Heretyk z familoka. Biografia Janoscha - Angela Bajorek | okładka
Znak

Heretyk z familoka. Biografia Janoscha Angela Bajorek

Broszurowa ze skrzydełkami
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2015-03-02

ISBN: 978-83-240-3288-4
EAN: 9788324032884
Opracowanie graficzne: Ewa Satalecka
Liczba stron: 288
Wydawnictwo: Znak
Format: 140x205
Cena katalogowa: 36,90 zł

36,90 zł 24,99 zł

Produkt niedostępny

Opis

Pierwsza biografia twórcy kultowego Cholonka

Urodził się w robotniczej dzielnicy Zabrza. Koszmary dzieciństwa przez długie lata egzorcyzmował alkoholem. Wyrzucony z Akademii Sztuk Pięknych w Monachium zyskał sławę jako rysownik o niepodrabialnym stylu. Stworzona przez niego para bohaterów Miś i Tygrysek, popularnością przebiła postaci z kreskówek Disneya – ale przekorny i obrazoburczy Janosch ilustrował także dzieła markiza de Sade i Charlesa Bukowskiego.

Jego życie to pasmo malowniczych i awanturniczych epizodów: paryskie lata wypełnione jazzem, motocyklowe włóczęgi po Lazurowym Wybrzeżu, hippisowskie balangi w Monachium, spalenie całego dobytku i ucieczka na Wyspy Kanaryjskie. Ocalenie i szczęście pod słońcem południa. Wolność, anarchizm i oświecenie mądrością Wschodu.

Janosch – pisarz, rysownik, mędrzec i heretyk, bluźnierca i człowiek boży. Niechętnie udziela wywiadów, a jednak zaufał Angeli Bajorek i odsłonił przed nią swoje tajemnice, dzięki czemu stał się bohaterem jednej z najbardziej fantastycznych biografii, jaką można sobie wyobrazić.

Kazimierz Kutz

„Pan Bóg, lepiąc osiemdziesiąt lat temu pod Zabrzem Horsta Eckerta – czyli Janoscha, nie mógł tego zrobić na trzeźwo! To niemożliwe – mieć taki życiorys! Niewiarygodna szczerość, tragizm sklejony z komizmem – jakby były śledziami z jednej beczki – zapierają dech. Znam tysiące biografii niezwykłych ludzi, ale ta – mojego kumpla z Teneryfy – powala na ziemię. Janosch jest genialnym Ślązakiem”.

Galeria

Galeria

Magdalena Piekorz o biografii Janoscha

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Inspirująca

2015-03-24
„Heretyk z familoka" to pierwsza biografia, która szczerze i ze szczegółami opisuje życie Janoscha. Jak nie wiecie, kim jest? To normalne, bo autor bardziej znany jest w Niemczech. Janosch napisał rewelacyjne książki dla dzieci, które za granicą osiągnęły miano kultowych.

Należała mu się ta biografia od dawna

2015-03-23
Janosh jest mało znany u nas, ale za granicą robi furorę. Mieszkałam w Niemczech przez kilka lat, więc tam w każdym domu jest jakaś jego książka. Urodził się na pograniczu, w Zabrzu, dlatego czuje się kosmopolitą, heretykiem, a dziś też szczęśliwym człowiekiem, ale zanim zaczął uśmiechać się pełną piersią, przeżył wiele złego.

Ciężkie przeżycia

2015-03-20
Przedwojenny, wojenny i powojenny świat pokazany w perspektywie życia Janosha każe doceniać to, co dziś mamy. Traumy dzieciństwa, z jakimi musi mierzyć się Janosh, do dziś dzień nie równają się żadnymi, o których czytałem.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.