Ludzie na walizkach - Szymon Hołownia  | okładka
Znak

Ludzie na walizkach Szymon Hołownia

Oprawa twarda z obwolutą
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2008-10-09

ISBN: 978-83-240-1047-9
EAN: 9788324010479
Opracowanie graficzne: Wojciech Wawoczny
Liczba stron: 152
Wydawnictwo: Znak
Format: S6 124x195
Cena katalogowa: 29,00 zł

29,00 zł 19,72 zł

Produkt niedostępny

Opis

Jaki sens ma cierpienie? Jak nie poddać się zwątpieniu?

Ludzie na walizkach to zbiór rozmów Szymona Hołowni z osobami, które choroba, nieszczęśliwy wypadek albo zły los doprowadziły na granicę życia i śmierci. Czy stamtąd widać więcej? Jaki sens ma cierpienie? Jak nie poddać się zwątpieniu? Co o życiu mogą nam powiedzieć ci, którzy na własnej skórze przekonali się, jak bardzo jest ono kruche?

Wśród bohaterów książki znaleźli się nie tylko pacjenci i ludzie chorzy, ale również ich najbliżsi oraz lekarze - z ludzkim bólem zmagający się na co dzień w życiu zawodowym. O dramatycznych wyborach, z jakimi przyszło im się zmierzyć, rozmówcy Hołowni opowiadają jednak bez ckliwości, za to z ogromnym dystansem i mądrością.

fragment rozmowy z Kazimierzem Szałatą pt. Pamięta pan Hioba?

Z cierpiącymi trzeba rozmawiać językiem znanym tylko tym, którzy przeszli przez cierpienie. Wie pan, kiedy umarła moja córka, a moja żona leżała w szpitalu, miałem wokół siebie wielu pocieszaczy, tłumaczy, mędrców przekonanych, że skoro wpiszą cierpienie w jakiś łańcuch przyczyn i skutków, przestanie być ono groźne, że jeśli coś zrozumiem - przestanę czuć ból. To bzdury. Najwięcej zrobili dla mnie ci, którzy nic nie mówili, po prostu przyszli i siedzieli. To ja robiłem im herbatę, pytałem, czy czegoś im nie trzeba. Wbrew dzwoniącym do mnie wtedy psychologom, którzy proponowali, że wyprowadzą mnie z poczucia żałoby, cierpienie ma i musi mieć swoje miejsce w naszym życiu.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Mądrość, smutek i... nadzieja

2014-07-25
Szymon Hołownia jest znanym prezenterem i publicystą. Jest uznawany przez niektórych ludzi za teologa - przede wszystkim dzięki książkom, które i ja postanowiłam poznać. Lekturę jego twórczości zaczęłam od jednej z najtrudniejszej książek jego autorstwa. „Ludzie na walizkach" to bardzo mądra książka, ale przy tym bardzo smutna.

Co tak naprawdę w życiu jest najważniejsze

2012-10-01
Książka ta zawiera wywiady z osobami, które przeżyły ciężkie chwilę i wyszły z nich zwycięsko. Niektóre osoby heroicznie zmagają się ze swoimi chorobami, słabościami. Opowieści te zrobiły na mnie wrażenie smutnych, a jednocześnie optymistycznych. Dały nadzieję, że jest Ktoś, kto nad nami czuwa. Daje nam oparcie i dopuszcza tyle cierpienia, ile możemy znieść. Moglibyśmy zadać sobie pytanie: kto to jest ten „Ktoś". Odpowiedzi byłyby pewnie różne. Jedni powiedzieliby Pan Bóg, Opatrzność. Drudzy - los.

Historie, które niosą nadzieję

2012-04-12
Szymon Hołownia jest dość popularny ostatnimi czasy. Jednak nieistotne, czy się go "kocha" czy "nienawidzi". To nie jest książka napisana przez niego, a właściwie nie tylko przez niego. Bo czy autorem jest ktoś kto zadaje pytanie? Dla mnie autorem tej książki są historie.

Na kfrawędzi

2011-11-09
Zapominamy o niej. Ignorujemy. Nie wierzymy w nieuniknioność konfrontacji. Po prostu żyjemy. Do czasu.
Prędzej czy później śmierć wkracza do naszego świata - wzywa nas samych lub porywa najbliższych. Nie targuje się, nie czeka. Robi swoje. A co potem? Czy po takim spotkaniu ci, którzy spojrzeli jej w twarz, mogę jeszcze normalnie funkcjonować? Jak wygląda ich życie, gdy pewnego dnia budzą się bez kogoś, kto właściwie zawsze był obok - bez męża, córki, matki, syna...? Jak funkcjonują, kiedy uświadamiają sobie, że ich własna droga dobiega już kresu i lada dzień wszystko się skończy?

Cuda zdarzają się codziennie

2011-03-11
O Szymonie Hołowni swego czasu wiedziałam nie wiele, a raczej nic. Następnie zaczynałam kojarzyć go z programu "Mam talent", gdzie prowadził program w duecie z Marcinem Prokopem. Z tych dwóch panów zawsze lubiłam bardziej tego drugiego, a gdy zdarzało mi się oglądać od czasu do czasu program, pan Szymon sprawiał, że raz go lubiłam, abym po chwili siedziała nim zirytowana.

Do refleksji...

2010-12-28
"Ludzie na walizkach" to druga książka Hołowni, którą przeczytałam. Składają się na nią wybrane zapisy wywiadów, które przeprowadził. I choć od czasu, gdy ją przeczytałam, mija już prawie rok, nadal pamiętam, co chciałam w niej znaleźć.

Pytania graniczne

2009-11-30
"Ludzie na walizkach" to zbiór wywiadów, jakie przeprowadził dyrektor programowy telewizji TVN Religia - Szymon Hołownia. Część tych wywiadów ukazała się wcześniej w "Rzeczpospolitej" i tygodniku "Newsweek Polska". Jego rozmówcami są lekarze różnych specjalizacji: neurochirurg, dwóch anestezjologów, neonatolog oraz pacjenci i ich najbliżsi, wobec choroby, których konwencjonalna medycyna okazała się bezradna. Jednym z rozmówców jest słynny aktor - Krzysztof Kolberger.

Odnaleźć prawdziwe wartości

2009-11-12
Książka Szymona Hołowni "Ludzie na walizkach" to zbiór wzruszających historii ludzi, którym życie w jednej chwili zabrało wszystko. Czytając każdą rozmowę, nieraz zakręciła mi się łezka w oku. Doszłam do wniosku, że moje troski to błahe drobnostki łatwe do rozwiązania.

Istota cierpienia

2009-04-06
"Ludzie na walizkach" Szymona Hołowni to zbiór dziewięciu rozmów z ludźmi, których łączy jedno - ból i cierpienie. Jedni odczuwają ból i przeżywają swoje cierpienia, drudzy są z tymi, którzy cierpią. Książka również przybliża istotę bólu.

Wejść w świat cierpienia

2008-12-30
Już w czasach starożytnych zastanawiano się nad istotą, strukturą oraz źródłami bólu. Do jego uśmierzania wykorzystywano i autosugestię, i specyfiki dane przez naturę. Metody walki z bólem ewoluowały wraz z myśleniem człowieka, stopniowo wydłużając mu życie.
Współcześnie ból jest bardzo „niewygodnym" zjawiskiem. Stał się przeszkodą na drodze do kariery czy też „kulą u nogi" zapracowanego człowieka. A my, zamiast leczyć jego źródła, możemy go szybko i na własną rękę zagłuszyć.

Istota bólu i cierpienia

2008-12-29
Nie ma co ukrywać - tematyka eschatologiczna, mówienie i pisanie o śmierci, cierpieniu, przemijaniu to zdecydowanie nie jest coś, czym zajmujemy się w naszych czasach z upodobaniem. Daleko nam do kultury wieków średnich, która obsługiwała ten temat „hurtowo", tworząc mnóstwo poematów vado morens, przedstawień danse macabre czy poradników przybliżających czytelnikowi tajniki „sztuki dobrego umierania".

Udomowieni przez Tanatosa?

2008-12-18
„Ludzie na walizkach" Szymona Hołowni, to retardacja, próba zatrzymania człowieka współczesnego, pogrążonego w obłędzie misternego budowania po swojemu: spokojnego, dostatniego, normalnego i szczęśliwego życia tu na ziemi, by pokazać, że o śmierci, cierpieniu też można (i trzeba!) mówić normalnie, bo przecież i ona jest nieodzowną częścią naszego życia. Przez całą książkę przewija się pytanie: czy to Tanatos udomowił ludzi czy ludzie Tanatosa?

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.