Wiadomość - Tove Jansson | okładka
Marginesy

Wiadomość Tove Jansson

Broszurowa ze skrzydełkami
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2014-06-11

ISBN: 978-83-647-0072-9
EAN: 9788364700729
Tytuł oryginalny: Meddelande
Liczba stron: 320
Wydawnictwo: Marginesy
Format: 210x135mm
Cena katalogowa: 39,90 zł
Tłumaczenie: Justyna Czechowska, Teresa Chłapowska

39,90 zł 19,95 zł

Produkt niedostępny

Opis

Wiadomość to wybór najlepszych opowiadań Tove Jansson, którego dokonała sama Autorka. Tworzą one portret jednej z najbardziej twórczych artystek XX wieku.

Książka (wydana po raz pierwszy w oryginale w 1997 roku) była pożegnaniem Tove z twórczością pisarską, ostatnią wiadomością wysłaną do czytelników.
Opowiadanie to forma, której Tove Jansson najchętniej używała, a pisząc dla dorosłych, opanowała ją do perfekcji. Sławę przyniosły jej jednak głównie książki pisane dla dzieci, z kultowymi, tłumaczonymi na wiele języków, wielokrotnie wznawianymi opowieściami o Dolinie Muminków na czele. Tym razem widzimy inną Tove – która tworzy przejmującą, doskonale skomponowaną prozę dla dorosłych.
Prezentowane w tomie opowiadania, wybrane przez Tove Jansson do jej ostatniej książki, pochodzą ze zbiorów opublikowanych w ciągu dwudziestu lat (znalazły się tu między innymi stanowiące klasykę gatunku Wiewiórka i Dom dla lalek).

Pięć utworów (w przekładzie Teresy Chłapowskiej), które znalazły się w Wiadomości, są znane polskiemu czytelnikowi z książki Podróż z małym bagażem. Pozostałe, przetłumaczone przez Justynę Czechowską, będą pierwszym spotkaniem z Tove Jansson, jakiej nie znamy.

We wstępie do książki Philip Teir pisze: „Szkoda mi ludzi, którzy znają Tove Jansson tylko jako autorkę Muminków. Oczywiście chronologicznie trolle pojawiły się przed książkami dla dorosłych. Ale jeśli nie czytało się jej powieści i opowiadań, to jakby nie znało się Tove Jansson. Naprawdę. Z drugiej strony – jak miło pomyśleć, że ma się jeszcze tyle do odkrycia”.

Z Tove Jansson się nie wyrasta, wręcz przeciwnie: z czasem dorasta się do jej pisarstwa, o którym wciąż za mało wiemy – do książek adresowanych do dojrzałych odbiorców.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Dla dorosłych

2016-06-30
Tove Jansson dała poznać się całemu światu jako autorka popularnej serii o Muminkach. Mało kto jednak wie, że autorka pisała również urzekające opowiadania dla dorosłych. Najlepsze teksty Jansson, składające się na tom "Wiadomość", właśnie trafiły do polskich księgarni.
Twórczość Tove Jansson to niewątpliwie jeden z najbardziej znanych fińskich towarów eksportowych, a ona sama jest jednym z najpoczytniejszych autorów pochodzących z tego kraju. Pomimo tego, że większość jej prac była pierwotnie publikowanych w połowie XX wieku, jej twórczość nadal jest bardzo popularna, nie tylko wśród Finów i Szwedów, ale także i na całym świecie.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.