Bóg, kasa i rock'n'roll - Szymon Hołownia, Marcin Prokop  | okładka
Znak

Bóg, kasa i rock'n'roll Szymon Hołownia, Marcin Prokop

Broszurowa ze skrzydełkami
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2011-11-07

ISBN: 978-83-240-1864-2
EAN: 9788324018642
Opracowanie graficzne: Wojciech Wawoczny
Liczba stron: 336
Wydawnictwo: Znak
Format: A5 (144x205)
Cena katalogowa: 32,90 zł

32,90 zł 22,37 zł

Produkt niedostępny

Opis

Hołownia i Prokop w elektryzującej rozmowie

Zderzenie dwóch odmiennych spojrzeń na religię, kulturę i świat mediów.
Jezus jako marketingowiec, pożytki płynące z noszenia habitu, różnica między Bogiem a idolem, urok pieniędzy i problemy z wolną wolą - to tylko niektóre wątki tej zaskakującej konfrontacji.

Marcin Prokop

”Prowadząc rozmowy składające się na tę książkę, robimy po prostu to samo co taksówkarz wiozący pasażera na lotnisko, fryzjer zakręcający klientce loki, babcie gderające w kolejce do laryngologa czy kumple spotykający się po robocie przy piwie. Przedstawiamy nasz punkt widzenia. Dyskutujemy. Spieramy się. Mówimy, co nam się wydaje. Wywalamy na stół to, co nam prywatnie w duszy gra. Tyle, że zamiast o najnowszym serialu, biuście Dody czy bieżącym kursie franka szwajcarskiego częściej gadamy o rzeczach, które mimo wszystko wydają nam się ważniejsz.”

Szymon Hołownia

”Po tej książce boję się bardziej niż kiedykolwiek, że stosowną lekcję kontemplacji dadzą mi kiedyś aniołowie. Ja będę chciał toczyć z nimi teologiczne dysputy, oni - pogrążeni w słuchaniu Morrissey'a - zacytują mi trzydziesty drugi rozdział Mądrości Syracha: „Przemów, starcze, tobie to bowiem przystoi, jednak z dokładnym wyczuciem, abyś nie przeszkadzał muzyce. A kiedy jej słuchają, nie rozwódź się mową ani nie okazuj swej mądrości w niestosownym czasie!”.”

Książkę można kupić w wersji elektronicznej w Woblink

Szymon Hołownia i Marcin Prokop na Targach Książki w Krakowie

Szymon Hołownia: Czy wiara w Boga się opłaca

Marcin Prokop: Czy biblia jest częścią popkultury

Jak powstawała książka

Początek znajomości Szymona Hołowni i Marcina Prokopa

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Bóg, kasa i rock'n'roll - flashback

2014-01-10
Książka Marcina Prokopa i Szymona Hołowni skierowana jest do ludzi o otwartych umysłach, takich, którzy nie boją się podjąć ryzyka odważnego myślenia. Do tych, którzy mimo że mają już poukładane pewne rzeczy, nie boją się ich zakwestionować. Daje do myślenia, zaczynamy zastanawiać się od nowa nad sprawami, które, wydawałoby się, mamy już uporządkowane. To rozmowa dwóch przyjaciół, którzy dyskutują o rzeczach ważnych i istotnych. Nie zawsze kończy się ona konsensusem, ale nie ma w niej agresji, walki o swoje racje.

Rewelacyjna książka dla każdego

2013-02-01
Szymon Hołownia opowiada o wierze, Bogu, modlitwie. Przy czym nie moralizuje, nie poucza. Hołownia w rzeczowy, jasny sposób odpowiada Marcinowi Prokopowi na jego dociekliwe pytania. Książka jest bardzo wciągająca. Uważam, że jest dobrą lekturą dla niedowiarków, dla tych którzy mają negatywny stosunek do Kościoła. Poza tym poczucie humoru obu panów jest świetną oprawą książki. Czyta się lekko i przyjemnie.

Porozmawiajmy jak katolik z ateistą...

2013-01-31
Na początek pytanie - o czym najczęściej dyskutują Polacy?
Odpowiedzi będzie pewnie sporo - o pracy, nieciekawym szefie, różnego rodzaju kłopotach (uwielbiamy przecież narzekać), o sąsiadach, teściowej (temat rzeka...) i o Kościele. I mam czasem takie wrażenie, że ten ostatni temat wzbudza największe emocje i kontrowersje. Trochę to może dziwne, bo ponoć ponad 90% naszego społeczeństwa to katolicy, więc z założenia powinniśmy mieć zbieżne poglądy na temat wiary i etyki chrześcijańskiej. A w rzeczywistości takie dyskusje światopoglądowe dosyć często kończą się tzw. nieporozumieniem towarzyskim, żeby nie użyć bardziej dosadnego sformułowania.

Pouczająca i zabawna

2013-01-04
Czytałam wszystkie książki Szymona Hołowni, które zostały wydane. Jeśli wstanę dostatecznie wcześnie (czyli baaardzo rzadko), oglądam Marcina Prokopa w telewizji śniadaniowej. Obu panów bardzo lubię. Czekałam na tę książkę wiele dni, wyczekiwałam jej jak zbawienia. Kiedy dostałam ją w swoje łapki, byłam szczęśliwa. Rzuciłam wszystkie inne lektury, ale nadmiar zajęć uniemożliwił mi przeczytanie jej w jeden wieczór. To książka, którą się delektuje, smakuje oraz rozważa każde zdanie, bo nawet to najbanalniejsze, najprostsze, ma sens, jest jak kawałek z puzzli, który współtworzy całość. Bardzo zgrabną całość.

Intrygujące tematy i pasjonująca dyskusja

2012-06-12
Rozmowa to najpopularniejsza forma komunikacji międzyludzkiej. Jej tematem może być praktycznie wszystko. Trzeba jednak odszukać też odpowiednią osobę. Bóg, kasa i rock'n'roll to książka napisana w formie wywiadu. Dwójka przyjaciół znanych ze wspólnego prowadzenia programu TVN podejmuje dyskusje na trudne tematy. Mówią o Bogu i tym czy istnieje życie pozagrobowe, roli pieniądza oraz wpływie mediów na życie człowieka.

Ciepła, ważna, genialna

2012-04-13
Książka ważna przede wszystkim dlatego, że pokazuje w genialny sposób istotę rozmowy, prowadzenia konwersacji. Obaj panowie znają się od dość dawna, współpracują ze sobą, łączy ich głęboka przyjaźń. Mają bardzo różne poglądy na te same sprawy, zupełnie inne style wypowiadania się, co innego im się estetycznie podoba, mają różne imidże (chyba tak się to pisze?), a mimo to nie skaczą sobie do gardeł, nie wywlekają jeden drugiemu nie wiadomo czego, nie obsmarowują swoich bliskich itp. Po prostu lubią, umieją i pokazują, jak powinno się poruszać najtrudniejsze dla niektórych kwestie w życiu. Rewelacja!

Uczta dla czytelnika

2012-04-12
Książka, która przyciąga. Po pierwsze ciekawą okładką - i choć wiem, że nie wolno oceniać książki po okładce, to i tak muszę napisać, że już ta okładka obiecuje wiele... Po drugie przyciąga nazwiskami jej autorów, bo któż z nas nie zna Marcina Prokopa i Szymona Hołowni? No któż? Przyciąga też swoją zawartością - poruszanymi przez autorów tematami: Boga, Kościoła, wiary, pieniędzy, muzyki i idola. Tematami gorącymi jak wrzątek i elektryzującymi myślę, że większość naszego społeczeństwa.

Takich rozmów o religii brakuje

2012-02-24
Rozmowa na temat religii to prawdziwy krzyż pański polskich mediów. Bo to aspekt trudny, karkołomny, momentami ciężki do zniesienia nawet dla samych rozmówców, a co dopiero dla odbiorców. I kiedy już człowiek stracił wszelkie nadzieje, że można to robić na poziomie, jak z kapelusza wyskoczył Flip i Flap polskiej telewizji, czyli duet Hołownia i Prokop, tworząc pewnego rodzaju biblia pauperum rozmów o religii.

Rozmowa o wierze i żytyciu

2012-02-15
Autorów tej książki znamy wszyscy z show telewizyjnego "Mam talent". Ten duet jest zabawny, rozrywkowy, a obaj panowie mają dystans do siebie i swojej roli w życiu społecznym. Tym razem postanowili napisać razem książkę. Dla Prokopa debiut, dla Hołowni n-ta książka, wypełniona tematyką religijną. Na wstępie należy ostrzec czytelników, że nie jest to swawolna, lekka, dowcipna lektura, ale jej treść mówi o naszej egzystencji, religii, o prawach rządzących show-biznesem. Żartów mamy niewiele, nawiązań do popularnego programu za mało, a sam duet skupia się na rozmowie o kwintesencji życia, wiary i swoich doświadczeniach.

Źródło światopoglądowych przemyśleń

2012-01-23
Na początek pytanie - o czym najczęściej dyskutują Polacy? Odpowiedzi będzie pewnie sporo - o pracy, nieciekawym szefie, różnego rodzaju kłopotach (uwielbiamy przecież narzekać), o sąsiadach, teściowej (temat rzeka...) i o Kościele. I mam czasem takie wrażenie, że ten ostatni temat wzbudza największe emocje i kontrowersje. Trochę to może dziwne, bo ponoć ponad 90% naszego społeczeństwa to katolicy, więc z założenia powinniśmy mieć zbieżne poglądy na temat wiary i etyki chrześcijańskiej. A w rzeczywistości takie dyskusje światopoglądowe dosyć często kończą się tzw. nieporozumieniem towarzyskim, żeby nie użyć bardziej dosadnego sformułowania.

Bez skakania sobie do gardeł

2011-12-28
Gdy spotyka się agnostyk z teistą, może dojść do prawdziwej burdy światopoglądowej. Sytuacja jednak zmienia się, gdy są to osoby dojrzałe, mądre i co najważniejsze - posiadające wiedzę praktyczną na temat umiejętnego przeprowadzania zdrowej rozmowy oraz zdolności podstawowej: daru wsłuchiwania się w to, co ma druga osoba do przekazania.

Religia kontra popkultura

2011-12-16
Jaka jest różnica między Bogiem a idolem? Czy jeśli kosmici istnieją, pójdą po śmierci do nieba? Jakie profity przynosi noszenie habitu? O tym i wielu innych, ciekawych kwestiach piszą Prokop i Hołownia. Do księgarń trafiła nowa, interesująca pozycja. Owoc licznych rozmów Szymona Hołowni i Marcina Prokopa, konfrontacja dwóch zupełnie odmiennych poglądów na religię, Boga, kulturę. Spór o to, co ważne. W dobrym stylu.

Warto rozmawiać

2011-12-15
Bywają książki, które czytamy tygodniami. Potrzebny jest do nich nastrój, odpowiednie nastawienie albo najzwyczajniej w świecie mamy milion innych rzecz do zrobienia, a lekturę odkładamy na później. Bywają też książki, przez które zarywamy noce, bo przecież co z tego, że już trzecia nad ranem, kiedy nam zostało jeszcze tylko 40 stron, a do pracy jakoś wstaniemy. W końcu jeszcze całe życie przed nami i zdążymy się wyspać. Do tych drugich z całą pewnością należy wydana niedawno książka Szymona Hołowni i Marcina Prokopa „Bóg, kasa i rock'n'roll".

Dlaczego mnie nie zaprosili?

2011-12-12
„Bóg, kasa i rock'n'roll" - to książka, która już okładką krzyczy: „zjedz mnie". Świat nie ma zbyt wielu ekspertów, którzy jak Prokop i Hołownia serwować mogą jednocześnie debatę o Bogu, rock'n'roll'u i mamonie. Kto zatem nie czuje się pewny na gruncie choćby jednej z trzech dziedzin, ten z pasją odkrywcy powinien skosztować tej duchowej strawy. Zastrzegam, że po lekturze czuć niedosyt, jak po obiedzie, w którym zabrakło deseru. Niejednemu przed strawieniem bogactwa myśli odbije się czkawką. Przypuszczam jednak, że wielu będzie chciało dokładkę.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.