Biała gorączka  - Jacek Hugo-Bader | okładka

Biała gorączka Jacek Hugo-Bader

Oprawa twarda
ISBN: 978-83-7536-266-4
EAN: 9788375362664
Cena katalogowa: 46,90 zł

46,90 zł 30,21 zł

Produkt niedostępny

Opis

Postsowiecki świat opisany przez Hugo-Badera to rzeczywistość w delirium tremens...

„Pojechałem do ZSRR kilka razy w 1991 i 1992 roku i więcej nie chciałem. Fantastyczni ludzie i obraza rozumu. Wielka sztuka i poniżające poszukiwania z opuszczonymi spodniami choć kawałka papieru toaletowego. Wspaniała architektura i okno wychodzące na górę śmieci na wysokość drugiego piętra. Zabrakło mi wtedy reporterskiego zrozumienia, zabrakło determinacji. I oto Jacek Hugo-Bader wchodzi w imperium dla mnie. Bo kiedy czytam jego reportaże, mam wrażenie, że specjalnie dla mnie-czytelnika przeżywa te wszystkie przygody. Przeżywa je niejako w moim imieniu. Wiem, że inni też mają takie wrażenie: czytają i czują, że to jest ich człowiek tam. I włazi, gdzie ja bym się bał wleźć.
Ryszard Kapuściński opisywał imperium z lotu ptaka; uchwycił mechanizmy myślenia, zachowań, procesów.
Hugo-Bader opisuje imperium z perspektywy wałęsającego się psa; chwyta mechanizmy myślenia, zachowań, procesów i na dodatek szczura za ogon.”
Mariusz Szczygieł, reporter

"Biała gorączka (obłęd opilczy) jest efektem długiego ciągu alkoholowego, nazywanego po rosyjsku zapojem. Jej objawy to bezprzedmiotowy strach, halucynacje i agresja. Postsowiecki świat opisany przez Hugo-Badera to rzeczywistość w delirium tremens... W takie obszary turyści się nie zapuszczają, nie rekomendują ich też biura podróży. To przestrzeń włóczęgów wszech maści. Świetna proza!"
Mariusz Wilk

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Wybory

2019-02-04
Trochę nie mogę się zdecydować. Czy kraj, który opisuje autor jest tak bardzo nieeuropejski, że wszystkie historie szokują i zaskakują bardziej niż czytane niedawno historie o Afryce? Czy może to efekt skali, że w kraju tak niewyobrażalnie rozległym i różnorodnym można znaleźć naprawdę wszystko? Wystarczy tylko umieć uważnie patrzeć.

Wywołany do odpowiedzi jeszcze nie potrafię też odpowiedzieć czy Jacek Hugo Bader jest lepszy od najbardziej cenionych przeze mnie Wojciecha Jagielskiego i Mariusza Szczygła. Rosja i kraje byłego Związku Radzieckiego są tak egzotyczne, że treść reportaży może przesłaniać rzeczywisty kunszt autora. Może gdyby pisał także o innych stronach świata byłoby mi łatwiej wybrać.


https://cyganblog.wordpress.com/2015/11/28/wybory/

Rozpacz oswojona

2016-01-04
„Nie liczy się cel, tylko sama podróż" - zdaje się mówić Jacek Hugo-Bader do czytelników w swojej książce „Biała gorączka". Bo podróż, którą autor przebył można rozpatrywać na dwóch płaszczyznach: w znaczeniu klasycznym - jako przemieszczanie się z punku A do punktu B, ale także jako podróż, która prowadzi do zrozumienia wnętrza mentalności mieszkańców dzisiejszej Rosji.

Wyprawa w głąb Rosji. Co możemy zobaczyć?

2016-02-09
Jacek Hugo-Bader to polski dziennikarz i reportażysta. Jest związany z „Gazetą Wyborczą". Jego najsłynniejsze dzieło to „W rajskiej dolinie wśród zielska" za które otrzymał nominacje do Literackiej Nagrody Nike. Inne książki, które napisał, to „Dzienniki kołymskie", „Biała gorączka", „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak". Dziennikarz również stworzył kilka filmów dokumentalnych, między innymi „Jacek Hugo-Bader. Korespondent z Polszy", „Zamek z cyklu Nasz spis powszechny" czy „Ślad po meduzie".

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.