Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka - Swietłana Aleksijewicz | okładka
Czarne

Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka Swietłana Aleksijewicz

Oprawa miękka
Wydanie: drugie
ISBN: 978-83-8049-132-8
EAN: 9788375368505
Liczba stron: 512
Wydawnictwo: Czarne
Format: 133x215mm
Cena katalogowa: 39,90 zł
Rok wydania: 2015

39,90 zł 29,77 zł

Produkt niedostępny

Opis

Swietłana Aleksijewicz po raz kolejny oddaje hołd zwykłemu człowiekowi, którego losy przeplatają się z Historią.

Nie sposób go z nikim pomylić, choć jest podobny i zarazem niepodobny do reszty ludzkości. Ma własny słownik i doskonale wie, co jest dobre, a co złe. Paszport radziecki przechowuje jako najcenniejszy skarb. Homo sovieticus.

Nie umarł wraz z upadkiem imperium, za to musiał stawić czoła nowej rzeczywistości, gdy wbrew przewidywaniom Marksa po socjalizmie nastąpił kapitalizm, ojczyznę zastąpił supermarket, a władzę przejęli handlarze i cinkciarze. Wiecznie żywy, chętnie opowiada o swoich bohaterach i męczennikach, o nadziejach i rozczarowaniach, o złości, frustracji i zderzeniu z rzeczywistością. To z tych opowieści, domowych i osobistych składa się nowa niezwykła książka wybitnej białoruskiej autorki, wymienianej w gronie kandydatów do Nagrody Nobla.

Książka Aleksijewicz została uznana za najlepszą książkę 2013 roku we Francji, a jej autorka otrzymała francuską nagrodę Médicis w kategorii esej.

Agnieszka Holland

"Swietłana Aleksijewicz nie osądza – ona w każdej sytuacji szuka sedna zjawisk, najgłębszych przyczyn; równie ważne jest dla niej to, co jednostkowe, szczególne ludzkie losy, jak i najszersze znaczenia zdarzeń. Ta podwójność spojrzenia i empatia są jej wyjątkowym darem."

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

„Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka”, Swietłana Aleksijewicz

2015-12-01

„Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka” autorstwa białoruskiej noblistki, Swietłany Aleksijewicz to jedna z najciekawszych pozycji, po jakie może sięgnąć czytelnik lubujący się w literaturze faktu. W książce pisarka odmalowuje obraz przejścia pomiędzy epoką Gorbaczowa, a Jelcyna, czyli w czasach upadku komunizmu.

Swietłana Aleksijewicz uważana jest za twórczynie zupełnie nowej jakości w literaturze faktu. Na materiały zbierają się dziesiątki wywiadów. Nie poprawia, nie stylizuje, nie obcina żadnej wypowiedzi. W swoich książkach daje ona głos ludziom. Pokazuje to, co rzeczywiście usłyszała od swoich rozmówców. W ten sposób próbuje bronić się przez tworzeniem „większej całości”, czyli stylizowanego reportażu, w którym autor często staje po jednej ze stron. To może doprowadzić (świadomie bądź nie) do zafałszowania rzeczywistości.

Do swoich wywiadów dobiera zwykłych ludzi, którzy znajdowali się w centrum ważnych, znaczących wydarzeń. Pozwala ona wypowiedzieć się im za siebie i czasem zdyskredytować to, co uważano za dobre czy znamienne dla historii.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.