Alianci. Stalin, Roosevelt, Churchill. Tajne rozgrywki zwycięzców drugiej wojny światowej - Jonathan Fenby  | okładka
Znak

Alianci. Stalin, Roosevelt, Churchill. Tajne rozgrywki zwycięzców drugiej wojny światowej Jonathan Fenby

Oprawa twarda z obwolutą

Pierwsze wydanie: 2007-11-16

ISBN: 978-83-240-0895-7
EAN: 9788324008957
Opracowanie graficzne: Kuba Sowiński
Liczba stron: 652
Wydawnictwo: Znak
Format: 165 x 235 mm
Cena katalogowa: 59,90 zł
Tłumaczenie: Bartłomiej Pietrzyk, Joanna Rumińska

59,90 zł 40,73 zł

Produkt niedostępny

Opis

"Alianci" pokazują nagą prawdę o drugiej wojnie światowej

„Kłótnię zaczął Józef Stalin. Podczas wystawnej kolacji sowiecki przywódca nieustannie dokuczał Winstonowi Churchillowi. Okraszonym przyciężkim humorem docinkom nie było końca. [...] Siedzący na wózku inwalidzkim Franklin Roosevelt milczał przez większość czasu, ograniczając się do banałów i truizmów. Jak powiedział później na posiedzeniu gabinetu, złośliwości Stalina wobec Churchilla bardzo go rozbawiły.” 

Tak zaczyna się opowieść Jonathana Fenby'ego o spotkaniach Wielkiej Trójki, która zdecydowała o losach świata i wpłynęła na całą historię powojennej Polski. Na tę rozgrywkę składają się tajne obrady, oficjalne konferencje, trwające do późna suto zakrapiane noce na Kremlu i letnie pikniki w prezydenckiej rezydencji. Żywa, reporterska relacja przenosi nas do Teheranu, Jałty i we wszystkie te miejsca, gdzie spotykali się Stalin, Roosevelt i Churchill. Trzy niezwykłe osobowości - krwawy dyktator, znakomity manipulator, zdesperowany premier - reprezentujące trzy militarne potęgi zostały ukazane w politycznej grze, w której stawką był m.in. los Polski. 

Wprowadzając czytelnika w wypełnione tytoniowym dymem gabinety, Alianci pokazują nagą prawdę o drugiej wojnie światowej.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Bez uproszczeń

2010-06-24
Zacząć należałoby od gratulacji dla autora. Zgromadził cenny materiał, poddał go gruntownej analizie i stworzył sugestywny obraz zakulisowych rozgrywek między głównymi przywódcami aliantów. Gdy tylko może, Fenby pozwala mówić bohaterom wydarzeń. Razem z kolejnymi zapiskami niejako wnikamy w umysły postaci tego okrutnego dramatu.

Książka, która kradnie czas

2010-01-22
Kiedy zerka się na księgarnianej półce na "Aliantów", odczuwa się strach i w sumie dobrze, bo to obawa przed największą historyczną przygodą. Wartka narracja, doskonałe wykorzystanie źródeł i wierność historycznym realiom sprawiają, że "Alianci" potrafią skraść czas każdemu, komu nie jest obojętna przeszłość.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.