Księgi Jakubowe  - Olga Tokarczuk | okładka
Wydawnictwo Literackie

Księgi Jakubowe Olga Tokarczuk

Oprawa twarda
Wydanie: pierwsze
ISBN: 978-83-08-04939-6
EAN: 9788308049396
Liczba stron: 912
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Format: 16.5x24.0cm
Cena katalogowa: 69,90 zł

69,90 zł 46,43 zł

Oszczędzasz 23,47 zł
-34 %
Zamów teraz, wyślemy w poniedziałek.

 Bezpieczne zakupy

Opis

"Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk to refleksyjne, mistyczne dzieło o historii, jej zakrętach i trybach, które decydują o losach całych narodówNajbardziej oczekiwana książka roku 2015! Epicka powieść Olgi Tokarczuk!
Rok 1752. Do Rohatyna na Podolu przybywają kasztelanowa Katarzyna Kossakowska i towarzysząca jej poetka, Elżbieta Drużbacka. Jednym z gości na powitalnej kolacji jest miejscowy proboszcz - Benedykt Chmielowski, autor pierwszej polskiej encyklopedii. Ksiądz i poetka - osoby rozmiłowane w księgach, szybko znajdują wspólny język. Rozpoczynają rozmowę, którą później kontynuować będą w listach.

Nieco później, także na Podolu, pojawia się młody, przystojny i charyzmatyczny Żyd - Jakub Lejbowicz Frank. Tajemniczy przybysz z odległej Smyrny zaczyna głosić idee, które szybko dzielą społeczność żydowską. Dla jednych heretyk, dla innych zbawca już niebawem ma wokół siebie krąg oddanych sobie uczniów. Wywołany przezeń ferment może odmienić bieg historii.

Niemal tysiąc stron, kilkadziesiąt wątków i postaci - „Księgi Jakubowe" imponują literackim rozmachem, wielością poziomów i możliwych interpretacji.

Olga Tokarczuk pełnymi garściami czerpie z tradycji powieści historycznej, poszerzając jednocześnie jej granice gatunkowe. Z ogromną dbałością o szczegóły, przedstawia realia epoki, architekturę, ubiory, zapachy. Odwiedzamy szlacheckie dwory, katolickie plebanie i żydowskie domostwa, rozmodlone i zanurzone w lekturze tajemniczych pism. Na oczach czytelników pisarka tka obraz dawnej Polski, w której egzystowały obok siebie chrześcijaństwo, judaizm, a także islam.

Księgi Jakubowe" to nie tylko powieść o przeszłości. Można ją czytać również jako refleksyjne, momentami mistyczne dzieło o samej historii, jej zakrętach i trybach, które decydują o losach całych narodów. To właśnie w połowie XVIII wieku, u progu Oświecenia i przed rozbiorami, wybitna pisarka poszukuje odpowiedzi na pytania o dzisiejszy kształt naszej części Europy.

Olga Tokarczuk (ur. w 1962 w Sulechowie) - polska pisarka, eseistka, autorka scenariuszy, poetka, psycholog, laureatka Nagrody Literackiej „Nike” (2008) i literackiego Nobla (2019). Studiowała psychologię na Uniwersytecie Warszawskim.

Autorka, m. in. „Prawieku i innych czasów”(1996) wyróżnionego Nagrodą Kościelskich, „Domu dziennego, domu nocnego”(1998) i „Bieguni”(2007).

Jej książki czterokrotnie wygrywały w plebiscycie Czytelników do Nagrody „Nike”. W 2010 r. została odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2013 r. otrzymała międzynarodową nagrodę Vilenica, przyznawaną pisarzom z Europy Środkowej.

Ebook i Audiobook

Czytaj jak chcesz. Książka dostępna na czytniki i aplikacje mobilne.

Olga Tokarczuk czyta fragment książki

Zapraszamy na profil autorki na Facebooku!

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Epicka ta epika!

2015-11-09

„Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk rozpoczyna rozbudowany i pełen detali opis targu w Rohatynie. Autorka wprowadza w ten sposób czytelnika w niezapomniany świat i pokazuje mu, z czym będzie miał do czynienia.

„Przyjrzyj się, czy ci się to podoba, czy wchodzisz w to. To jest zawarcie kontraktu i pokazanie reguł gry, które tu będą panowały” – tłumaczyła Tokarczuk w rozmowie z Michałem Nogasiem z Polskiego Radia przy okazji premiery swojej najnowszej książki. Dwukrotna laureatka nagrody Nike w ten sposób zaprasza czytelnika do przeczytania tradycyjnej powieści i doświadczenia na nowo epickiego sposobu opowiadania.

A książka dla wielu będzie prawdziwym wyzwaniem. „Księgi Jakubowe” bowiem to licząca ponad dziewięćset stron powieść historyczna o Rzeczypospolitej Obojga Narodów, którą w 1752 pożera od środka ból, cierpienie i bieda. To właśnie wtedy pewien Żyd, niejaki Jakub Lejbowicz Frank, ogłasza, że jest Mesjaszem.

Olga Tokarczuk, „Księgi Jakubowe”

2015-11-06

Współczesna literatura polska nie byłaby kompletna bez postaci Olgi Tokarczuk – odnoszącej sukcesy, oryginalnej twórczyni zróżnicowanych pod względem tematycznym i formalnym powieści i opowiadań.
Ta wszechstronna autorka w stosunkowo młodym wieku wydaje się być już ikoną polskiego pisarstwa. Fragmenty jej powieści czytają już uczniowie w trakcie edukacji szkolnej. Książki Tokarczuk są jednak także niezwykle pochlebnie przyjmowane przez krytyków – wspomnieć należy ogrom nagród i wyróżnień, z dwiema nagrodami literackimi Nike na czele. Ostatnia z nich została przyznana pisarce nie tak dawno, za wydaną w 2014 r. powieść „Księgi Jakubowe”, która wywołała zagorzałą debatę publiczną na temat poprawności politycznej, polskiej historii i związanych z nią kontrowersji.

Olga Tokarczuk, „Księgi Jakubowe”

2015-11-02
Olga Tokarczuk już drugi raz odebrała literacką nagrodę „Nike”. Najpierw w 2008 roku za powieść „Bieguni”, a teraz za „Księgi Jakubowe”. Zdecydowanie zasłużenie. Książka ukazała się w 2014 roku i zdobyła dużą popularność, choć wydaje się, że dopiero po otrzymaniu nagrody zrobiło się o niej naprawdę głośno. W końcu nagroda „Nike” jest najważniejszą i najbardziej prestiżową nagrodą literacką w Polsce.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.