Ukryte stronice. Opowieść o jednym domu, dwóch rodzinach i Holokauście - Erin Einhorn  | okładka
Znak

Ukryte stronice. Opowieść o jednym domu, dwóch rodzinach i Holokauście Erin Einhorn

Broszurowa ze skrzydełkami
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2010-05-24

ISBN: 978-83-240-1368-5
EAN: 9788324013685
Opracowanie graficzne: Witold Siemaszkiewicz
Tytuł oryginalny: The Pages In Between. A Holocaust Legacy of Two Families, One Home
Liczba stron: 320
Wydawnictwo: Znak
Format: 144x205
Cena katalogowa: 36,90 zł
Tłumaczenie: Anna Sak

36,90 zł 24,99 zł

Produkt niedostępny

Opis

Amerykańska dziennikarka Erin Einhorn przyjechała do Polski, aby odnaleźć rodzinę Skowrońskich, którzy ocalili jej matkę z rąk nazistów. Z jednej strony chciała doprowadzić do ponownego spotkania dwóch rodzin, z drugiej zaś obawiała się Polaków, których wyobrażała sobie jako antysemitów. Wizyty na krakowskim Kazimierzu, gdzie miała okazję poznać bliżej Polaków, przekonały ją, że wiele stereotypów jest fałszywych, a rzeczywistość jest dużo bardziej skomplikowana.  Prowadząc poszukiwania, dokonała kolejnych odkryć: okazuje się, że prawdziwe losy jej matki nie pokrywają się z domową legendą. Na drodze do ponownego spotkania dwóch rodzin staje sprawa kamienicy obiecanej Skowrońskim przez dziadka Erin. Einhorn czuje się zobowiązana, aby spłacić stary dług i doprowadzić do odzyskania budynku. Erin Einhorn wraz z przyjazdem do Krakowa musi zmierzyć się z przeszłością i teraźniejszością, rodzinną legendą i prawdą oraz z wielką historią i prozaicznymi przeszkodami, które uniemożliwiają prawdziwe pojednanie. Napisana z reporterskim zacięciem książka pozwala spojrzeć na Holokaust z perspektywy dziś żyjących Żydów i Polaków, na których jego ponure dziedzictwo wciąż rzuca cień.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Szczere świadectwo

2011-09-27
Książka Erin Einhorn "Ukryte stronice" dotyczy Holokaustu, ale nie bezpośrednio i nie tylko. Autorka stara się odnaleźć w Polsce ślady polskiej opiekunki swojej matki, która godząc się na ukrycie dziewczynki - za wynagrodzeniem - uratowała ją od Zagłady.

Wspomnienia to nie to samo, co fakty

2010-08-02
Byliście ostatnio na wycieczce w synagodze? A może na Starym Mieście kupiliście drewnianą figurkę Żyda grającego na skrzypcach? Gracie muzykę klezmerską? Wiecie, gdzie znajdowało się getto? A może mieszkacie w pożydowskiej kamienicy? Kto wie, możliwe że pod osłoną nocy piszecie na murach „Jude raus!", a potem czytacie do poduszki „Jak rozpoznać Żyda?"? Ukończyliście kurs tańców żydowskich i wybieracie się na lektorat z hebrajskiego? Nie jadacie macy? A może nigdy nie zastanawialiście się, skąd się wzięły w Polsce cmentarze z macewami miast krzyży...

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.