Bedzies wisioł za cosik. Godki podhalańskie - Paweł Smoleński, Bartłomiej Kuraś  | okładka
Znak

Bedzies wisioł za cosik. Godki podhalańskie Paweł Smoleński, Bartłomiej Kuraś

Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2010-04-28

ISBN: 978-83-240-1346-3

Opracowanie graficzne: Jan Krzysztofiak

Liczba stron: 248

Wydawnictwo: Znak

Format: 140x205

Cena katalogowa: 32,90 zł

32,90 zł 14,81 zł


Opis

Podhale i Tatry, jakich nie znaliście

Józef Kuraś, pseudonim „Ogień” - legendarny przywódca partyzantki na Podhalu, walczący równie zaciekle podczas wojny z Niemcami, co tuż po niej z władzą komunistyczną. Do dziś ciążą na nim jednak podejrzenia o mordowanie żydowskiej ludności.

Wacław Krzeptowski, przez nazistów zwany „księciem górali”, zwolennik idei Goralenvolk zakładającej stworzenie w ramach III Rzeszy samodzielnego państwa góralskiego.

Józef Krzeptowski, który zasłynął podczas wojny jako „król tatrzańskich kurierów”, przemycając przez góry mikrofilmy, meldunki, rozkazy oraz pieniądze niezbędne dla działalności polskiego państwa podziemnego.

Józef Oppenheim, zwany „Opcio”, narciarz, ratownik górski i wieloletni kierownik TOPR, który tuż po wojnie zginął w niewyjaśnionych okolicznościach.

To niektórzy bohaterowie fascynującej książki ukazującej nam skomplikowane losy mieszkańców Podhala i Tatr, których wciąż dzieli pamięć o bolesnej przeszłości regionu.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Pytania zamiast odpowiedzi

2010-06-07
Antoni Kroh w swej rekomendacji książki Bartłomieja Kurasia i Pawła Smoleńskiego „Bedzies wisioł za cosik. Godki podhalańskie" napisał, że znajdujące się w niej fakty są jak kawałki rozbitego lustra - nie sposób ich do siebie dopasować. Faktycznie, rozedrgana rzeczywistość tamtych lat sprawia, że wspomniane fakty w opowieściach jawią nam się jak porozrzucane kawałki zwierciadła. Lecz jest jednak coś, co je scala.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.