Przekręt. Najwięksi kanciarze PRL-u i III RP - Patryk Pleskot | okładka
Broszurowa ze skrzydełkami
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2017-02-13

ISBN: 978-83-240-4189-3
EAN: 9788324041893
Liczba stron: 384
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Format: 135x210mm
Cena katalogowa: 39,90 zł
Rok wydania: 2017

39,90 zł 27,93 zł

Produkt niedostępny

Opis

Daj się oszukać.
Pozwól się uwieść.
Oddaj mi swoje pieniądze.
A później spróbuj mnie złapać!


Genialny fałszerz, którego podrobione banknoty są dziś droższe niż oryginały…
Oszust-dyplomata, którego nikt nie śmie prosić o uregulowanie rachunku za hotel czy obiad w restauracji…
Uzdrowiciel, którego moc przenika nawet przez ekran telewizora…
Uwodziciel, któremu wystarczy dziesięć minut, by każdą napotkaną kobietę zaciągnąć do łóżka. I okraść…
Fałszywa hrabianka, z którą sypia połowa polskiego sejmu…
Tajny współpracownik SB, który zdradza Solidarność, by potem zrobić to samo z komunistami…
Mistrz kierownicy, złodziej polonezów i postrach Peweksów, który kilkanaście razy ucieka milicjantom, by w końcu dosłownie zapaść się pod ziemię na więziennym spacerniaku…

Siedem postaci, dziesiątki ról. Jedno pragnienie sławy i pieniędzy. Wybicia się ponad przeciętną. Ale drogą na skróty i kosztem innych. Dosłownie – kosztem.

W ponurej rzeczywistości PRL-u i w początkach wolnej Polski ci genialni kanciarze stali się celebrytami. Kochały ich tłumy. Niektórych za to, że zadrwili z komunistycznego systemu. Innych – ponieważ dawali nadzieję. A Ty, dałbyś się nabrać?

Ciekawostki historyczne

Medycyna „naturalna” przeżywała jeszcze do niedawna prawdziwy boom. Cudowni uzdrowiciele oferowali najnowocześniejsze terapie: łańcuchy energetyczne, leczenie przez telefon czy zdjęcie. I nieźle na tym wychodzili. I tylko o pacjentach trudno powiedzieć to samo. Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Media go uwielbiały. Od rozhisteryzowanych fanek dostawał listy miłosne. I to nawet, gdy siedział już w więzieniu, skazany za uwodzenie nieletnich, oszustwa i pobicia. Kim był Jerzy Kalibabka? Amantem o zniewalającym uśmiechu, który zabierał jednym, by obdarować inne? A może… zwykłym bandytą nienawidzącym kobiet? Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Ci kryminaliści stali się w czasach PRL-u prawdziwymi celebrytami. Ich poczynaniami, nagłaśnianymi przez media, żyła cała Polska. Z zapartym tchem śledzono ich niezwykłe przygody i spektakularne ucieczki. Śpiewano o nich piosenki, kręcono filmy… i wybaczano nawet najcięższe przestępstwa. O kim konkretnie mowa? Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Młoda demokracja lat 90. zapewniała wymarzone warunki dla błyskawicznej kariery w polityce. Równie łatwo było jednak upaść i już się nie podnieść. Skandale, zwłaszcza seksualne, były natychmiast podchwytywane przez media. Kolejne afery udowadniały, że nie ma polityków niezatapialnych… może poza jednym. Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Inni klienci sprawdzali również

42,90 zł

12,87 zł

Generałowie. Niewygodna prawda o polskiej armii - Juliusz Ćwieluch | mała okładka
-40 %

Generałowie

Juliusz Ćwieluch

7.2 / 10 (308 ocen)

39,90 zł

23,97 zł

Monopol na zbawienie - Szymon Hołownia | mała okładka
-42 %

Monopol na zbawienie

Szymon Hołownia

7.0 / 10 (1163 ocen)

44,99 zł

25,99 zł

34,90 zł

21,46 zł

39,90 zł

28,23 zł

Otwórz się na miłość - Natalia Sońska | mała okładka
-41 %

Otwórz się na miłość

Natalia Sońska

7.3 / 10 (434 ocen)

39,90 zł

23,61 zł

44,90 zł

26,95 zł

47,99 zł

33,59 zł

39,99 zł

24,55 zł

Nowość

79,99 zł

55,99 zł

Inne książki tego autora

50,00 zł

36,47 zł

Księża z Katynia - Patryk Pleskot | mała okładka
-42 %

Księża z Katynia

Patryk Pleskot

7.3 / 10 (21 ocen)

44,99 zł

25,99 zł

60,00 zł

36,47 zł

Inne książki z tej kategorii

49,00 zł

36,38 zł

39,90 zł

31,47 zł

56,70 zł

52,03 zł

Kornel Morawiecki Autobiografia Rozmawia Artur Adamski - Morawiecki Kornel, Adamski Artur | mała okładka
-39 %

Kornel Morawiecki Autobiografia Rozmawia Artur Adamski

Morawiecki Kornel, Adamski Artur

8.5 / 10 (4 oceny)

49,90 zł

30,62 zł

44,90 zł

26,04 zł

37,80 zł

29,81 zł

Koabitacja na poziomie gminnym w Polsce - Sidor Monika, Kuć-Czajkowska Katarzyna, Wasil Justyna | mała okładka
-21 %

Koabitacja na poziomie gminnym w Polsce

Sidor Monika, Kuć-Czajkowska Katarzyna, Wasil Justyna

35,70 zł

28,16 zł

Lista Dziennik 2005 - Anda Rottenberg | mała okładka
-37 %

Lista Dziennik 2005

Anda Rottenberg

6.2 / 10 (55 ocen)

39,90 zł

25,17 zł

44,00 zł

27,00 zł

38,00 zł

31,42 zł

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Prawdziwe polskie przekręty

2019-02-08
Na całość składa się siedem odrębnych historii toczących się w okresie PRL-u i w początkach wolnej Polski po 1989 roku. Dotyczą Polaków, którzy swoją pewnością siebie, przebojowością stali się kimś innym niż byli. Warto od razu zaznaczyć, że książka ma charakter popularnonaukowy, mimo że czytając te historie odnosi się wrażenie, że mamy do czynienia z sensacją lub z świetnym kryminałem. Aż trudno uwierzyć, że osoby takie jak Czesław Bojarski - fałszerz pieniędzy, Jerzy Kalibabka - uwodziciel czy Zdzisław Najmrodzki - złodziej i mistrz kierownicy istniały faktycznie. Pojawia się także: Zbyszek Nowak - uzdrowiciel, Czesław Śliwa - oszust dyplomata, Eligiusz Naszkowski - szpicel, Anastazja Potocka - oszustka/fałszywa hrabianka.

Autor zaczyna od opisu wręcz genialnego fałszerza: Czesława Bojarskiego. Jego historia może nieco przypominać losy Franka Abagnale'go zagrane przez Leonardo DiCaprio w filmie "Złap mnie, jeśli potrafisz". W każdym razie nie można odmówić naszemu rodakowi talentu w fachu fałszerza. To zdecydowanie jeden z ciekawszych rozdziałów tej pozycji.

Czytając tę książkę nie będziemy się na pewno nudzić. Oczywiście nie każda z tych postaci jest osobą sensacyjną, ale każda wodzi wiele osób za nos i to przez wiele lat, także wymiar sprawiedliwości. W jednej części książki pojawia się nawet Zbigniew Nowak, czyli pan znany z polsatowskiego programu "Ręce, które leczą". Opisuje siebie w tak wielu różnych aspektach, że do tej pory znajduje osoby, które wierzą w jego moc, która... No właśnie przeczytajcie co o nim pisze Patryk Pleskot, by dowiedzieć się skąd bierze się jego moc

Wielka mistyfikacja

2019-02-07
Książki popularnonaukowe z pozoru mogą wydawać się ciężką lekturą z powodu wielu trudnych określeń, przez co trudno i wolno się je czyta. Przynajmniej zawsze było tak w moim przypadku. „Przekręt" pokazuje jednak, że i takie pozycje mogą być łatwe oraz przyjemne w odbiorze.

Patryk Pleskot polski historyk i politolog, doktor habilitowany nauk społecznych jest autorem książek takich jak: „Ślepa (czerwona) uliczka. Stołeczne struktury Ministerstwa Informacji i Propagandy (1944-1947)", czy „Zabić. Mordy polityczne w PRL"oraz wiele innych równie ciekawych dzieł. Mnie dane było przeczytać w całości jego najnowsze dzieło. Zatem, zapraszam na kilka słów o „Przekręcie"

Publikacja ma na celu przybliżyć nam sprawy jakże wątpliwych celebrytów za czasów PRL-U i III RP. Zebrane w książce postaci, to przede wszystkim zwykli ludzie, którzy mieli jeden cel: zdobyć sławę i pieniądze. Wszystkim się to udało, mówi się o nich do dziś dnia. Czesław Bojarski, genialny fałszerz, którego podrobione franki na licytacjach osiągają ceny wyższe niż oryginały. Niesamowite prawda? Ale to nie koniec, pamiętacie może człowieka przekazującego energię kwantową przez ekran telewizora, zdjęcia i butelki wody? Jeśli tak, to na pewno znacie Zbyszka Nowaka i jego magiczne sztuczki. Oszustwa i podboje Jerzego Kalibabki stały się powodem do nakręcenia serialu „Tulipan". Czesław Śliwa to chyba moja ulubiona postać przedstawiona w utworze. Genialny mistyfikator, można by rzec. Konsul, austriacki dyplomata, który zyskał poparcie i szacunek wielu. Kolejną barwną postacią jest Anastazja Potocka (prawdziwe nazwisko: Marzena Domaros), która uważała się za dziennikarką i korespondentką w Sejmie, a tak naprawdę była matrioszką, w której prawicowi publicyści widzieli prostytutkę pracującą dla służb. Kolejnym bohaterem jest Eligiusz Naszkowski, działacz solidarności i jednocześnie agent SB kryjący się pod pseudonimem „Grażyna". Zdzisława Najmrodzkiego zostawiłam sobie na sam koniec. Zafascynowała mnie jego postać, muszę przyznać. Jego niewiarygodne umiejętności wymykania się z obław, pościgów, aresztów i więzień sprawiły, że jego sprawą żyła cała Polska.

Kim byli ci ludzie dla mnie? Przede wszystkim mieli w sobie mnóstwo kreatywności i bujną wyobraźnię za co można by ich podziwiać, ale nie zapominajmy, że większość z nich była bezwzględna. Książka analizuje zachowania oszustów i wskazuje nam podobieństwa u wspomnianych wyżej degeneratów. Podobne schematy działania i cechy charakteru pozwalają nam zauważyć jak łatwo można wpaść w sidła kłamstw. Na ich fortele nabierali się zwykli prości ludzie, ale również politycy. Działania milicji zostały ośmieszone wiele razy, co więcej wysoko postawieni urzędnicy uciekali się do niszczenia dokumentacji, aby uniknąć kompromitacji.

Książka ta ma charakter popularnonaukowy, jednak opiera się na faktach. Styl pisania autora jest interesujący, miejscami możemy dostrzec elementy humoru (komentarze dotyczące naiwności ludzkiej). Utwór czyta się błyskawicznie i myślę, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Młodzi ludzie odkryją zaskakujące historie napisane przez życie, a starsi czytelnicy przypomną sobie afery jakimi żyła Polska.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.