Krew - Jean-Paul Roux  | okładka
Oprawa twarda
Wydanie: drugie
ISBN: 978-83-240-2029-4
EAN: 9788324020294
Opracowanie graficzne: Krzysztof Rychter
Tytuł oryginalny: Le Sang, mythes, symboles et réalités
Liczba stron: 464
Wydawnictwo: Znak
Format: 144x205
Cena katalogowa: 59,90 zł
Tłumaczenie: Marzena Perek

59,90 zł 26,96 zł

Produkt niedostępny

Opis

Niezwykłe studium fenomenu krwi

Krew, ten „sok bardzo szczególny”, jak mówił Goethe, zajmuje we wszystkich religiach i kulturach niezwykle ważne miejsce. Być może jest to jedyna rzecz materialna tak naocznie i przemożnie kojarząca się z tajemnicą sacrum; jej widok budzi zawsze emocje głębokie i najżywsze. Krew rozlana jest symbolem śmierci i zniszczenia, ale też oczyszcza i zmywa hańbę. Ściąga przekleństwo na tego, kto rozlał ją niewinnie, ale również stanowi cenę odkupienia za grzechy.

Te wszystkie aspekty krwi rozważa J.-P. Roux, analizując miejsce, rolę i symbolikę krwi w wierzeniach i obrzędach wszystkich właściwie ważniejszych ludów i cywilizacji – od Azteków po Chińczyków, od australijskich Dierisów i afrykańskich Dogonów oraz Bambarów po Eskimosów i amerykańskich Odżibwejów.

(z recenzji Ireneusza Kani)

ze wstępu autora

Być może lepiej rozumiemy współczesny wampiryzm, wiedząc, że zmarli starożytnej Grecji, a przed nimi asyryjskie demony, też pili krew; być może obrzezanie takie, jakie jest obecnie praktykowane, wydaje się znajdować swoje usprawiedliwienie w Biblii; być może potrafimy wykazać, że lęk wobec menstruacji jest zjawiskiem powszechnym, że wino częstokroć służyło jako substytut krwi, a miłość zawsze raniła serce.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Symbolika krwi

2015-05-18
Krew. Symbol życia i śmierci, bólu i cierpienia. Krew dla każdej religii oznacza coś innego, dla każdej nacji była czymś szczególnym, a niektóre subkultury uczyniły ją swoją boginią. Nic w tym dziwnego, krew to oznaka, iż nasze życie trwa nadal i bez trudu może być postrzegana jako warunek życia wiecznego (vide wampiryzm i wszelakie jego odmiany). Krew to także siła i symbol zwycięstwa, którego absolutnie nie należy się wstydzić (iluż to rycerzy chwaliło się ile krwi wroga mają na rękach - krwi, a nie głów tudzież innych partii ciała).

Genialna!

2013-10-03
Chciałabym wam opowiedzieć o jednej z najlepszych książek, jakie wyszyły w roku 2013, książce którą czytałam ponad miesiąc. Delektowałam się, wydłużałam te spotkania.

Od momentu gdy ujrzałam tę książkę w zapowiedziach, wiedziałam, że będzie to wartościowa lektura. I nie zawiodłam się. Autor zabiera nas w podróż dookoła świata i jeszcze na dodatek będziemy przenosić się w czasie. Różne miejsca, różne kultury, wierzenia i lęki. Wszystko na temat krwi. Każdego jej rodzaju.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.