Mity i zgrzyty - Tadeusz Boy-Żeleński | okładka
PIW

Mity i zgrzyty Tadeusz Boy-Żeleński

Broszurowa ze skrzydełkami
Wydanie: pierwsze
ISBN: 978-83-648-2249-0
EAN: 9788364822490
Liczba stron: 816
Format: 145x205mm
Cena katalogowa: 49,00 zł

49,00 zł 30,85 zł

Oszczędzasz 18,15 zł
-37 %
Zamówienie wyślemy 2020-10-27

 

 

 

Opis

Boy – to prawdziwa kariera.

Czego publicysta może chcieć bardziej, jak nie tego, aby trzy czwarte wieku po śmierci być nadal w centrum rzeczy polskich, budzić najżywsze kontrowersje, jednoczyć i dzielić, być zarazem osobą i sztandarem. Jednakże mimo wszystko Tadeusz Żeleński był przede wszystkim pisarzem i tak właśnie powinien być określany.

W „Mitach i zgrzytach” zostały zebrane jego różnorodne teksty pod kątem stosunku do przeszłości i współczesności. Widać w nich doskonale klasę pisarską, konsekwencję i styl myślenia Boya: świadka i krytyka swojej, a zwierciadła naszej epoki.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Rozsmakować się Żeleńskim

2019-08-10

Choć dostajemy ttaj mieszankę tekstów Tadeusza Boya-Żeleńskiego, napisanych w różnym czasie i w różnym celu, z całości można doskonale wyczytać humor i dowcip autora. "Mity i zgrzyty" są ogrodem cytatów, stworzonym do powolnego smakowania, rozkoszowania się poszczególnymi fragmentami tekstów Żeleńskiego.

Jest to bardzo przyjemna lektura, idealna, by usiąść z nią w ogrodzie w kubkiem herbaty.

Nie tylko Boy

2019-08-10

"Mity i zgrzyty" były dla mnie ciekawą lekturą chociażby dzięki garści tekstów autobiograficznych.

Poznajemy życie Boya jako pediatry, a także obraz  dekadenckiego Krakowa i atmosfery szaleństwa wokół Przybyszewskiego. Żeleński wspomina nawet w kilku felietonach o "Weselu" Wyspiańskiego i o samym Wyspiańskim.

Przez całą kiążkę przewijają się recenzje teatralne, literatura francuska, kodeks Boziewicza czy chociażby katolicka lista ksiąg moralności.

Muszę przyznać, że przeczytanie tej książki jest konieczne nie tylko do poznania lepiej Boya-Żeleńskiego, ale również żeby poznać cały światek artystyczny tamtego okresu.

Śmiech w ponurych obrazach

2019-08-10
Książka ta sama w sobie, nie jest ponura, a jedynie ponure obrazy, co może prowadzić do ponurych wniosków. To wspaniała lektura, którą każd powinien nadrobić. Warto pamiętać, że cała literatura istnieje jednocześnie, a wątki przeplatają się niezależnie od czasu.
Książka dostarcza czytelnikowi wiele okazji do śmiechu, więc jeśli lubisz czytać dobrą literatrurę oraz śmiech - sięgnij po "Mity i zgrzyty".

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.