Cynkowi chłopcy - Swietłana Aleksijewicz | okładka
Czarne

Cynkowi chłopcy Swietłana Aleksijewicz

Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-8049-128-1

Liczba stron: 312

Wydawnictwo: Czarne

Format: 133x215mm

Cena katalogowa: 44,90 zł

Rok wydania: 2015

44,90 zł 29,41 zł

Oszczędzasz 15,49 zł
-34 %
Zamówienie wyślemy 2019-04-23

Opis

„W każdej kolejnej książce z uporem robię to samo – pisze Aleksijewicz – zmniejszam historię do wymiarów człowieka”

Oddziały radzieckie przez dziesięć lat „udzielały narodowi afgańskiemu braterskiej pomocy”. Od 1979 do 1989 roku życie straciło co najmniej kilkaset tysięcy Afgańczyków, a kilkadziesiąt tysięcy radzieckich żołnierzy poniosło śmierć lub zostało rannych. Wyjeżdżali, by zostać bohaterami. Do kraju wracali jako bankruci – bez nóg, bez rąk, bez złudzeń, z koszmarami, które miały ich nigdy nie opuścić. Niektórzy wracali w cynkowych trumnach.

Z opowieści weteranów, pielęgniarek, prostytutek, matek i żon „afgańców” wyłania się wstrząsający obraz niepotrzebnej wojny; wśród zapierających dech w piersiach afgańskich krajobrazów rozgrywają się ludzkie dramaty, a odwaga i braterstwo przeplatają się z niegodziwością i okrucieństwem.

Po publikacji książki Swietłana Aleksijewicz została pozwana o znieważenie honoru i godności żołnierzy walczących w Afganistanie.

Polecane bestsellery

Ebook i Audiobook

Czytaj jak chcesz. Książka dostępna na czytniki i aplikacje mobilne.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Żołnierze radzieccy w Afganistanie

2016-01-19 Białoruska noblistka, Swietłana Aleksijewicz jest autorką kilku reportaży, w których porusza historie związane z trudnymi wydarzeniami z dziejów krajów będących pod wpływami Związku Radzieckiego. Dotyka kwestii związanych z II wojną światową, oddając głos osobom, których historia do tej pory pomijała, jak kobiety walczące na rosyjskim froncie, dzieci, które przetrwały wojnę czy ludzie, którzy byli świadkami wybuchu w elektrowni atomowej w Czarnobylu, historia żołnierzy oddziałów radzieckich, którzy stacjonowali w Afganistanie. Pisarka podjęła się również wyzwania, by ukazać przemiany społeczne i kulturowe w Rosji po upadku komunizmu.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.