Człowiek w poszukiwaniu sensu. Głos nadziei z otchłani Holokaustu - Frankl Viktor E. | okładka
Czarna Owca

Człowiek w poszukiwaniu sensu. Głos nadziei z otchłani Holokaustu Viktor E. Frankl

Broszurowa ze skrzydełkami

Pierwsze wydanie: 2011-03-09

ISBN: 978-83-755-4076-5
EAN: 9788375540765
Tytuł oryginalny: Man's Search for Meaning
Liczba stron: 224
Wydawnictwo: Czarna Owca
Format: 145x195mm
Cena katalogowa: 29,90 zł
Tłumaczenie: Aleksandra Wolnicka

29,90 zł 18,62 zł

Oszczędzasz 11,28 zł
-38 %
Zamów teraz, wyślemy jeszcze dziś!

 

 

 

Opis

Viktor E. Frankl był austriackim psychiatrą i psychoterapeutą, przeżył obóz koncentracyjny w Auschwitz, właśnie od eseju opisującego osobiste przeżycia z obozu rozpoczyna się książka „Człowiek w poszukiwaniu sensu”.

Pozycja ta zaliczana jest do najbardziej wpływowych w literaturze psychiatrycznej od czasu Freuda.

Druga część książki opisuje metody psychoterapeutyczne, opracowane przez Frankla na podstawie swoich doświadczeń z obozów. O ile Freud uważał, że to popęd seksualny i pokusy rządzą życiem człowieka, Frankl wierzy, że najgłębszym popędem ludzkim jest poszukiwanie sensu i celu.

Ebook i Audiobook

Czytaj jak chcesz. Książka dostępna na czytniki i aplikacje mobilne.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Człowiek w poszukiwaniu sensu

2019-02-05
Specyfika ludzkiej natury polega na tym, że umiemy żyć tylko wtedy, gdy patrzymy w przyszłość (...) To jest nasze zbawienie w najtrudniejszych momentach życia.

Współczesna filozofia higieny psychicznej wyraża pogląd, zgodnie z którym człowiek powinien być nieustająco szczęśliwy, a nieszczęście uznaje za przejaw nieprzystosowania (...) co praktycznie odbiera nieuleczalnie cierpiącemu możliwość odczuwania dumy ze swojego cierpienia, postrzegania go jako nobilitującego, a nie hańbiącego. W rezultacie człowiek cierpiący jest nie tylko nieszczęśliwy, ale na dodatek wstydzi się swojego nieszczęścia.

Mylenie ludzkiej godności ze zwykłą przydatnością, jest wynikiem mylnej interpretacji pojęć...

Wbrew zachęcie z okładki pierwsze co przyszło mi do głowy, to oderwać się od obrazu obozu koncentracyjnego. Warto jednocześnie dla przeciwwagi zwrócić uwagę, że akurat tu, jest on wolny od kłamliwych, czarno - białych filmowych interpretacji. Autor zaznacza i podkreśla to bardzo wyraźnie. Tak jak on może pisać tylko ktoś z prostym kręgosłupem i czystym sumieniem. Inaczej mówiąc wspomnienia z Auschwitz są dla mnie tylko gwarantem autentyczności tego, co przeczytałem - autentyczności rozumianej jako świadectwo przemyślanej prawdy, którą systematyzuje i tłumaczy na kolejnych stronach. A dostajemy do rąk nie kolejną psychologiczną teoryjkę, ale... kamień filozoficzny. Pierwiastek, który może wszystko zamienić w złoto. Lekarstwo na każde zło i recepta na szczęście - swoje i cudze. Wartość, którą udało się sprawdzić w absolutnie granicznych sytuacjach.

Przejściowość naszej egzystencji w żaden sposób nie czyni jej bezsensowną; przeciwnie - składa się na naszą odpowiedzialność jako, że wszystko obraca się wokół uświadomienia sobie naszych w swej istocie przejściowych możliwości.

Człowiek nieustannie dokonuje wyborów w zakresie jawiących mu się licznych potencjałów. Wybór zostanie przekuty na fakt - na zawsze i na wieczność stając się nieśmiertelnym śladem stopy na piasku czasu.


To jedna z niewielu książeczek, które powinny stać się tymi najważniejszymi. Ona nie jest do przeczytania, ale do wertowania, zaznaczania, czytania i milczenia nad nią.

Ale nie tylko życie kreatywne i polegające na bogactwie doznań ma sens; skoro życie jako takie ma jakikolwiek sens, wówczas musi go mieć również cierpienie. Ludzka egzystencja nie jest bowiem kompletna bez cierpienia i śmierci.

Kiedy uświadomimy sobie, że nie da się zastąpić jednego człowieka drugim, rola odpowiedzialności jak ponosimy za własne życie i jego podtrzymywanie, ukaże nam się w całej wielkości.

Czemu 4,5 gwiazdki - a nie 5. Bo to tak naprawdę nie jest to książka, tylko świadectwo. Próba opowiedzenia w prostych słowach bardzo istotnych i mądrych sprawach, które nie zasługują rozwodnienie i marne komentarze. W dodatku książeczka wolna jest od ideologii, wąskich przekonań religijnych i wszelkich „izmów". To głębia w najczystszej postaci. Głębia, która nie tylko leczy - ale nawraca, zmienia, odradza.


Człowiek jest zdolny zmienić świat na lepszy tylko wtedy, gdy jest to możliwe; może natomiast zmienić siebie na lepsze zawsze, gdy tylko jest to konieczne.

https://cyganblog.wordpress.com/2016/01/10/czlowiek-w-poszukiwaniu-sensu/

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.