i od razu zwraca na siebie uwagę. Treść wcale nie była gorsza! Bez wątpienia jest ponadczasowa i skonstruowana w dobry sposób. Historia dzieje się płynnie i wciąga bez reszty!!! Opowiadania to mój ulubiony gatunek, więc cieszę się, że ten zbiór trafił w moje ręce!

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.