Głód - Martín Caparrós | okładka
Wydawnictwo Literackie

Głód Martín Caparrós

Oprawa twarda
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2016-04-01

ISBN: 978-83-080-6100-8
EAN: 9788308061008
Liczba stron: 716
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Format: 165x240mm
Cena katalogowa: 69,90 zł
Tłumaczenie: Marta Szafrańska-Brandt
Rok wydania: 2016

69,90 zł 46,94 zł

Produkt niedostępny

Opis

Jedna z ważniejszych książek non-fiction ostatnich lat.

Reportaż totalny.
Kronika naszych czasów.
Ponad 795 milionów ludzi na świecie wciąż cierpi głód.
Co dziewiąty mieszkaniec Ziemi nie ma co jeść.
Niemal połowa dzieci, które kończą życie przed piątymi urodzinami, umiera z powodu niedożywienia – 3 miliony każdego roku.


„Większość głodujących to ubodzy mieszkańcy krajów rozwijających się. Wciąż jest na świecie 1,4 miliarda ubogich […]. Miliard czterysta milionów ubogich, czyli ludzi, którzy nie mają niczego z rzeczy uznawanych przez nas za tak codzienne, tak oczywiste – domu, jedzenia, ubrania, światła, wody, perspektyw, nadziei, przyszłości – nie mają teraźniejszości”.

Argentyński dziennikarz i pisarz Martín Caparrós zjeździł świat, próbując zrozumieć, dlaczego nawet dzisiaj dla dużej liczby z nas największym wyzwaniem pozostaje znalezienie odrobiny jedzenia. Przemierza Niger, Sudan Południowy, Madagaskar, Bangladesz, Indie, Stany Zjednoczone, Argentynę. Pisze o Chinach i Barcelonie, w której, w momencie kiedy pisarz kończy pracę nad książką, przybywa ludzi szukających resztek jedzenia w śmietnikach.

Caparrós w porywający sposób przedstawia historię zmagań człowieka z głodem na przestrzeni wieków i udowadnia, że to właśnie głód był jednym z, a może nawet najważniejszym czynnikiem, kształtującym naszą cywilizację. Filozofia, sztuka, ekonomia, rolnictwo, gospodarka – u ich źródeł zawsze znajdziemy jedno słowo. Głód.
Dlaczego zatem współczesny świat nie potrafi rozwiązać problemu głodu? Caparrós, jak na rasowego dziennikarza przystało, unika prostych odpowiedzi. Odwiedza wielkie biurowce, siedziby światowych firm i przeludnione slumsy. Na kilkuset stronach bezlitośnie obnaża mechanizmy pogłębiające problem niedożywienia. Eksplozja demograficzna, nierówności społeczne, spekulacje cenami żywności, masowy wykup gruntów, korupcja, fundusze walutowe, wielkie korporacje – to wszystko tworzy złożony system, w starciu z którym jednostka nie ma żadnych szans. Ogromna część książki to rozmowy: z politykami, działaczami organizacji pozarządowych, pracownikami korporacji, lekarzami i przede wszystkimi tymi, którzy każdego dnia całą swoją energię poświęcają na znalezienie czegoś do zjedzenia.

"Głód" Caparrósa wytrąca z równowagi, zmusza do myślenia, a często nawet do zrewidowania swoich poglądów. To imponujący rozmachem reportaż oddający głos tym, którzy na ogół milczą.

„La Nación”

Martín Caparrós to prawdziwy fenomen. Zaliczyć go można do grona największych pisarzy reporterów: to nasz Capote, nasz Kapuściński.

„Der Spiegel”

Caparrós wie, o czym pisze, a do tego obdarzony jest niepowtarzalnym stylem.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Ile ludzi na świecie głoduje? Za dużo.

2016-03-21
Martín Caparrós to argentyński dziennikarz oraz pisarz. Pracował w różnych argentyńskich gazetach i radiu. Również pracował jako korespondent zagraniczny w Hiszpanii. Pierwszą powieść wydał w 1984 roku. Do tej pory napisał osiem powieści, jednak tylko jedna została przetłumaczona na język Polski. Była to, nagrodzona i populara powieści, „Tajemnica markiza de Valfierno", która opowiadała o kradzieży obrazu Leonarda da Vinci, „Mona Lisa" (rzeczywiście, obraz został skradziony w 1911 roku z Luwru, a wrócił do Francji w 1914 roku). Druga książka pisarza, która swoją premierę będzie miała pod koniec marca, to reportaż pod tytułem „Głód".

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.