Ratowałam od Zagłady. Wspomnienia - Irene Gut Opdyke   | okładka
Znak

Ratowałam od Zagłady. Wspomnienia Irene Gut Opdyke

Broszurowa ze skrzydełkami

Pierwsze wydanie: 2010-06-21

ISBN: 978-83-240-1345-6
EAN: 9788324013456
Tytuł oryginalny: In My Hands. Memories of a Holocaust Rescuer
Liczba stron: 240
Wydawnictwo: Znak
Format: 144x205
Cena katalogowa: 34,90 zł
Tłumaczenie: Maria Makuch

34,90 zł 23,73 zł

Produkt niedostępny

Opis

Poruszające wspomnienia Polki, która w czasie wojny ratowała Żydów od Zagłady

1 września 1939 roku zamienił życie Ireny Gutówny w koszmar. Jednak ta siedemnastoletnia uczennica szkoły pielęgniarskiej stawiła czoło okrucieństwom wojny i stała się prawdziwą bohaterką. Kiedy okazało się, że Żydom grozi zagłada z rąk nazistów, krucha i delikatna dziewczyna nie zastanawiała się, czy powinna ich ratować - zadała sobie pytanie, jak to zrobić. Irena wykorzystała swoje niemieckobrzmiące nazwisko i znajomość języka, aby zdobyć zaufanie Niemców. Nie tylko przekazywała informacje i dostarczała żywność, ale też szmuglowała ludzi z obozu do bezpiecznego schronienia w lesie, a jako gospodyni majora SS ukryła dwunastkę Żydów w piwnicy jego domu.

Ratowałam od Zagłady to niezwykła opowieść kobiety, która zaryzykowała wszystko, aby ocalić jak najwięcej ludzkich istnień.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Ja opowiadać o Holocauście?

2011-07-13
Choć minęły już dekady problematyka Holocaustu wciąż jest aktualna, wciąż jest ważna, wciąż jest bolesną lekcją historii. Nadal nie wszystko zostało powiedziane. Szczęśliwie żyją jeszcze świadkowie, którym należy oddać głos. Nam, żyjących po Holocauście, pozostaje tylko obowiązek wysłuchania tych historii. Zwłaszcza historii zwykłych ludzi, którzy wykazali się niezwykłą odwagą, w tych latach pozbawionych nadziei.

Odwaga i poświęcenie

2010-12-31
Sięgając po tę książkę cały czas miałam w pamięci znakomitą „Wojnę Klary". Obawiałam się więc, czy nie będę patrzyła na historię Ireny Gut przez pryzmat tamtej książki. Jednakże przekonałam się, że są to książki kompletnie różne. I obie równie godne polecenia.

Wzruszająca historia dzielnej kobiety

2010-09-07
„Ratowałam od zagłady" to piękna książka. Opowiada historię młodej Polki, w czasie wojny ratującej Żydów od zagłady. Irena Gutówna wykorzystując swoje niemiecko brzmiące nazwisko, po ukończeniu szkoły pielęgniarskiej, jako gospodyni majora SS, ukrywała dwunastkę Żydów pod podłogą piwnicy w jego domu.

W obronie godności drugiego człowieka

2010-07-02
Osobiście jest mi znana cała „droga życiowa Ireny", nie tylko poprzez lekturę wydanych książek, ale z Jej własnych ust i opowiadań rodziny. Jestem bardzo dumna, bo Irena Gut Opdyke to siostra mojej mamusi (Marii) i również moja Matka Chrzestna.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.