Sąsiedzi naziści - Eric Lichtblau | okładka
Wydawnictwo Literackie

Sąsiedzi naziści Eric Lichtblau

Oprawa twarda
Wydanie: 1
ISBN: 978-83-08-05587-8
EAN: 9788308055878
Liczba stron: 392
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Format: 14.5x20.7 cm
Cena katalogowa: 44,90 zł
Rok wydania: 2015

44,90 zł 30,98 zł

Produkt niedostępny

Opis

Reporter "New York Timesa" ujawnia: USA chroniły po wojnie tysiące nazistów

Jest rok 1945. Ostatnie tygodnie władzy Hitlera, III Rzesza leży u stóp wolnego świata, a naziści winni niewysłowionych zbrodni wkrótce staną przed sądem. Ich czas minął.

Tymczasem, gdy tysiące ludzi wciąż jeszcze cierpi pod nazistowskim jarzmem, przy kominku w eleganckim apartamencie w Szwajcarii zasiadają ze szklaneczkami szkockiej whisky w dłoniach generał Waffen-SS Karl Wolff i Allen Dulles, przyszły szef CIA…

Soobzokov – „führer północnego Kaukazu”; Strughold – ojciec medycyny kosmicznej, a wcześniej doktor-śmierć w Dachau; rakietowy geniusz von Braun odpowiedzialny za skonstruowanie pocisków V2; architekt Holocaustu Otto von Bolschwing, wreszcie Hermine Braunsteiner, brutalna strażniczka z Majdanka przedzierzgnięta w łagodną gospodynię domową z Queens — to zaledwie kilka przykładów. Tuż po wojnie Stany Zjednoczone zwerbowały tysiące nazistów, wśród których byli zarówno uczeni (później współtwórcy amerykańskiego programu kosmicznego), jak i całe zastępy szpiegów pracujących po obu stronach Atlantyku. Podczas zimnej wojny amerykański wywiad korzystał z usług wojennych zbrodniarzy i chronił ich, ukrywając przed światem ich makabryczną przeszłość.

Książka Erica Lichtblaua — laureata Nagrody Pulitzera — jest przełamującą milczenie i porywającą opowieścią o głęboko skrywanych kartach w historii Stanów Zjednoczonych. Kaci Hitlera prowadzący życie szanowanych obywateli w starciu z garstką prawników i dziennikarzy, którzy dzięki wieloletniej determinacji, nękani i inwigilowani przez FBI, przeważyli w walce o prawdę, doprowadzając przed oblicze sądu wielu najgorszych zbrodniarzy, także tych winnych śmierci tysięcy Polaków.

Niesamowite połączenie dramatu prawniczego i powieści szpiegowskiej. A wszystko wydarzyło się naprawdę.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

„Sąsiedzi naziści”, Eric Lichtblau

2015-12-16

„Sąsiedzi naziści” autorstwa Erica Lichtblau, reportera „New York Times”, opisuje w jaki sposób po II wojnie światowej, Stany Zjednoczone chroniły tysiące nazistów. Książka miała za zadanie przełamać milczenie dotyczące niektórych kart z historii USA.

Eric Lichtblau jest amerykańskim dziennikarzem śledczym. Zajmuje się również dziennikarstwem historycznym i społecznym. Współpracował z „Los Angeles Times”, a później z „The New York Times”, jako korespondent prasowy w Departamencie Sprawiedliwości USA. Pracuje również jako konsultant, dla stacji BBC, CNN, NPR.  Wraz z innym dziennikarzem, Jamesem Risenem, w 2006 roku otrzymał Nagrodę Pulitzera, za najlepsze krajowe dziennikarstwo śledcze. Jego teksty dotyczyły zarządzania służbami bezpieczeństwa za czasów kadencji George’a W. Busha, co doprowadziło do ostrej dyskusji w mediach, na temat metod pracy tajnych służb i wolności obywatelskiej. Swoje sprawozdanie na temat polityki Busha zawarł w książce „Bush’s Law: The Remaking of American Justice” (niestety, nie ukazała się w polskim przekładzie). 

„Sąsiedzi naziści” Erica Lichtblau opowiada o tym, jak rząd Stanów Zjednoczonych ukrywał i wykorzystywał ludzi współpracujących z Hitlerem. Zadanie, które postawił przed sobą dziennikarz, było niełatwe, gdyż historia opiewa w wiele znaków zapytania i białych plan. Brakuje szczegółów, motywacji, źródeł. W wielu momentach było to krążenie po omack

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.