Karawana kryzysu. Za kulisami przemysłu pomocy humanitarnej - Linda Polman | okładka
Czarne

Karawana kryzysu. Za kulisami przemysłu pomocy humanitarnej Linda Polman

Oprawa miękka
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2011-08-17

ISBN: 978-83-753-6279-4
EAN: 9788375362794
Tytuł oryginalny: De Grisiskaravaan
Liczba stron: 304
Format: 125x205mm
Cena katalogowa: 36,00 zł
Tłumaczenie: Ewa Jusewicz-Kalter

36,00 zł 17,99 zł

Produkt niedostępny

Opis

"Nigdy wcześniej nie istniało tak wiele instytucji niosących pomoc. Karawana organizacji humanitarnych wraz z podążającymi ich śladem gwiazdami muzyki pop, aktorami, politykami i dziennikarzami sunie po planecie, przesuwając się od obszaru dotkniętego kryzysem do strefy wojennej, od przepełnionych obozów dla uchodźców, wzdłuż punktów dystrybucji żywności na obszarach dotkniętych głodem, do zbombardowanych wiosek i domów dziecka dla sierot wojennych.
Niesienie pomocy stało się przemysłem, w którym obraca się miliardami, walczy o jak największy udział w rynku i robi wszystko, by uprzedzić konkurentów. A pomocy udziela się, nawet jeśli pieniądze i towary zasilają kasy wojenne walczących stron. Czy więc organizacje humanitarne mogą twierdzić, że są neutralne? Czy powinny pomagać, jeśli pomoc dociera tylko do najwyżej postawionych, ginie w sidłach korupcji albo przedłuża walki? Co jest na dłuższą metę bardziej okrutne – pomagać czy pozwolić krajowi się wykrwawić albo samemu stanąć na nogi? Kiedy zasady humanitarne przestają być etyczne?
Karawana kryzysu to trafna, a jednocześnie szokująca analiza działalności międzynarodowej pomocy humanitarnej. Od Półwyspu Bałkańskiego po Darfur, od Somalii po Afganistan.

To książka o tym, jak nie powinno udzielać się pomocy i jakie zagrożenia związane są z jej masowością.
Janina Ochojska-Okońska
Książka przerażająca, obnażająca patologie, do których dochodzi, gdy szlachetne chęci zamieniają się w pomocowo-medialny przemysł. Zostawia czytelnika z fundamentalnymi pytaniami, na które nie ma 'prawidłowej odpowiedzi.
Anna Wacławik-Orpik
Ta książka jednocześnie wywołuje halucynacje i otrzeźwia.
Paul Scheffer
Znakomicie napisana, bardzo przygnębiająca i niszczycielska książka. Ważne, aby przeczytali ją ludzie odpowiedzialni za niesienie pomocy i wyciągnęli z niej wnioski.
Ryszard Kapuściński"

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.