Inny. Eseje o spotkaniu - Józef Tischner | okładka
Znak

Inny. Eseje o spotkaniu ks. Józef Tischner

Oprawa twarda
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2017-03-13

ISBN: 978-83-240-4574-7
EAN: 9788324045747
Liczba stron: 144
Wydawnictwo: Znak
Format: 124x195mm
Cena katalogowa: 29,90 zł
Rok wydania: 2017
Zajrzyj do środka

29,90 zł 20,33 zł

Oszczędzasz 9,57 zł
-32 %
Zamów teraz, wyślemy w poniedziałek.

 

Co druga książka -45%

 

 

Opis

Zrozumieć człowieka i jego dramat

Co to znaczy – spotkać i n n e g o? Czy inność jest tym, co oddziela mnie od drugiego, czy przeciwnie? Co jest potrzebne, żeby inny stał się bliskim? Na te i tym podobne pytania szukał odpowiedzi ks. Józef Tischner. Pod koniec życia zaczął pisać nową książkę – kontynuację Filozofii dramatu i Sporu o istnienie człowieka. Nie skończył, ale pozostawił fragmenty, które dają do myślenia.

W świecie, w którym ludziom – nawet podobnym do siebie, należącym do jednej wspólnoty, ukształtowanym przez tę samą tradycję – coraz trudniej się spotkać, Tischnerowska refleksja o spotkaniu nabiera wyjątkowego znaczenia. Tym bardziej, kiedy spojrzymy szerzej, na punkty zapalne w różnych miejscach naszego globu, warto posłuchać głosu myśliciela, któremu chodziło przede wszystkim o to, by „zrozumieć człowieka i jego dramat”.

„Tischner był stróżem człowieka. Nie zaganiającym do stada, lecz zapuszczającym się na manowce i pustkowia, by człowieka odnaleźć. Stróż musi być czujny, jego praca nigdy się nie kończy. Stróżowanie to ciągłe zaczynanie od nowa, poszukiwanie dróg i sposobów. Dynamika myśli Tischnera, ciągle krążącej wokół człowieka, znakomicie to pokazuje.”

(Dobrosław Kot)


Ebook i Audiobook

Czytaj jak chcesz. Książka dostępna na czytniki i aplikacje mobilne.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Inny znaczy bliski

2019-02-06
Motyw innego - obecny w kulturze naszych czasów z natężoną siłą. Pojmowanie innego, obcego w aspekcie nieznajomości czy też niezrozumienia,staje się miernikiem naszego czasu w obliczu różnorodności, wielości w jedności, prób dialogu w poczuciu zagrożeń kulturowych, na stykach kultur tracimy poczucie tożsamości, część siebie, nie starając się zrozumieć drugiego pomimo różnic kulturowych, to w zasadzie nastawionych na otwarcie i dialog, jak tytuł równie mądrej książki prof. Barbary Skargi "Tożsamość i różnica :eseje metafizyczne". Trzeba powiedzieć otwarcie, każdy kogoś spotyka, czy to będzie osoba niepełnosprawna, ktoś z mniejszości narodowych, zwykły obywatel, imigrant, każdy niesie w sobie element inności w znaczeniu odrębności kulturowej, ale też wyjątkowości, indywidualności, poczucia przynależności, wszystko to wytwarza w nas swoistą potrzebę nawiązania porozumienia, dialogu, uczestnictwa we wspólnocie, zbiorowości, w której mogę się odnaleźć, ale tym samym zaakceptować wszystko to, co odmienne, różne, nie gorsze tylko odmienne, do pewnego czasu obce, a później zrozumiałe, bliskie społecznie i kulturowo, oto domena życia we wspólnocie przy całym szacunku dla ludzkiej godności, pomimo różnic i podobieństw; właściwie to całe ludzkie życie to jeden wielki cykl spotkań, dialogu, to próby nawiązania relacji z drugim człowiekiem, który może wydawać nam się jako ten inny, obcy, nieznany, i dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrozumieć tę księgę życia we wspólnocie, wśród różnorodności nas wszystkich, którzy tak często i łatwo wydajemy sądy o innych, drugich, których nie znamy, ale rzeczywistość wymaga czy też wymusza w nas poznawanie, proces spotkania. Mądra i ważna książka na każdy czas i miejsce, zwłaszcza w dobie kryzysu tożsamości, wyobcowania, konfliktów na styku kultur. Trzeba zajrzeć koniecznie! Jeśli zrozumiesz innego, zrozumiesz lepiej własnego siebie. Każdy nosi w sobie inność i podobieństwa. Każda kultura bliżej poznawana uprzytamnia, jak blisko i daleko żyjemy od siebie, to jednak lepiej zrozumiemy siebie, Boga, tożsamość.
Polecam!
Leszek Węgłowski

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.