Lux Perpetua - Andrzej Sapkowski | okładka
SuperNowa

Lux Perpetua Andrzej Sapkowski

Broszurowa ze skrzydełkami
ISBN: 83-7054-189-5
EAN: 9788370541897
Liczba stron: 561
Wydawnictwo: SuperNowa
Format: 124x195mm
Cena katalogowa: 46,20 zł
Rok wydania: 2006

46,20 zł 28,32 zł

Produkt niedostępny

Opis

Reynevan, główny bohater tomów "Narrentum" i "Boży wojownicy", nadal ma kłopoty, ciągle ktoś dybie na jego życie

Krótko po południu bombardy zamilkły. Blidy i trebusze przestały miotać pociski. Rozległ się grzmiący sygnał trąb. Załopotaly rozwinięte sztandary i proporce. Rozbrzmiał bojowy wrzask.
Pięć tysięcy taborytów runęło do szturmu na Plauen.
Po dwóch godzinach było po wszystkim.
Sforsowano po drabinach mury, rozwalono taranami bramy. Zgnieciono opór, obrońców wycięto w pień. Pardonu nie dawano.
W trzeciej godzinie zdobyto zamek, wszyscy obrońcy poszli pod nóż.
Krótko potem padł klasztor dominikański, ostatni punkt oporu. I wtedy zaczęła się rzeź.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

„Lux Perpetua”, Sapkowski

2015-12-17

Książka „Lux Perpetua” autorstwa Andrzeja Sapkowskiego, to trzeci i zarazem ostatni, tom tak zwanej „Trylogii Husyckiej”. Trylogia należy do gatunku, który możemy określić jako fantastyczno-historyczny. Fikcyjni bohaterowie i nadprzyrodzone, magiczne zjawiska są wpleceni w historyczne wydarzenia i realnie istniejące, ważne postacie, żyjące w XV wieku. Tytuł trzeciego tomu „Lux Perpetua” oznacza „nieustające światło” (łac. „lux” – „światło”, oraz „perpetuus”, „perpetua”, „perpetuum” – „nieustający”).  Poprzednie części nosiły tytuł: „Narrenturm” i „Boży bojownicy".

Tłem dla opowieści są wojny husyckie, prowadzone przez zwolenników, uznanego za heretyka, spalonego na stosie, Jana Husa. Wyznawcy husytyzmu przed rozpoczęciem konfliktu z katolickimi Luksemburgami ogłosili „Cztery artykuły praskie”, czyli najważniejsze punkty doktrynalne. W niniejszych postanowieniach widniała komunia pod dwiema postaciami (chleb i wino) dla wszystkich wiernych, sekularyzacja dóbr kościelnych i pozbawienie ich władzy świeckiej. Również swobodne głoszenie Słowa Bożego, oraz możliwość karania przez władzę świecką osób, które popełniły „grzech śmiertelny”. Katolicy z papieżem na czele nie byli zadowoleni z tego postępku. Doszło do wojen, które ogarnęły tereny Czech i Śląska. Poza tym, wciąż na usługach papieża pozostawała Święta Inkwizycja, tropiąca heretyków oraz wszelkiego rodzaju czarowników i czarownice.  

W tych właśnie realiach toczy się akcja trylogii. Głównym bohaterem jest Reinmar z Bielawy, zwany Reynevanem, medyk i początkujący czarownik. Towarzyszy mu demeryt Szarlej („demeryt” to określenie księdza, który został skazany na pokutę, za występek przeciw powołaniu), oraz Samson Miodek, klasztory głupek, który okazuje się niezwykle błyskotliwą, znającą wiele języków i odporną na magię, tajemniczą istotą. Szarlej i Reynevan odprawiają nad nim nieudolne egzorcyzmy, gdy udają duchownych i doprowadzają do rzucenia na niego czaru.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.