Białoruś: kartofle i dżinsy - Małgorzata Nocuń, Andrzej Brzeziecki  | okładka
Znak

Białoruś: kartofle i dżinsy Małgorzata Nocuń, Andrzej Brzeziecki

Oprawa miękka
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2007-03-19

ISBN: 978-83-240-0812-4
EAN: 9788324008124
Opracowanie graficzne: Maria Gromek
Liczba stron: 232
Wydawnictwo: Znak
Format: 135 x 200 mm
Cena katalogowa: 32,00 zł

32,00 zł 21,76 zł

Produkt niedostępny

Opis

Na Białorusi dżinsy stały się symbolem wolności. Gdy opozycja szukała tak wyrazistego koloru, jak pomarańczowy na Ukrainie, pomyślała o kolorze „dżinsowym”, kolorze ludzi młodych i chcących zmian.
A skąd kartofle? Zwycięstwo w wyborach prezydenckich dyrektora sowchozu - Aleksandra Łukaszenki - nazwano potem „kartoflaną rewolucją”. Białoruś to dziś taki mały Związek Radziecki, a wielu ludziom się to podoba.
Dlaczego jednak nie mówi się głośno o ofiarach reżimu Łukaszenki, traktując go czasem jako niegroźnego wariata? Jednym z najważniejszych bohaterów książki jest Dima Zawadzki, były filmowiec prezydenta, który zginął w niewyjaśnionych okolicznościach.
I wreszcie najważniejsze pytanie: dlaczego opozycja na Białorusi nie zwycięża? Dla uważnego czytelnika książki odpowiedź będzie jasna...

Dwójka młodych autorów rozmawiała ze wszystkimi najważniejszymi opozycjonistami na Białorusi - choćby Aleksandrem Milinkiewiczem czy profesorem fizyki Stanisławem Szuszkiewiczem, który rozmontował razem z Jelcynem i Krawczukiem Związek Radziecki. Powstała arcyciekawa, pulsująca życiem opowieść o „państwie w przebudowie”, z nadzieją na wielką zmianę.

Będziemy im kibicować.

Małgorzata Nocuń (1980 r.) i Andrzej Brzeziecki (1978 r.) są dziennikarzami „Tygodnika Powszechnego”. Specjalizują się w tematyce Europy Wschodniej. Byli korespondentami „TP” w czasie Pomarańczowej Rewolucji na Ukrainie w 2004 r. Relacjonowali także przebieg ostatniej kampanii prezydenckiej na Białorusi.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Białoruś nieznana

2009-08-27
Mało jest tak porywających książek politycznych, które w prosty i łatwy sposób potrafią przedstawić rzeczy, które prostymi nie są. To, co stało się na Białorusi po rozpadzie Imperium Radzieckiego, jest dla polskiego czytelnika mało znane.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.