W oparach absyntu Skandale Młodej Polski - Iwona Kienzler | okładka
Bellona

W oparach absyntu Skandale Młodej Polski Iwona Kienzler

Oprawa twarda
ISBN: 978-83-111-4261-9
EAN: 9788311142619
Liczba stron: 384
Format: 145x210mm
Cena katalogowa: 34,90 zł

34,90 zł 25,38 zł

Produkt niedostępny

Opis

Książka opowiada o skandalach zarówno tych artystycznych, jak i obyczajowych, które do żywego bulwersowały opinię publiczną. PODKOWIŃSKI, KOMORNICKA, PRZYBYSZEWSKA, KASPROWICZ.

Okres Młodej Polski jawi nam się barwniej i bardziej szaleńczo od poprzedniego okresu – pozytywizmu.

W dziedzinie sztuki wiele się działo i w Warszawie, i w Krakowie, także na prowincji. Polski na mapie nie było, a mimo to życie kulturalne Polaków kwitło: pisano i wystawiano sztuki, ukazywały się książki, malowano i tworzono pomimo cenzury we wszystkich zaborach. Nad wszystkim unosił się duch dekadentyzmu, urok końca wieku, co rusz wybuchały skandale i zawzięcie romansowano. W oparach alkoholu i narkotyków, bez grosza przy duszy, ale sztuka nie na pieniądzach wszak polega.

Książka opowiada o skandalach zarówno tych artystycznych, jak i obyczajowych, które do żywego bulwersowały opinię publiczną. Podkowiński niszczący własne dzieło w warszawskiej Zachęcie, młoda poetka Maria Komornicka, mająca poważne problemy z identyfikacją z własną płcią, zjawiskowa Dagny Juel-Przybyszewska, która rozkochała w sobie niemal cały artystyczny Kraków, i arcyszatan modernizmu – Stanisław Przybyszewski, rozbijający małżeństwo swego przyjaciela Jana Kasprowicza – oto niektórzy bohaterowie tej publikacji, zabierającej Czytelników w fascynującą podróż w czasie.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

W oparach Bohemy

2019-01-24
Absynt to wysokoprocentowy alkohol produkowany głównie z liści kwiatów i liści piołunu. Ponoć korzystnie wpływał na wenę Tak zresztą jak morfina i uwaga! - kiła "Skandal, pijaństwo, a nawet narkotyki towarzyszyły młodopolskim twórcom, hołdującym hasłu Sztuka dla sztuki, niemal codziennie." Tak tło epoki Młodej Polski streszcza w swej książce Iwona Kienzler. Nie wszyscy jednak karmili się używkami, aby uzyskać upragnione wizje. Np. Stanisław Wyspiański nie lubił i nie pił alkoholu. Jednak ucieszył się ogromnie, gdy podczas pobytu w Paryżu, zaraził się od kochanki Paula Gauguina, gorącej nastoletniej Metyski, kiłą. W pewnym stadium, choroba atakując mózg, wywołuje różne wizje i majaczenia, czyli to, czego twórcy potrzebowali. Syfilis był niezwykle popularną chorobą i mimo iż ówcześnie śmiertelną, nie wywoływał paniki Członkowie bohemy artystycznej żyli pełnią życia, tworzyli, ale przy tym pili, palili, brali narkotyki, kochali, zdradzali, rozbijali małżeństwa, rodziny, dzieci niejednokrotnie wychowywali dziadkowie, kuzyni bądź też po prostu kochanka Erotyzm królował.
Wśród opisywanych przez Kienzler, młodopolskich skandalistów, znaleźli się: Malarz Władysław Podkowiński, niszczący z jakiegoś powodu swoje dzieło w trakcie wystawy w Zachęcie, młodziutka Zofia Nałkowska głosząca bulwersujący wykład w trakcie Zjazdu Kobiet z okazji 40-lecia twórczości Elizy Orzeszkowej, wybitnie zdolna pisarka Maria Komornicka, która z jakichś przyczyn stała się Piotrem Odmieńcem Włastem, równie piękna, co tragiczna, muza krakowskich artystów, w końcu żona "Meteora", Dagny Juel-Przybyszewska, a ponadto Jan Kasprowicz, sam Arcyszatan Przybyszewski, Stanisław Wyspiański, Włodzimierz Tetmajer, Lucjan Rydel.
Pozycja niezmiernie ciekawa, bogata w fakty i materiał zdjęciowy, pozwalający na bezpośrednią wizualizację młodopolskich celebrytów. Dwa wieczory - tyle mi zajęła. Napisana lekko i przyjemnie, bynajmniej nie tylko dla specjalistów od HL.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.