Penu Historicum. Łacińskie traktaty metodologii historii w dawnej Polsce (do końca XVII wieku) - Ignacy Lewandowski | okładka
Rebis

Penu Historicum. Łacińskie traktaty metodologii historii w dawnej Polsce (do końca XVII wieku) Ignacy Lewandowski

Oprawa twarda
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2015-02-03

ISBN: 978-83-637-9546-7
EAN: 9788363795467
Liczba stron: 576
Wydawnictwo: Rebis
Format: 155x235mm
Cena katalogowa: 65,00 zł

65,00 zł

Produkt niedostępny

Opis

Pierwsze syntetyczne opracowanie łacińskich traktatów metodologii historii w dawnej Polsce. Ukazuje ono dorobek w zakresie refleksji nad sztuką dziejopisarską w średniowieczu, renesansie i baroku. Przedmiotem analiz są przede wszystkim samodzielne łacińskie rozprawy metodologii historii, ale także dzieła historyczne Galla, kadłubka i Długosza. Autor dowiódł, że już w czasach staropolskich próbowano definiować historię i jej rolę naukową i społeczną, dokonywano podziału źródeł i sposobów ich analizy, zastanawiano się czym jest narracja historyczna jaki jest stosunek historii do innych nauk. Książka adresowana jest do historyków, filologów oraz osób interesujących się polską kulturą czasów dawnych. Jej ukazanie się będzie wielkim wydarzeniem w polskiej humanistyce.
Prof. dr hab. Ignacy Lewandowski jest jednym z najwybitniejszych e Europie filologów klasycznych. Od lat zawodowo związany z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykładał na wielu renomowanych europejskich uniwersytetach. Jego dorobek naukowy składa się z kilkunastu książek na temat literatury rzymskiej i jej recepcji w Polsce. Spod jego pióra wyszły przekłady rzymskich historyków: Florusa, Justynusa, Eutropiusza, Aureliusza Wiktora i Ammiana Marcelina.
Książka została wydana przez "Wydawnictwo Nauka i Innowacje"

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.