Harem. Pierwsza opowieść o polskim haremie - Alex Vastatrix | okładka
HARDE

Harem. Pierwsza opowieść o polskim haremie Alex Vastatrix

Oprawa miękka

Pierwsze wydanie: 2019-07-17

EAN: 9788366252578

Liczba stron: 528

Wydawnictwo: HARDE

Format: 14x20.5 cm

Cena katalogowa: 39,99 zł

39,99 zł


Opis

Historia o niesprawiedliwości losu w rzeczywistości XVII-wiecznej Rzeczypospolitej.

Książka w znacznej części spisana w formie pamiętnika młodej dziewczyny, która została sprzedana przez matkę do tytułowego haremu. Cała historia jest niezwykła i w dużej mierze oparta na faktach. Nauce polskiej znany jest fakt istnienia w polskiej historii instytucji haremu. Tylko magnaci mogli sobie pozwolić na utrzymywanie haremów. Haremy były oznaką statusu ich posiadacza, dlatego chwalono się nimi bez umiaru, ale głównie w męskim gronie. Wiemy o co najmniej trzech tego typu prywatnych przybytkach, z których jeden stworzył Jan "Sobiepan" Zamoyski - wnuk wielkiego Jana Zamoyskiego przedstawiony tak zabawnie przez Sienkiewicza w "Potopie". I to w jego haremie toczy się akcja powieści. Opowieść zaczyna się w latach czterdziestych siedemnastego wieku. Opowieść czternastoletniej Józi – jak sama mówi głupiutkiej wtedy wiejskiej dziewuchy z Brzezin - córki ubogiego chłopa pańszczyźnianego. Gdy ojciec niespodziewanie zaniemógł i nie dał rady pracować, rodzina (szóstka dzieci, bieda aż piszczy) znalazła się w trudnej sytuacji, matka sprzedała dziewczynę. Ta trafiła do haremu mości Zamoyskiego.

Epoka staropolska jest niewątpliwie okresem najbardziej fascynującym w dziejach Rzeczpospolitej. To czas zarówno rozkwitu kultury, sukcesów politycznych i militarnych, ale i również wpływu obcej kultury na naszą obyczajowość, czyli powstanie polskich haremów, co udowania autor w książce "Harem. Pierwsza opowieść o polskim haremie".

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Polecam

2019-07-18
Bardzo ciekawa pozycja. Smuci przede wszystkim fakt, że młoda dziewczyna została wydana, wbrew sobie, do haremu z powodu pogłebiające się biedy w domu rodzinnym. Myślę, że wszyscy czytelnicy po lekturze zdadzą sobie sprawę z losu czternastoletniej Józi docenią to, co mają. Mądra lektura, inteligentny autor, cóż wiecej można chcieć :) Polecam :)

POLSKI HAREM

2019-07-18
Jestem fanką serialu "Wspaniałe stulecie". Prawdzwia fanka oznacza obejrzenie WSZYSTKICH odcinków i wracanie do tych ulubionych :) Sięgnęłam po te książkę ponieważ chciałam się przekonać,  jak wyglądał polski harem i czy różnił się znacząco od tych tureckich. Moim zdaniem pozycja zasługuje na uwagę, ze wzlędu na fakt, że przedstawia kawałek historii XVII - wieczej Rzeczpospolitej, a więc nie tylko dla mnie, fanki tej tematyki, ale i dla historyków może to być nie lada gratka, ponieważ utwór w dużej mierze oparty na faktach. Nie wiem, czy potrafię być obektywna, ale polecam bardzo mocno lekturę Haremu, mnie zaskoczyła pozytywnie i absolutnie porwała od pierwszych stron :)

Harem. Pierwsza opowieść o polskim haremie

2019-07-18
Książa zasługuje na mocne 10/10. Ciekawa tematyka, wzorowy język, zaskakujący pomysł na narrację. Wkładam na półkę "Historyczni ulubieńcy"! :)

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.