Ten Inny - Ryszard Kapuściński  | okładka

Oprawa twarda

Wydanie: drugie

Pierwsze wydanie: 2006-06-08

ISBN: 978-83-240-2032-4

Opracowanie graficzne: Katarzyna Borkowska

Liczba stron: 80

Wydawnictwo: Znak

Format: 124x195

Cena katalogowa: 22,90 zł

22,90 zł 15,57 zł


Opis

Filozoficzne oblicze Ryszarda Kapuścińskiego

"Ten Inny" to zbiór wykładów wygłoszonych przez Ryszarda Kapuścińskiego w Instytucie Nauk o Człowieku w Wiedniu, na Uniwersytecie Jagiellońskim z okazji przyznania tytułu doktora honoris causa, w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera oraz podczas Międzynarodowego Sympozjum Pisarzy w Grazu.
Autor zastanawia się, kim był Inny w początkach kultury, a kim jest we współczesnym wielokulturowym świecie. Pokazuje ewolucję tego pojęcia w wyniku rozwoju i zderzeń różnych cywilizacji. Inspiracją dla Kapuścińskiego są oczywiście jego niezliczone reporterskie podróże, ale także współczesna myśl filozoficzna, zwłaszcza koncepcje Innego stworzone przez Lévinasa i Tischnera. Lektura tej książki może być zaskoczeniem dla tych, którzy za Innych przywykli uważać tylko ludzi należących do innej kultury, o innym kolorze skóry czy posługujących się innym językiem. Książka została laureatem Śląskiego Wawrzynu Literackiego.

Polecane bestsellery

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Próba człowieczeństwa

2008-12-18 Reakcja moich uczniów - nastolatków - może wystarczy za recenzję: "Proszę Pani, to gdzie można dostać książki tego gościa?". Zakochałam sie platonicznie w pisarstwie Kapuścińskiego po lekturze Podróży z Herodotem (fascynacja starożytnością) i wywiadu z nim (pragnienie wiedzy o człowieku, który zajął mi czas na sprawdzenie klasówek). Potem Heban, Szachinszach, Ten Inny,.... Po prostu uzależnienie od niezwykłego reportażu.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.