Lolo - Marta Szreder | okładka
Oprawa miękka
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2015-11-16

ISBN: 978-83-240-2661-6
EAN: 9788324026616
Liczba stron: 224
Wydawnictwo: Znak literanova
Format: 144x205
Cena katalogowa: 32,90 zł

32,90 zł 14,81 zł

Produkt niedostępny

Opis

Opowieść, która stała się inspiracją dla filmu „Czerwony pająk” Marcina Koszałki. Powieść o jednym z najsłynniejszych polskich psychopatów.

Zło czai się blisko nas. Czasem pod zupełnie niewinną postacią.
Inspirowana faktami powieść o jednym z najsłynniejszych polskich psychopatów.
Z pozoru niczym się nie wyróżniał. Skromny, cichy, unikający bliższego kontaktu. Grzeczny uczeń krakowskiego technikum, który nie sprawiał problemów wychowawczych. Nikt nie dostrzegł w nim mroku, jaki nosił głęboko w sobie. Nikt nie podejrzewał, do czego jest zdolny.
Osiemnastolatek, który został oskarżony o serię zbrodni dokonanych w Krakowie w latach 60. Jeden z najsłynniejszych polskich seryjnych morderców. Wokół jego postaci narosło wiele mitów. Karol Kot stał się budzącą grozę legendą, ale za jego okrucieństwem krył się osobisty dramat.
Powieść Marty Szreder to zaskakujący portret zabójcy. Inspirowana faktami książka próbuje odgadnąć motywacje seryjnego mordercy, szuka odpowiedzi, skąd w tak młodym chłopaku wzięło się takie okrucieństwo i wściekłość.
Lolo to także nadzwyczajny obraz Krakowa lat 60., miasta mrocznych zaułków, klubów jazzowych, zadymionych kawiarni, ponurych kamienic.

Opowieść Marty Szreder stała się inspiracją dla scenariusza filmu Czerwony pająk w reżyserii Marcina Koszałki.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Jak opisałbyś typowego seryjnego mordercę?

2016-02-12
ak opisałbyś typowego seryjnego mordercę?
Groźnie wyglądający mężczyzna w eleganckim garniturze?
Grubszy, podłysiały jegomość z żółtymi zębami?
Dojrzały? Agresywny? Manipulant?
Włosy blond, rude czy czarne? Palce długie czy krótkie? Oczy jak u Diabla?
A może ciemnowłosy, szczupły, całkiem przystojny osiemnastoletni chłopak? W dodatku bez szatańskiego spojrzenia?
Taki był Karol Kot, zwyczajny uczeń Technikum Energetycznego w Krakowie.
Mogłeś go minąć na ulicy. Spotkać w sklepie czy w Kościele. Mógł codziennie kłaniać Ci się w drodze do szkoły. I dałbyś sobie rękę uciąć, ze żaden z niego morderca.
A jednak. Pozory lubią mylić.
Karol Kot został w latach 60 ubiegłego wieku skazany na śmierć za zabicie 2 osób, zranienie 10 i próby otrucia wielu innych.
Jego historia została opowiedziana przez panią Martę Szreder w książce „Lolo".
Autorka przedstawia nam zwyczajnego nastolatka, który ma typowe dla swojego wieku problemy. Nie umie dogadać się z nauczycielka, próbuje zdobyć uznanie w oczach swoich kolegów z klasy a także przezywa swoja pierwsza miłość.
Pani Szreder celowo ominęła opis każdego ataku. Wiemy, ze czytamy o mordercy, gdyby jednak ktoś chwycił te książkę bez wiedzy na temat głównego bohatera, długo nie mógłby się domyślić, z jakim okrucieństwem ma do czynienia. Autorka wspaniale nakreśliła portret psychologiczny seryjnego mordercy, mordercy, którym mógłby być każdy - Twój sąsiad, kolega z pracy, dziecko przyjaciela a może i Twoje własne?
Książkę czyta się bardzo szybko, - bo i nie jest zbyt długa. Napisana jest ciekawie i potrafi wciągnąć, chociaż trzeba być przygotowanym na to, ze jest to portret psychologiczny mordercy a nie szczegółowy, krwisty opis jego poczynań, jak to się robi w wielu kryminałach.
Jest jedna, dla mnie bardzo istotna rzecz, na której się zawiodłam, czytając. W samym Internecie możemy znaleźć pełno faktów, dotyczących śledztwa - wywiad z Karolem Kotem, który idealnie pokazuje, jakim typem człowieka był, mamy zdjęcia i opisy wizji lokalnych, dokładne opisy każdej zbrodni, której się dopuścił. Patrząc na to, ile informacji znalazłam w ciągu 10 minut, ta książka wydaje się zbyt krótka, jakby niepełna. Po przeczytaniu czułam niedosyt i to nie był ten jego rodzaj, który odczuwamy po przeczytaniu świetnej książki, gdzie żałujemy, ze się skończyła tak szybko. Tu niedosyt był odczuciem negatywnym, bo miałam wrażenie ze książka jest nieskończona, lub nie jest książka a jedynie jej streszczeniem czy zarysem. Zabrakło wielu informacji o mordercy, o jego psychice, dzięki którym moglibyśmy poznać go jeszcze lepiej.
Mimo tego, wciąż uważam, ze „Lolo" powinien być obowiązkowym tytułem na polce każdego wielbiciela kryminałów, strasznych historii opartych na faktach oraz tych osób, które interesują się psychika mordercy.

Ze śmiercią mu do twarzy?

2015-12-23
O „Czerwonym pająku" czytałam trochę, kiedy odniesienie do niego pojawiło się w „Pochłaniaczu" Katarzyny Bondy. Dowiedziałam się wtedy, że to seryjny morderca, który w Krakowie, w latach 60. zamordował dwie osoby, a próbował zabić jeszcze więcej. Informacje, które przeczytałam o Kocie i słowa, jakie wypowiadał ten 19-latek na temat swoich działań i fascynacji śmiercią są wstrząsające.

Portret mordercy

2015-12-23
Kim jest morderca? Zwyrodnialcem, pozbawionym empatii i jakichkolwiek zahamowań? A może brutalem, który siłą próbuje pokazać innym, jaki jest ważny, nie licząc się z konsekwencjami swoich czynów?

Pozory mylą...

2015-12-21
Przenieśmy się w czasie do Krakowa z początku lat 60. XX wieku. Miasto jak zawsze tętni życiem, lecz w sercach jego mieszkańców czai się paraliżujący strach. Na ulicach miasta grasuje seryjny morderca, który absolutnie nie zna litości. Ludzie są przerażeni, czują ogromny niepokój przed zabójcą którego w mediach nazywają już „Wampirem z Krakowa"...

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.