Dziwna myśl w mej głowie - Orhan Pamuk | okładka
Wydawnictwo Literackie

Dziwna myśl w mej głowie Orhan Pamuk

Oprawa twarda
Wydanie: pierwsze
ISBN: 978-83-08-06041-4
EAN: 9788308060414
Liczba stron: 700
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Format: 207x145mm
Cena katalogowa: 49,90 zł
Rok wydania: 2015

49,90 zł 35,28 zł

Produkt niedostępny

Opis

Dziwna myśl w mej głowie to historia wielopokoleniowej rodziny przybyłej do Stambułu z biednej wsi na prowincji

Po 5 latach pisarskiego milczenia Orhan Pamuk powraca ze wspaniałą epicką opowieścią (700 stron!) o Stambule i jego mieszkańcach, ich miłościach, troskach i marzeniach. Uczta dla tych, którzy kochają dobrą literaturę i zatęsknili za dziełami tureckiego noblisty.

Uliczny handlarz, wędrujący w zimowe wieczory po nędznych, zaniedbanych ulicach Stambułu, to rzadkość. Mevlut Karataş jest jednym z ostatnich i coraz mniej mieszkańców miasta otwiera okna i drzwi na jego rzewne zawołanie: „Buzaa!” Za dnia ima się rozmaitych dorywczych prac: sprzedaży jogurtu, pilawu albo kelnerowania, za to nocą bierze wózek z butlami tradycyjnego tureckiego napoju, a nogi same niosą go przed siebie. Buza jest spuścizną po przodkach, przypomina ludziom o dawnych czasach i Mevlut nie wyobraża sobie życia bez niej, bez żartów z klientami i bez Stambułu, jego krętych uliczek, zakamarków, dzielnic, które zna jak własną kieszeń. Te długie wędrówki czynią Mevluta szczęśliwym, jednakże nie pozwalają zabezpieczyć bytu jego rodziny. A tę biedny Mevlut kocha ponad wszystko. Ma dwie śliczne córeczki i żonę Rayihę, którą poślubił wskutek pomyłki, porywając z małej wioski w Konyi nie tę dziewczynę, którą zamierzał...

Dziwna myśl w mej głowie to historia wielopokoleniowej rodziny przybyłej do Stambułu z biednej wsi na prowincji, a zarazem drobiazgowa kronika życia w mieście nad Bosforem w latach 1969–2012. Wraz z Mevlutem, jego ojcem, wujostwem, kuzynami i pozostałymi członkami stopniowo powiększającej się rodziny obserwujemy Stambuł na przestrzeni kilku dziesięcioleci i jesteśmy świadkami fascynujących przemian, jakim podlegała metropolia. Śledzimy następujące po sobie pucze wojskowe, zamachy bombowe w redakcjach gazet, korupcję urzędników, przemiany obyczajowe, plotki, marzenia i lęki, którymi żyją stambulczycy i widzimy, jak w miejscu dawnych gecekondu, prowizorycznych chatek wzniesionych przez ubogich imigrantów bez pozwoleń budowlanych na bezprawnie zasiedlonych działkach wyrastają wielkie wieżowce, a szerokie aleje wypierają stare kamienice. Miasto umiera i odradza się, a żyjący w nim ludzie wypełniają je swoimi opowieściami – o nieodwzajemnionych miłościach, aranżowanych małżeństwach, rodzinach, które raz są szczęśliwe, a raz nie, marzeniach o lepszym życiu, przyjaźni i nienawiści.

Orhan Pamuk na Facebook'u

Orhan Pamuk - konferencja prasowa z udziałem autora

Anna Polat opowiada o tłumaczeniu książek Orhana Pamuka

Orhan Pamuk ”Stambuł.Wspomnienia i miasto” - czyta Krzysztof Globisz

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Prawdziwy głos Turcji?

2015-08-23
Ferit Orhan Pamuk, bo tak brzmi pełne nazwisko, bez wątpienia najbardziej znanego tureckiego pisarza, powraca do Polski z nową powieścią. Czytelnicy musieli czekać na nią, aż pięć długich lat, ale myślę, że nie zapomnieli o autorze.

"Magazyn z książkami" zapowiada

2015-09-24
Turecki pisarz wraca po 5 latach pisarskiego niebytu. Wraca w wspaniałym stylu siedmiuset stronnicową historią o Stambule - jego ludziach i ich właściwościach.

Stambuł – stolica świata

2015-11-09

Niemała gratka dla miłośników prozy tureckiego noblisty Orhana Pamuka. Po 5 latach autor „Nazywam się Czerwień” powraca z niezwykle urokliwą i chwytającą za serce opowieścią o Stambule i jego mieszkańcach, ich życiu i marzeniach. Prawdziwa literacka uczta (licząca blisko siedemset stron) dla tych, którzy kochają dobrą literaturę i zatęsknili za dziełami tureckiego pisarza.

Orhan Pamuk to jednym z najbardziej znanych i czytanych pisarzy na świecie. Do takiego stanu rzeczy niewątpliwie przyczynił się fakt, że w 2006 roku otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. Rodacy określają go mianem nadwornego "komentatora społecznego" Turcji, choć sam nazywa się twórcą fikcji i trzyma z dala od polityki. Jego powieści przetłumaczono na ponad czterdzieści języków, a najbardziej poczytne to "Czarna księga", "Śnieg" i wspomniane "Nazywam się Czerwień".

„Dziwna myśl w mej głowie”, Orhan Pamuk

2015-11-25

„Dziwna myśl w mej głowie” to nowa książka tureckiego noblisty, Orhana Pamruka. Swoją premierę w Polsce miała w listopadzie. Książka pojawiła się po pięciu latach literackiego milczenia pisarza, więc jego fani z pewnością będą podekscytowani, zwłaszcza, że pisarz zafundował czytelnikom powieść mającą prawie 700 stron.  

Historia przenosi czytelników do Stambułu. Pisarz maluje przed nami panoramę miasta razem z jego mieszkańcami. To opowieść o Melvucie, ulicznym handlarzu, który dzień w dzień, przemierza uliczki miasta by zdobyć pieniądze na utrzymanie rodziny. Bohater ma dwie córki i żonę, którą, jakby to ująć… poślubił przez pomyłkę, gdyż porwał nie tę dziewczynę, do której pisał miłosne listy.  

Bohatera poznajemy, gdy jest jeszcze małym chłopcem i mieszka na niewielkiej wsi za Stambułem. Z daleka obserwuje fragment miasta. Mijają lata i Mevlut staje się nastolatkiem. Po odrobieniu lekcji, wieczorami, wraz ze swoim ojcem wchodzi do Stambułu i zaczyna przechadzać się po ulicach sprzedając jogurt i buzę (lekko sfermentowany, bezalkoholowy napój wyrabiany z kaszy jaglanej). W czasach, gdy alkohol był surowo zabroniony, buza była jego zamiennikiem, nie było w niej alkoholu, ale smak przypominał tureckie trunki. 

Orhan Pamuk, „Dziwna myśl w mej głowie”

2015-11-06
Później, gdy musiałem wymyślać historie, aby przeżyć, niejeden raz wspominałem tego człowieka, który chciał przeżyć, żeby je układać”: czytamy w jednej z powieści Orhana Pamuka, tureckiego pisarza, laureata Nagrody Nobla, postaci kontrowersyjnej i genialnej w stworzonych przez siebie historiach literackich. To właśnie o nie chodzi w twórczości Pamuka: daje czytelnikom opowieści niesamowicie barwne, prowadząc przez ich zakamarki z kunsztowną dbałością o szczegóły, smaczki, przepiękne cytaty i interesujące alegorie.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.