Filozofia kosmologii Wprowadzenie - Michał Heller | okładka
Copernicus Center Press

Filozofia kosmologii Wprowadzenie Michał Heller

Oprawa twarda
Wydanie: pierwsze
ISBN: 978-83-788-6020-4
EAN: 9788378860204
Liczba stron: 176
Format: 125x195mm
Cena katalogowa: 29,90 zł

29,90 zł 15,46 zł

Oszczędzasz 14,44 zł
-48 %
Zamówienie wyślemy 2021-08-02
Darmowa dostawa!
Darmowa dostawa!

Opis

Książka, w której autor oprowadza czytelnika po trudnych tematach filozoficznych, które od samego początku towarzyszyły kosmologii, aż do momentu, gdy stała się ona dojrzałą nauką empiryczną. Autor nakreśla następstwa problemów kosmologicznych, a także ich rozwiązania, nad którymi pracowali najwięksi i najwybitniejsi fizycy XX wieku.

„Filozofia kosmologii” to pierwszy, polski tytuł, który łączy ze sobą problematykę dwóch pozornie odległych dyscyplin- filozofii i kosmologii. Sam autor stwierdza, że ten związek jest nieunikniony:
„tam, gdzie w grę wchodzi wszechświat, trudno na bok odłożyć swoje filozoficzne upodobania lub uprzedzenia”.

Czy wielki wybuch był początkiem rozszerzania się świata? Czy takie zjawisko faktycznie istnieje? Czy wszechświat jest układem izolowanym i czy można go tak nazywać? Dlaczego nocne niebo nie świeci jednostajnym blaskiem?

Autor podejmuje wielką próbę odpowiedzenia na te i wiele więcej pytań.

Ks. prof. zw. dr hab. Michał Heller urodził się w 1936 roku w Tarnowie. Jest profesorem nauk teologicznych, a przede wszystkim specjalizujący się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej. Ponadto skupia również swoją uwagę nad związkiem pomiędzy nauką i religią. Heller jako jedyny Polak otrzymał Nagrodę Templetona. Jest także pomysłodawcą, fundatorem i dyrektorem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie.

Fanpage autora na portalu Facebook

Wykład ks. prof. Michała Hellera

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Kosmologia- fascynująca nauka.

2020-12-09
Książka jest wstępem i zwięzłym przedstawieniem nie samej kosmologii, ale historii nauki jaką jest kosmologia, a także implikacji filozoficznych. Obejmuje ona okres od 1917 roku (pierwsza kosmologiczna praca Einsteina ) do 1965 roku (odkrycie mikrofalowego promienia tła). Poznajemy historię wyodrębnienia się kosmologii jako odrębnej nauki z innych dziedzin nauki. Poznajemy jej zakres oraz metody badawcze oraz spory wokół nich. Krystalizowanie się tej nauki jako nauki empirycznej. Skrótowo autor porusza problemy jakimi zajmowała się kosmologia w tym czasie, próby ich rozwiązania i ludzi którzy wtedy wnieśli największy wkład w rozwój tej nauki. Osią sporu, oprócz wielu innych sporów, było podejście stacjonarne, czy relatywistyczne do wszechświata. Nie wszystkim podobał się model relatywistyczny z jego osobliwością początkową. Oczywiście spory te odbijały się echem w filozofii i teologii. Jedną z ważnych postaci jest ksiądz belgijski Georges Lemaitre, który obok Friedmana znalazł rozwiązania wszystkich równań Einsteina ze stałą , dodatnią krzywizną przestrzeni. Lemaitre zajmował się w badaniach początkową osobliwością, ale stał na gruncie pełnej neutralności między nauką i religią. W każdej z tych teorii było wyjaśnianie wszechświata za pomocą samego wszechświata i nie wychodzenie poza niego. W teologii naruszenie tej strategii było określane hipotezą „Boga od zapychania dziur"i jako jeden z błędów ciągnie się od stuleci. Przy tak skrótowej publikacji same problemy i ich rozwiązania, jak też metody badań są jedynie zaznaczone, bez szczegółowego ich omawiania. Autor podchodzi do tej tematyki jako filozof nauki, a w tym wypadku omawia filozofię kosmologii i mierzy się z problematyką rodzącą się na styku kosmologii i filozofii.
Jak zwykle z wielką przyjemnością czytam pasjonujące wywody autora, chociaż wymagają podwyższonej pracy „szarych komórek", a może właśnie dlatego. Nie powiem żebym w stu procentach pojęła wszystko, ale wszystko przede mną. Ostatnio zwiedzając CERN miałam możliwość zapoznania się ze stroną empiryczną tej nauki i było to fascynujące przeżycie. Jest to jeden z autorów, który potrafi w sposób prosty i jasny, na ile jest to możliwe, wyjaśnić meandry tej nauki.
Polecam wszystkim zainteresowanym światem wokół nas i nie bojącym się wysiłku „szarych komórek" przy czytaniu tej pozycji.
Recenzja jest też na portalach nakanapie. pl i LC

Filozofia kosmologii

2019-08-27
To książka z grupy tych, które po prostu trzeba przeczytać w ciągu swojego życia. Jest wspaniałą nauką, której należy poświęcić czas. Napisana przez wbitnego polskiego uczonego. Jeśli wahasz się czy kupić- zapewniam Cię, że warto!

Filozofia kosmologii WPROWADZENIE

2019-08-27

Zdarzały się dość trudne terminy jak dla mnie. Choć szczerze przyznam, że jest to raczej spowodowane jedynie moimi brakami w wiedzy z fizyki. Całość książki, zgodnie z tytułowym "wprowadzeniem", jest łatwo przyswajalna. Każdy może po ten tytuł sięgnąć i na pewno wyniesie z niej wartościową wiedzę. To informacje od niezwykłego uczonego. Warto czytać takie książki pomiędzy stertą kryminałów i romansów. Trzeba poszerzać swoją wiedzę w każdym zakresie.

Serdecznie polecam. To nie jest książka tylko dla osób obcujących z tą tematyką. To wprowadzenie i zgadzam się z tym tytułem. 

Świetna książka

2019-08-27

Niezwykły człowiek, którego wykładów można słuchać bez granic, a ksiązki czytać bez opamiętania. Od prof. Hellera czuć niesamowicie pozytywną energię. Mówi do słuchaczy w bardzo mądry, spokojny, a zarazem dosadny sposób. Tak, że naprawdę można wiele wynieść z takiej nauki.

Gorąco polecam nie tylko fanom fizyki. To coś więcej niż książka naukowa. To podróż po kosmosie :)

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.