Błażej Ciarkowski urodził się 1 sierpnia 1982 roku. Jest to znany polski architekt i historyk sztuki, a także autor książek poświęconych architekturze modernizmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i miastu Łodzi. Błażej Ciarkowski studiował architekturę na Politechnice Łódzkiej i historię sztuki na Uniwersytecie Łódzkim. W 2012 roku obronił z wyróżnieniem doktorat i został adiunktem w Katedrze Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego. Błażej Ciarkowski jest członkiem Docomomo, międzynarodowej organizacji, której celem jest wspieranie tworzenia dokumentacji i badań naukowych, na temat modernizmu w architekturze.
Ponadto jest członkiem Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS, Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki, członkiem zarządu Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział w Łodzi i II wiceprezesem Stowarzyszenia Art-Dimension. Autor publikuje także na łamach czasopism: „Architektura & Biznes” i „Herito”.
Błażej Ciarkowski – autor książek o architekturze
Błażej Ciarkowski zadebiutował w 2016 roku książką, pod tytułem: „Bolesław Kardaszewski: Architektura i polityka”, wydaną przez Wydawnictwo Universitas, o życiu architekta warszawskiego, który związał się z Łodzią. W tym samym roku, nakładem Księży Młyn Dom Wydawniczy, ukazała się publikacja: „Łódź, która nie powstała”, stanowiąca przegląd najważniejszych, niezrealizowanych projektów i koncepcji architektonicznych miasta. W 2016 roku Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego opublikowało również książkę tego autora, zatytułowaną: „Odcienie szarości. Architekci i polityka w PRL-u”. Kolejne książki Błażej Ciarkowski wydał w 2018 roku i są to: „Miastoprojektanci. Łódzcy architekci w czasach PRL-u” i „Modernizm w architekturze Łodzi XX wieku”. Obie pozycje zostały wydane przez Księży Młyn Dom Wydawniczy. Najnowsza publikacja, to wypuszczona na rynek w 2024 roku przez Wydawnictwo W.A.B., książka: „
Łódź. Ziemia wymyślona”, będąca podróżą autora po różnych historiach i legendach, dotyczących tego miasta.
Błażej Ciarkowski – ceniony architekt
Błażej Ciarkowski jest laureatem Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego za najlepszą rozprawę doktorską, związaną tematycznie z województwem łódzkim.
Architekt otrzymał również dwukrotnie Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest finalistą nagrody CICA (International Committee of Architectural Critics) w 2020 roku i CICA Pierre Vago Journalism Award 2020 za artykuł Holidays with Totalitarianisms, „Herito”.