Dziewczyna, która kochała kamelie. Życie i legenda Marie Duplessis - Julie Kavanagh | okładka
Między słowami

Dziewczyna, która kochała kamelie. Życie i legenda Marie Duplessis Julie Kavanagh

Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2015-03-02

ISBN: 978-83-240-2687-6

Tytuł oryginalny: The Girl Who Loved Camellias. The life and legend of Marie Duplessis

Liczba stron: 320

Wydawnictwo: Między słowami

Format: 144 x 205

Cena katalogowa: 36,90 zł

Tłumaczenie: Anna Gralak

36,90 zł 16,61 zł


Opis

Ktokolwiek ujrzał Marie Duplessis – mnich, osiemdziesięciolatek albo student – natychmiast się zakochiwał.

Marie w dzieciństwie przymierała głodem, a jako dorastająca dziewczyna przemierzała ulice Paryża w zdartych trzewikach, marząc, że pewnego dnia pokaże wszystkim, na co ją stać. Miała w ręku tylko jeden atut: zapierającą dech w piersiach urodę, która sprawiała, że żaden mężczyzna nie mógł przejść obok niej obojętnie.

W dniu swoich szesnastych urodzin była już jedną z najbogatszych i najsłynniejszych kurtyzan w Europie. Cały Paryż leżał u jej stóp. Rozkochiwała w sobie arystokratów i artystów, takich jak Franciszek Liszt i Aleksander Dumas syn, który unieśmiertelnił jej tragiczną historię w „Damie kameliowej”.

~~~~ * * * ~~~~

Julie Kavanagh udało się odmalować poruszający, fascynujący portret kobiety, która stała się symbolem epoki. Na kartach jej książki można odnaleźć Marie taką, jaka była za życia: żywiołową, ambitną dziewczynę, której życie naznaczone było tragiczną chorobą. Nawet sto pięćdziesiąt lat po jej śmierci trudno się oprzeć jej tajemniczemu urokowi.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Mnie nie uwiodła...

2016-04-04 Do przeczytania tej książki zabierałam się kilka razy i w sumie zajęło mi to rok. Biografia jest „nierówno" napisana: momentami powieść jest nużąca, kilka stron dalej - przyjemnie się czyta. Autorka z ogromną skrupulatnością przedstawiła drogę i proces przemiany dziewczyny ze wsi w Marie Duplessis, najbardziej znaną kurtyzanę Paryża lat 40' XIX wieku. Lista „opiekunów" Marie jest długa, znajdują się na niej m.in. Aleksander Dumas (syn), Franciszek Liszt, książęta, hrabiowie, pisarze, poeci, itd. Życie Marie, jej urok, umiłowanie kamelii, nieszczęśliwa miłość, śmiertelna choroba i przedwczesna śmierć stały się inspiracją powieści „Dama kameliowa" Dumas'a i opery „Traviata" Verdiego. Coco Chanel, zafascynowana postacią Marie Duplessis, wybrała białą kamelię jako swój emblemat. Ale w tej książce czegoś zabrakło... albo czegoś było za dużo. Być może przytłoczyła mnie ilość odniesień, przypisów, cytatów, mnogość drugoplanowych postaci, a zabrakło samej Marie, psychologicznej strony postaci. Po skończeniu książki przeczytałam gdzieś, że autorka, Julie Kavanagh, poświęciła lata na dotarcie do źródeł, tłumaczenia, czyli szeroko pojęte zbieranie materiałów do biografii. I rzeczywiście widać, że rzetelnie wykonała robotę. Niestety, słowo „robota" bardzo tu pasuje. Podobno Kavanagh była zafascynowana postacią Marie Duplessis, lecz ja tej fascynacji nie dostrzegłam. Były fragmenty, gdy miałam wrażenie, że czytam pracę magisterską na zadany temat, a nie biografię kurtyzany, „która uwiodła Paryż". No cóż, mnie ta książka nie uwiodła.

Dobra biografia

2016-02-12 Jest to dobra biografia kogoś kto wpłynął swoją osobą na swój czas, operę, balet, sztukę, powieść. Niektórzy mogą zostać zniechęceni poprzez fakt, że biografia zwiera sporo naukowych spekulacji; niemniej taka jest rola historyka, szczególnie w przypadku gdy nie ma wiele źródeł dotyczących życia publicznego I jeszczcze mniej życia prywatnego. Polecam tę książkę szczególnie tym, którzy kochają oryginał Damę Kameliową Dumasa.

Dziewczyna, która kochała... życie!

2015-06-16 Książka jest barwną biografią jednej z najpopularniejszych kobiet swoich czasów, żyjącej w latach 40. XIX wieku kurtyzany Marie Duplessis. Życie bohaterki zostało wcześniej uwiecznione na kartach powieści „Dama kameliowa " oraz w operze „La Traviata".

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.