Fatum i furia - Lauren Groff  | okładka
Znak

Fatum i furia Lauren Groff

Oprawa twarda
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2016-03-07

ISBN: 978-83-240-4103-9
EAN: 9788324041039
Tytuł oryginalny: Fates and furies
Liczba stron: 400
Wydawnictwo: Znak
Format: 135x210
Cena katalogowa: 44,90 zł

44,90 zł 30,53 zł

Produkt niedostępny

Opis

O tej powieści nie da się zapomnieć

Każdy związek ma dwie twarze.
Każda historia ma dwie strony.
Zwłaszcza gdy kluczem do idealnego związku nie jest prawda, ale mroczny sekret.


Misterne i zmysłowe... powieści Lauren Groff są zbyt wyjątkowe i niezwykłe, by pozostały niezauważone.

„The New York Times”To piękna i nieustannie trzymająca w napięciu proza.

„The New Yorker”Tylko Groff potrafi tak subtelnie nasycać każdą scenę sprzecznymi warstwami emocji.

„Huffington Post”Fatum i furia jest jak rozsypująca się układanka. Gdy wszystko wydaje się jasne, prawda zaczyna wychodzić na jaw. Fatum to opowieść Lancelota o spotkaniu kobiety, która odmieniła jego życie, w Furii Mathilde mówi o tym, jak było naprawdę. Dwadzieścia cztery lata, dwoje ludzi. Misternie splecione perspektywy porywają i hipnotyzują, a nieoczekiwany zwrot akcji sprawia, że czytelnik musi zakwestionować wszystko, co do tej pory wiedział o związku Lancelota i Mathilde. Pokazując ciążące nad człowiekiem fatum i władające nim demony – furie, Lauren Groff odkrywa istotę bliskości i samotności, porusza to co sekretne, skrywane i mroczne. O tej powieści nie da się zapomnieć.

Lauren Groff – amerykańska pisarka, urodzona w Nowym Jorku. Fates and Furies to bestseller „New York Timesa”, powieść znalazła się w finale National Book Award, została książką roku Amazona, „The Washington Post”, „Kirkus” i wielu innych. Za swoją ulubioną książkę 2015 roku uznał ją prezydent Barack Obama, a o twórczości Groff entuzjastycznie pisał również Stephen King.

Michał Nogaś, Program 3 Polskiego Radia

"Nierzadko żyjemy złudzeniami. Nierzadko się okłamujemy. Nierzadko wolimy nie dostrzegać oczywistych znaków. Rzadko możemy odmienić los, bo to on trzyma nas w garści. Zbyt rzadko czyta się tak wciągające powieści, w których każdy – czy tego chce czy nie – odnajdzie cząstkę siebie."

Juliusz Kurkiewicz, Książki. Magazyn do czytania

"Lauren Groff wpadła na pomysł tak oczywisty, że w pierwszym momencie aż dziw bierze, że nikt go wcześniej nie zrealizował. A co by było, gdyby historię małżeństwa przedstawić z dwóch perspektyw: męża i żony? Czy nie byłoby ekscytujące zostać dopuszczonym do ich kłamstewek i grzeszków?"

Patrycja Pustkowiak, pisarka, finalistka Nagrody Nike 2014, Uroda życia

"Nic nie jest w nim takie, jakie wydawałoby się na początku – ukazana w powieści perspektywa męża i żony różnią się od siebie diametralnie. Jego opowieść to historia tytułowego fatum – miłości, która musiała się wydarzyć, pełna witalizmu i dobrej energii. Jej to rzecz o furii – mroczna, kwestionująca to, czego dowiedzieliśmy się do tej pory, ujawniająca związany z pozornie idealną miłością sekret.„Fatum i furia” to napisana z dużą wrażliwością – także tą językową – powieść o bliskości i samotności. Subtelna i zabawna, chwilami ponura, chwilami poruszająca – ta książka jest taka jak samo małżeństwo."

Garance Dore, autorka „Love, Style, Life”

"Zabawna, tragiczna, czarująca, tajemnicza i zmysłowa... Przeczytałam jednym tchem."

Ron Charles, The Guardian

"Fatum i furia to bezwzględny literacki triumf. Opowieść o niezwykłym małżeństwie, któremu towarzyszymy przez trzy dekady na dobre i złe. Choć nie ma jeszcze czterdziestu lat, Lauren Groff po mistrzowsku przedstawia, w jak skomplikowany sposób miłość może być dla nas błogosławieństwem, jak może nas odmienić i jak może nas zwodzić przez długie lata."

The New York Times

"Największą przyjemnością lektury Fatum i furii jest jej całkowita nieprzewidywalność: w każdej chwili może włączyć się narrator, a każde zdanie może przemienić się w mały huragan."

James Wood, The New Yorker

"Ekscytująco dobra – precyzyjna, liryczna, wielowarstwowa, zdumiewa na poziomie języka i fabuły. To nie tylko proza, która jest piękna i nieustannie trzyma w napięciu; jej bohaterowie są nieszablonowi, dzięki czemu współczesna historia małżeństwa wyniesiona zostaje ponad przeciętność."

Richard Russo, NPR’s Morning

"Groff jest zainteresowana każdym aspektem małżeństwa, a jej warsztat literacki zapiera dech w piersiach. To absolutnie niezwykła powieść, Groff pisze z wewnętrznym ogniem."

Edan Lepucki, Los Angeles Times

"Fatum i furia jest wspaniałą, odważną powieścią. To nie tylko przyjemność podglądania; można z tej powieści czerpać pocieszenie, ale i mieć obawy co do istoty romantyzmu. Małżeństwo nie zawsze jest tym, czym się wydaje, nawet dla tych, którzy je zawarli."

Huffington Post

"Anty-Anna Karenina”

The Independent

"Fabuła jest elegancka, misterna i spójna. Groff pisze z ogromną empatią i siłą intelektualną, które nadają jej opowieści o małżeństwie wagę prawdziwie filozoficzną."

New York Times

"Lauren Groff posiada rzadki talent, a Fatum i furia to powieść ambitna i nieposkromiona. Znajdziemy w niej komedię i tragedię, wypełnia ją nienarzucająca się erudycja, a całość olśniewa."

Łukasz Modelski, Twój Styl

"Ameryka potrafi zaskakiwać."

Magdalena Rittenhouse, Tygodnik Powszechny

"Groff bez wątpienia jest uwodzicielką. Jej eleganckie, precyzyjne, nasycone treścią i liryzmem frazy można czytać po wielokroć. (…) zdania, którymi się myśli – wielowarstwowe, rozedrgane, intensywne; wydestylowane z głębokich zakamarków mózgu i duszy."

Wojciech Engelking

"Jedna z najwspanialszych książek, jakie ostatnio czytałem."

Tattwa

"Rzadko zdarza mi się, że książka trzyma mnie bez snu, aż do rana, bo jest tak dobra, że niesposobna ją odłożyć. To jest właśnie taka książka."

Natalia Szumska, Kronika kota nakręcacza

"Brawurowy popis umiejętności Groff, literacki rollercoaster, książka, która połyka czytelnika i wypluwa przeżutego (…) piękno tej powieści leży właśnie w detalach i ich dostrzeganiu."

Wywiad z Lauren Groff

Kobiety mają prawo do furii tylko, jeżeli radzą sobie z nią po cichu. Wyrażanie przez nie gniewu to temat tabu. Doprowadza mnie to do wściekłości – mówi Lauren Groff, amerykańska pisarka, autorka powieści Fatum i furia, jednej z najgłośniejszych książek 2015 roku. Więcej --> Wirtualna Polska.

Wywiad z Lauren Groff

Małżeństwo buduje się na kłamstwach — o Fatum i furii, o małżeństwie, o życiu jako teatrze i wielu innych tematach Lauren Groff opowiada w audycji "Z najwyższej półki". Więcej --> Polskie Radio Program III.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Dwoista natura związku

2016-06-02
Lubię książki dopracowane, w których żadne słowo nie jest przypadkowe, których plastyczne opisy, wyszukane metafory i przepiękny język zachwycają. Nie chodzi mi o zadęcie, sztuczne nadmuchanie tekstu nienaturalnym słownictwem, a o precyzję w doborze słów i przemyślaną strukturę tekstu. Lubię, gdy autor zaskakuje niecodziennymi porównaniami, gdy żongluje literami świadomie i celnie.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.