Wzburzenie - Philip Roth | okładka
Wydawnictwo Literackie

Wzburzenie Philip Roth

Broszurowa ze skrzydełkami
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2016-09-01

ISBN: 978-83-080-6188-6
EAN: 9788308061886
Tytuł oryginalny: Indignation
Liczba stron: 156
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Format: 13.4x20.5
Cena katalogowa: 36,90 zł
Tłumaczenie: Jolanta Kozak
Rok wydania: 2016

36,90 zł 26,47 zł

Produkt niedostępny

Opis

Jedna z najlepszych powieści Philipa Rotha.

Rzecz to straszna i niepojęta, ale nasze najbanalniejsze, przypadkowe, komiczne nieraz wybory pociągają za sobą nieproporcjonalnie poważne skutki – pisze Philip Roth. Ta prawda zdaje się napędzać działania powszechnie szanowanego koszernego rzeźnika z Newark w stanie New Jersey, pana Messnera. Potęguje jego paniczny strach przed utratą Marcusa – prymusa miejscowego college’u, uważnego pomocnika w rodzinnym sklepie, wzorowego i ukochanego syna-jedynaka. Irracjonalne zachowanie i nadopiekuńczość ojca sprawiają zaś, że w Marcusie narasta wzburzenie, które przegania go z zacisznego Newark do konserwatywnego Winesburg College w stanie Ohio. Młodzieniec nie zazna tam jednak spokoju. Rygor uczelni, konieczność ukrywania własnej religijności i pędu do nauki spotęgują tylko młodzieńczy gniew…
Wzburzenie to jedna z najlepszych powieści Philipa Rotha. Osadzona w realiach Stanów Zjednoczonych połowy XX wieku, z toczącą się w tle wojną koreańską historia przywodzi na myśl Kompleks Portnoya i Spisek przeciwko Ameryce, a jednocześnie zamyka usta niedowiarkom, którzy twierdzili, że Roth jest autorem jednego tylko bohatera.
Ta świetnie skonstruowana i zaskakująca powieść układa się we współczesną tragedię o człowieku, który nie może uniknąć klęski.
Justyna Sobolewska, „Polityka”
Kusi mnie, by zrelacjonować zakończenie, ale nie mogę tego uczynić, choć to przecież nie kryminał. A może jednak? Coś w rodzaju kryminału egzystencjalnego, gdzie zbrodniarzem okazuje się system edukacji sekujący każdego, kto stara się myśleć pod prąd konserwatywnej i oportunistycznej większości.
Krzysztof Varga, „Gazeta Wyborcza”

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Walczyć o wolność

2016-08-31
Philip Milton Roth to pisarz amerykański żydowskiego pochodzenia. Jest jednym z pisarzy, który często pojawia się podczas rozmów o Literackiej Nagrodzie Nobla. Pisarz w swoich utworach często zawiera wątki autobiograficzne. Wychował się w konserwatywnej rodzinie żydowskiej w Stanach Zjednoczonych. Akcja większości jego książek rozgrywa się w stanie New Jersey, gdzie się wychował. Za literackie alter ego pisarza uchodzi postać Natana Zuckermana, bohatera wielu jego powieści.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.