Lustro o północy. Śladami wielkiego Treku - Adam Hochschild | okładka
Czarne

Lustro o północy. Śladami wielkiego Treku Adam Hochschild

Oprawa twarda
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2016-07-22

ISBN: 978-83-8049-327-8
EAN: 9788380493278
Liczba stron: 352
Wydawnictwo: Czarne
Format: 133×215mm
Cena katalogowa: 44,90 zł
Tłumaczenie: Hanna Jankowska
Rok wydania: 2016

44,90 zł 26,80 zł

Produkt niedostępny

Opis

Adam Hochschild patrzy na napięte stosunki we współczesnej RPA przez szczególny pryzmat. Punktem wyjścia są dwa historyczne wydarzenia, pozornie odległe. Pierwsze to przełomowa bitwa nad Krwawą Rzeką, która miała miejsce w 1838 roku i przesądziła o tym, kto będzie rządził w tej części świata – Burowie czy Zulusi. Drugie to obchody jej rocznicy zorganizowane sto pięćdziesiąt lat później przez konkurujące ze sobą ugrupowania. Oba wpłynęły na zmiany polityczne, jakie zaszły w kraju w późniejszych latach, i na społeczeństwo, które po dziś dzień pozostaje skłócone. Hochschild w przenikliwy sposób, łącząc reportaż i książkę historyczną, ukazuje kraj, na którego współczesności przeszłość położyła się wyjątkowo długim cieniem.


Hochschild świetnie opisuje bieżące wydarzania w Afryce Południowej, biorąc przy tym pod lupę historię bitwy nad Krwawą Rzeką, i w przemyślany oraz szczegółowy sposób przedstawia nam głęboko zakorzenione zawiłości południowoafrykańskiego życia.

„Kirkus Reviews”Zachwycająca mieszanka reportażu, literatury podróżniczej, historycznej i refleksyjnej […]. To jedna z najbardziej otwierających oczy książek dotykających problemów współczesnej Afryki Południowej.

„Publishers Weekly”Hochschild przez pryzmat zawiłej historii w doskonały sposób opisuje współczesną Afrykę Południową oraz jej problemy […]. Jego książka to ogromny wkład we współczesną literaturę przybliżającą sytuację tego regionu.

Mike Printz, „School Library Journal”W swojej najnowszej książce Hochschild zabiera czytelników w podróż nad Krwawą Rzekę, gdzie w 1838 roku odbyła się bitwa, która wpłynęła na losy południowej Afryki […]. Autor pokazuje, że długa droga, którą przebył ten region, spływa krwią niewinnych czarnoskórych mieszkańców kontynentu. Przybliżając tę historię, wyjaśnia mechanizmy funkcjonowania współczesnej RPA […]. Powstało już wiele książek na ten temat, jednak dzieło Hochschilda, opowiada o tym regionie z nowej, intrygującej perspektywy.

Louise Leonard, Biblioteka Universytetu FlorydaRecenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Korzenie apartheidu

2016-06-30
W arcyciekawej książce "Lustro o północy. Śladami wielkiego Treku" Adam Hochschild spogląda na bardzo napięte stosunki we współczesnej Republice Południowej Afryki. W przenikliwy sposób, łącząc reportaż z książką historyczną, prezentuje czytelnikowi kraj, na którego aktualny kształt przeszłość położyła się wyjątkowo długim cieniem.

Sytuacja polityczno-społeczna w RPA

2016-06-22
Adam Hochschild jest dziennikarzem oraz pisarzem. Wiele z jego książek historycznych zostało nagrodzonych. Lista tych nagród jest naprawdę długa. Niestety, nie wszystkie książki jego autorstwa zostały przetłumaczone na język polski. A szkoda. Wśród tych, które ukazały się w naszym kraju są: „Pogrzebać kajdany. Wizjonerzy i buntownicy w walce o zniesienie niewolnictwa", „Duch króla Leopolda. Opowieść o chciwości, terrorze i bohaterstwie w kolonialnej Afryce" (niestety, na razie brak wznowienia) oraz najnowsza „Lustro o północy. Śladami wielkiego Treku".

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.