Mapa kości Ogniste Oczyszczenie - Francesca Haig | okładka
Uroboros

Mapa kości Ogniste Oczyszczenie Francesca Haig

Oprawa miękka
Wydanie: pierwsze
ISBN: 978-83-280-3774-8
EAN: 9788328037748
Tytuł oryginalny: The map of bones
Liczba stron: 430
Format: 135x200mm
Cena katalogowa: 39,99 zł
Tłumaczenie: Marcin Mortka

39,99 zł 24,50 zł

Produkt niedostępny

Opis

Okrucieństwo mamy we krwi. Trzeba tylko je uwolnić.
W świecie, w którym żyje Cass, nie ma miejsca dla słabych, niesprawnych i odmiennych. Liczy się tylko doskonałość. Perfekcyjne Alfy zrobią wszystko, by trzymać upośledzone Omegi tam, gdzie ich miejsce: w obozach pracy i na ziemiach, na których nikt inny nie chce mieszkać. Najchętniej pozbyłyby się ich na zawsze, ale gdy umiera Omega, umiera także jej bliźniacza Alfa.
Po masakrze na Wyspie ruch oporu Omeg jest w rozsypce. Cass, Kobziarz i Zoe wiedzą, że trzeba na nowo rozniecić ducha buntu. W przeciwnym razie Pani Generał, Reformator i Prowodyr bez przeszkód zrealizują swój upiorny plan: zamkną Omegi w zbiornikach, które podtrzymają je przy życiu, ale pozbawią wszelkiej świadomości. Nieoczekiwana propozycja Prowodyra wydaje się tym bardziej kusząca. Jednak czy można ufać komuś, kto otwarcie przyzaje, że nie obchodzi go los Omeg?
Sama Cass musi się liczyć z tym, że jako wizjonerka i siostra bliźniaczka Reformatora stanowi łakomy kąsek dla każdej ze stron. Nie powinna ufać nikomu…
Mroczna, postapokaliptyczna kontynuacja Ognistego oczyszczenia to poruszająca opowieść o tym, jak żądza władzy i dostatku oraz lęk przed innym mogą doprowadzić do upadku wszystkiego, co czyni nas ludźmi. Wciągająca do ostatniej strony i niemożliwa do zapomnienia.
Czytelnicy Igrzysk śmierci i cyklu Red Rising Pierce’a Browna oraz lubiący dystopie będą zafascynowani Ognistym oczyszczeniem.
„Library Journal”
Fani fantasy i s-f wreszcie mają książkę, która ich połączy. To będzie wspaniała seria.
RT Book Reviews
Najlepsza postapokaliptyczna powieść, jaką czytałem od lat – mroczna, przenikliwa i wolna od dystopijnych klisz, jakich można by się spodziewać.
„The Mary Sue”
Słowa takie jak „arcydzieło” i „klasyk” są banalne, ale w przypadku Franceski Haig i jej zdumiewającego Ognistego oczyszczenia jako jedyne przychodzą na myśl. To zapierające dech w piersiach, namiętne, absolutnie sensacyjne dzieło wyobraźni, doskonale uporządkowane, pięknie napisane, wypełnione wspaniałymi postaciami, pełne intryg, przemocy, współczucia i niosące bardzo ważną wiadomość bez moralizatorstwa. Ogniste oczyszczenie nie ma sobie równych – pozostawia Igrzyska śmierci, Niezgodną, Zmierzch i inne nudziarskie historie daleko w tyle.
„Starburst Magazine”
Francesca Haig – australijska pisarka i poetka. Dorastała w Tasmanii, uzyskała tytuł doktora na Uniwersytecie w Melbourne i była wykładowcą na Uniwersytecie w Chester. Jej wiersze były publikowane w czasopismach literackich i antologiach w Australii i Anglii, jej pierwszy zbiór poezji, Bodies of Water, ukazał się w 2006 roku. W 2010 roku otrzymała stypendium Hawthornden. Jej pierwsza powieść Ogniste oczyszczenie, będąca jednocześnie pierwszą częścią trylogii o tym samym tytule, została wydana w 2015 (Uroboros 2016). Pisarka mieszka w Londynie z mężem i synem. Strona autorki: FrancescaHaig.com.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Koszmary przyszłości

2019-01-31
Kontynuacja Ognistego oczyszczenia, czyli Mapa kości, należy do tych, mam wrażenie, mniej znanych serii, jako że pierwsza część trafiła na rynek dopiero w 2016 roku. Co nie umniejsza jej możliwości do stania się jedną z tych dobrych serii, po których skończeniu będę czuła, że przeczytałam coś, co naprawdę mi się podobało. Czy Francesca Haig poprawiła się po pierwszej części? I to jak.
Cass i inne Omegi dalej żyją pod rządami Alf. Świadomość o zbiornikach ciąży nad naszymi bohaterami, którzy znowu muszą uciekać. Pragną roznieść wieści o tym, co czeka Omegi w przytułkach, ale nawet dla swoich pobratymców stanowią wyrzutków, a podróżująca z nimi Alfa w tym nie pomaga. Jednak stawiają sobie na drodze nowe cele, a na wierzch wychodzą nowe fakty na temat tabu, Elektryki i Rady. Cass coraz częściej miewa wizje Wybuchu, co nie może dobrze wróżyć - wizjonerzy z taką przypadłością szybko potracili poczytalność. Jednak jest to dla niej czas zmian i niedługo będzie musiała przestać uczepiać się przeszłości. Miejsca, sytuacje i ludzie, którzy na nich czekają, mogą pomóc im wygrać wojnę, a mogą również ich pogrążyć.
Jestem pozytywnie zaskoczona poprawą autorki. Podczas czytania tej części, nie odczuwałam niejakiego znużenia, które towarzyszyło mi przy pierwszej i akcja nie ciągnęła się tak mozolnie. Teraz co rusz pojawiało się coś nowego, bohaterzy mieli nowe zobowiązania i akcja wciąż parła naprzód, w końcu mogłam się wciągnąć. Francesca Haig zaczęła lepiej wykorzystywać momenty zaskoczenia i skupiła się bardziej na postaciach. Podobało mi się, że potrafi nadać dynamiczności akcji, jeśli tego sytuacja wymaga, wtedy parę stron umykało mi w mig. Miałam nadzieję, że w tej części znajdę poprawę i nie zawiodłam się, ponieważ nawet postać Cass przeszła swoją przemianę i możemy zobaczyć, jak zmienia się jej mentalność przez całą książkę.
Mimo to, książki pani Haig mają w sobie jakąś specyficzną nutę, która umknęła mi przy pierwszej części i nie potrafiłam jej nazwać. Książki te są po prostu smutne. Cass, jako wizjonerka, powoli wyczuwa zbliżające się szaleństwo i karze siebie za wszystko, co nie jest jej winą. Jedna z postaci opisała ją słowami "ledwie istniejesz" i naprawdę to czuć. Jej myśli, jej styl bycia przynosi czytelnikowi te same spostrzeżenia, ponieważ jej narracja jest zwyczajnie smutna. W dodatku sytuacje, które tam się dzieją, wcale nie są lepsze. Krew spływa po kartkach, a niektóre momenty są zwyczajnie makabryczne. Trudno przy czytaniu poczuć radość czy uśmiechać się do książki, bo nie ma tam momentów, które mogłyby nas uszczęśliwić. Omegi przechodzą spod władzy tyrana do drugiego tyrana, nawet wśród swoich nie mogą już czuć się bezpiecznie.
Czekam na trzeci tom, bo jestem bardzo ciekawa dalszej akcji i jak najbardziej zachęcam do zapoznania się z tymi książkami.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.