Wojna Klary - Clara Kramer, Stephen Glantz   | okładka
Oprawa twarda

Pierwsze wydanie: 2009-05-04

ISBN: 978-83-240-1174-2
EAN: 9788324011742
Opracowanie graficzne: Joanna Rusinek
Tytuł oryginalny: Clara's War
Liczba stron: 352
Wydawnictwo: Znak
Format: 144x205
Cena katalogowa: 39,90 zł
Tłumaczenie: Anna Sak

39,90 zł 26,99 zł

Produkt niedostępny

Opis

Poruszająca opowieść Clary Kramer, która cudem ocalała z piekła Holokaustu. Gdy w 1942 roku do Żółkwi wkraczają niemieckie wojska, życie piętnastoletniej Klary i jej rodziny zmieniło się na zawsze. Wiedząc o nadciągającej zagładzie ojciec dziewczynki poszukuje ocalenia dla bliskich - gdy zawodzą wszyscy przyjaciele, z nieoczekiwaną pomocą przychodzi Volksdeutch Beck. Dzięki niemu pod podłogą jednego z domów powstaje schron, który ocali życie osiemnastu osób. Życie pod ziemią przynosi ratunek, ale jest też nieustającym koszmarem, który w poruszający sposób odtwarzają autorzy książki. Mieszkańcy schronu z trudem znoszą potworne warunki w nim panujące i bezustannie żyją w obawie, że kryjówka zostanie odkryta. Wciąż zaś znajdują się ku temu kolejne powody, które Klara utrwalała na stronach swego dziennika: w domu nad schronem zamieszkują funkcjonariusze SS, atakują go hordy ukraińskiej policji, wreszcie trawi pożar. Wojna Klary to piękna i dobrze napisana historia o miłości, śmierci, dobru i wojnie jako doświadczeniu prywatnym. Dotyka ona dziejów Polski i Ukrainy oraz problemów związanych z polsko-żydowską przeszłością. Historia Klary zachwyciła między innymi Agnieszkę Holland, która planuje jej ekranizację. ”Autorka książki miała 12 lat, kiedy w 1939 roku pakt Hitlera i Stalina podzielił Polskę. Sowieci zajęli rodzinne miasto Kramer - Żółkiew. Jej spokojna, kochająca się rodzina szybko została rozbita i zrujnowana. Żołnierze Wehrmachtu, SS, i Gestapo aresztowali i mordowali tamtejszych Żydów. Zrozpaczony ojciec Kramer i sąsiedzi zbudowali bunkier pod domem, by się schronić. Zaskakujące jest, że zgodził się im pomóc Niemiec i antysemita o imieniu Beck. Zamieszkał w domu, pod którym się ukrywali i rozpowiedział, że uciekli.
Zciśnięci w niewielkim pomieszczeniu słyszeli strzały i ostatnie krzyki mordowanych ludzi. Słyszeli niemieckich żołnierzy, którzy mieszkali tuż nad nimi. Przez półtora roku, Beck dostarczał Kramerom jedzenie i chronił ich. Siostra Kramer nie przeżyła. Tak samo jak prawie cała reszta Żydów mieszkających w Żółkwi. Ale ten zaskakująco uczciwy i prawy człowiek uratował Kramer i 17 innych. Trzeba pamiętać, że liczba 18 symbolizuje ”życie” w żydowskiej tradycji.
Szczera, przejmująca, osobista opowieść, oparta na zapisach pamiętnika z czasów młodości.”Kirkus Reviews  
”Klara Kramer, żydówka polskiego pochodzenia, obecnie przewodnicząca fundacji Holocaust Resource Foundation była nastolatką, kiedy wraz z rodziną musiała ukrywać się przed nazistami w bunkrze. Została uratowana przez gospodynię domową i jej męża - pijaka i antysemitę.
Kramer wspomina i szczegółowo opisuje codzienne sprzeczki w podziemnej kwaterze, gdzie jedzenie docierało bardzo rzadko, pisze o strachu przed odkryciem ich kryjówki przez nazistów, rozpaczy po stracie bliskich, którzy zostali zamordowani, o siostrze, która została sprzedana za kilka litrów wódki.
Ta bogata w detale i trzymająca w napięciu opowieść jest hołdem i uznaniem dla odwagi ofiar i prawości narodu żydowskiego.”Publishers Weekly  ”Książka oparta na pamiętniku z czasów wojny, pisanym w schronie pod podłogą. Kramer powraca pamięcią do roku 1942, kiedy naziści zajęli Żółkiew. Prawdziwie i żywo opisuje napięcie wewnątrz ukrywającej się wspólnoty. Szczególnie zaskakujące jest, że rodzinie Kramerów pomógł przetrwać antysemita, który wykazał się wielką odwagą ukrywającą pod podłogą swego domu Żydów. Klara Kramer żyje i mieszka w New Jersey.”Frederic Krome, Library Journal    

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Ocalenie Klary

2009-05-07
Żółkiew, idylliczny sztetl pod Lwowem, „drobina na mapie świata", liczyła w 1939 r. 5 tys. żydowskich mieszkańców. Po wojnie zostało ich 50. Dziś nie ma tam ani jednego Żyda, a miejscowość po ukraińsku nazywa się Żowkwa. „Na podmokłej łące, na miejscu masowych grobów, wznosi się teraz wybudowany sumptem ocalałych pomnik. Nic się tu nie zmieniło. Wierzby. Wysokie trzciny i drozdy".

Miłość bliźniego w piekle

2009-11-10
„Działy się piękne rzeczy w nieludzkich warunkach" - te słowa zmarłego niedawno Marka Edelmana, wypowiedziane podczas warszawskiej promocji jego ostatniej książki pt. I była miłość w getcie, mogłyby być znakomitym mottem książki Wojna Clary. Prawdziwa historia cudownego ocalenia z Holokaustu. Oparta na dziecięcym pamiętniku historia spisana przez Clarę Cramer, żydówkę polskiego pochodzenia, obecnie przewodniczącą fundacji Holocaust Resource Foundation (we współpracy ze Stephenem Glantzem), to zarazem pełne grozy i nadziei świadectwo o czasie ciemnej nocy Zagłady Żydów, o tym, że ekstremalne sytuacje wyzwalały w ludziach skrajne emocje: od szlachetnych uczuć i gestów po zdradę i nienawiść.

Świadectwo miłości i zaufania

2009-08-12
Ciemność, brud, paraliżujący strach, bezczynność, głód, czekanie. Cóż innego pozostaje osiemnastu osobom stłoczonym w maleńkiej piwnicy - schronie. Tu przeżywają kolejne dni, w bezruchu, w ciszy. By nie wydać siebie, nie narazić na niebezpieczeństwo swych gospodarzy. Jak wiele ryzykuje Beck kryjąc Żydów pod podłogą swego domu! Beck! Volksdeutsch, antysemita, alkoholik. Jako jedyny wyciąga pomocną dłoń narażając siebie i swoją rodzinę na śmierć. Co nim kieruje?

Poświęcenie i zaufanie w zderzeniu z okrucieństwem wojny

2009-06-03
Książka ta zrobiła na mnie niesamowite wrażenie. Zszokował mnie ogrom zawartego w niej ludzkiego cierpienia, okrucieństwa, jakiego doznali Żydzi oraz liczba ofiar, jakie przyniosła ze sobą ta wojna.

Opowieść o wielkim strachu

2009-05-19
Ze współpracy Klary Kramer i Stephana Glantza zrodziła się niezwykła książka o rysie autobiograficznym, podejmująca trudną tematykę Holocaustu i ocalenia.
Wojna zaskoczyła społeczność żydowską w Żółkwi. Nie przypuszczano, że w ich mieście, podobnie jak w wielu miastach Europy, rozegra się dramatyczna walka o przetrwanie. Nagle życie nieśmiałej i wrażliwej Klary, dorastającej dziewczynki zaczyna być uzależnione od wielkich potęg światowych, o których istnieniu ledwie miała pojęcie.

Opowieść o niemożliwym

2009-05-14
Brakuje mi słów na opisanie wrażeń po przeczytaniu „Wojny Klary". Po wielu książkach, które czytałam, które czytaliśmy wszyscy, bo znalazły się pośród lektur szkolnych, „Wojna Klary" (spisana przez Stephena Glantza) wydała mi się prawdziwym świadectwem.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.