O północy w Pera Palace. Narodziny współczesnego Stambułu - Charles King | okładka
Czarne

O północy w Pera Palace. Narodziny współczesnego Stambułu Charles King

Oprawa twarda
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2016-08-16

ISBN: 978-83-8049-333-9
EAN: 9788380493339
Liczba stron: 448
Wydawnictwo: Czarne
Format: 150×230mm
Cena katalogowa: 49,90 zł
Tłumaczenie: Justyn Hunia

49,90 zł 29,50 zł

Oszczędzasz 20,40 zł
-41 %
Zamówienie wyślemy 2020-10-30

 

 

 

Opis

Na początku XX wieku słabnące imperium osmańskie wydało wreszcie ostatnie tchnienie; z gruzów wieloetnicznego giganta stopniowo wyłaniała się współczesna Republika Turcji.

Był to niezwykły czas w dziejach Stambułu. Po Pera Palace kręciło się tak wielu agentów obcych wywiadów, że obsługa hotelu musiała ich prosić o odstępowanie stolików płatnym klientom lokalu. Przybyli z Rosji emigranci sprzedawali na ulicach swe rodzinne pamiątki. Wśród rosyjskich przybyszów był czarnoskóry Amerykanin, który założył pierwszy w mieście klub jazzowy. Turecka królowa piękności zdobyła tytuł Miss Universe, a profesor z Bostonu odsłonił ukryte skarby Hagii Sophii. Pierwszy turecki prezydent Kemal Atatürk, muzułmańska feministka Halide Edip, przebywający na wygnaniu Lew Trocki i przyszły papież Jan XXIII walczyli o nowe wizje wolności człowieka. W czasie II wojny światowej przybywali tu niemieccy intelektualiści uciekający przed nazizmem, a żydowscy działacze starali się pomóc swoim rodakom opuścić okupowaną przez Hitlera Europę.

O północy w Pera Palace to pełna życia, barw, zapachów i dźwięków biografia najbardziej europejskiego ze wszystkich muzułmańskich miast.

Ebook i Audiobook

Czytaj jak chcesz. Książka dostępna na czytniki i aplikacje mobilne.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Hotel jako świadek burzliwych przemian

2016-06-30
Kiedy 31 grudnia 1925 roku na zegarach wystawionych w legendarnym Hotelu Pera Palace majestatycznie wybiła północ, obywatele nowo proklamowanej Republiki Tureckiej mogli świętować Nowy Rok. Jednak w Stambule, mieście, gdzie od wieków przecinają się wszystkie najważniejsze szlaki, ludzie niepewnie zerkali w przyszłość.

Historia i współczesność Stambułu. Co wiemy o Turcji?

2016-06-30
Charles King pracuje jako wykładowca na Uniwersytecie Georgetown. Zajmuje się stosunkami międzynarodowymi oraz administracją. Swoje zainteresowania kieruje głównie w stronę Europy Wschodniej. Często komentuje wydarzenia polityczne i społeczne związane z krajami Wschodnimi.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.