Legia cudzoziemska - Roman Marcinek | okładka
Bellona

Legia cudzoziemska Roman Marcinek

Oprawa miękka
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2016-02-25

ISBN: 978-83-11-14098-1
EAN: 9788311140981
Liczba stron: 350
Wydawnictwo: Bellona
Format: 145x205mm
Cena katalogowa: 34,90 zł
Rok wydania: 2016

34,90 zł 23,18 zł

Produkt niedostępny

Opis

"Naszą ojczyzną jest Legia"

Legia Cudzoziemska - tę nazwę zna każdy. Jest w niej nuta romantycznej przygody, dreszcz emocji, zapowiedź egzotycznej eskapady i błysk zimnego profesjonalizmu. Najsłynniejszy najemny oddział na świecie ma dziś licznych konkurentów w postaci profesjonalnych agencji ochrony, ale nic nie jest w stanie przyćmić legendy. Wyobrażenie żołnierzy wytrwale przemierzających saharyjskie piaski to echo przeszłości, czasów, kiedy pod zielono-czerwonym sztandarem służyli książęta, przyszli królowie i marszałkowie, uchodźcy polityczni, kryminaliści, luminarze nauki i poczytni literaci.

Dzisiejsza Legia to elitarna część armii francuskiej zdolna do działania w każdych warunkach klimatycznych, na dowolnym obszarze globu. Dysponuje zespołami komandosów, kompaniami szturmowymi spadochroniarzy, saperami, strzelcami wyborowymi i specjalistami od logistyki. Może ruszyć do walki łodziami desantowymi, śmigłowcami lub pod pancerzami nowoczesnych czołgów. Nie ma na świecie odpowiednika - nikt inny nie walczył na polach bitewnych od Indochin po Meksyk, od Murmańska po Afrykę Równikową, od pól Flandrii po Afganistan.

Tysiące legionistów poległo, ale tym, którzy przeżyli, pozostała duma, że kiedyś nosili białe kepi. W świecie rozdzieranym konfliktami etnicznymi i religijnymi formacja zaskakuje umiejętnością utrzymania spoistości i wzajemnego zaufania wśród żołnierzy pochodzących z wszystkich krajów świata.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Historia i współczesność Legii Cudzoziemskiej

2016-02-25
Historia wojskowości, codzienna sytuacja żołnierzy, ważne bitwy, kontrowersyjne decyzje dowódców, konsekwencje działań militarnych, są dzisiaj jednym z bardziej popularnych tematów. Półki księgarń zapełniają książki o elitarnych oddziałach i o zwykłych, szeregowych żołnierzach, albo o sławnych snajperach czy saperach. Historie dawniejsze, dotyczące pierwszej i drugiej wojny światowej, jak i najnowsze, dotyczące konfliktów na Bliskim Wschodzie. Przede wszystkim są to książki poświęcone żołnierzom amerykańskim. Wśród nich najpopularniejsze są dzieła obrazujące losy żołnierzy Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, czyli marines, albo ogólnie oddziałów Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, Morze, Powietrze, Ląd, czyli Navy SEAL's. Dominują wspomnienia byłych lub wciąż działających żołnierzy, albo opisy broni i treningów tworzone przez specjalistów.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.