Zen i sztuka obsługi motocykla - Robert M. Pirsig | okładka
Znak literanova

Zen i sztuka obsługi motocykla Robert M. Pirsig

Oprawa miękka
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2017-07-17

ISBN: 978-83-240-3651-6
EAN: 9788324036516
Liczba stron: 496
Wydawnictwo: Znak literanova
Format: 144x205mm
Cena katalogowa: 39,90 zł
Tłumaczenie: Tomasz Bieroń
Rok wydania: 2017

39,90 zł 26,99 zł

Produkt niedostępny

Opis

Z książką Roberta R. Pirsiga wyruszysz w podróż, która sprawi, że inaczej spojrzysz na swoje życie.

Legendarna książka, która zainspirowała miliony czytelników do zmiany swojego życia.

JAK ODNALEŹĆ WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE RÓWNOWAGĘ, SZCZĘŚCIE I WOLNOŚĆ?

Jak w epoce pozorów odnaleźć prawdziwą wolność?
Dlaczego warto nauczyć się czerpać radość z własnego działania i postawić na niezależność?
I dlaczego zamiast jechać do mechanika, lepiej samemu pogrzebać w silniku motocykla?
Aby odkryć odpowiedzi na najważniejsze pytania, czasem trzeba zwolnić i zjechać z drogi, którą podążają wszyscy.


Zen i sztuka obsługi motocykla to zapis niezwykłej wakacyjnej podróży, którą autor odbył ze swoim jedenastoletnim synem. Wyprawa na motorze przez Amerykę stała się dla nich obu okazją do poznania się nawzajem i uczenia się od siebie oraz do zastanowienia nad tym, co najważniejsze.

KSIĄŻKA, KTÓRA ODMIENIŁA POKOLENIE I WCIĄŻ INSPIRUJE MILIONY CZYTELNIKÓW.


Zajrzyj do środka

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Wędrówka przez życie

2019-02-06
Zen i sztuka obsługi motocykla Roberta Pirsiga to książka drogi - dosłownie (bo autor opisuje motocyklową wyprawę przez Stany) i w przenośni (meandry wędrówki duchowej przez życie). Filozoficzne wywody przeplatają się z opowieściami o podróży i zawodzącym od czasu do czasu motocyklu. Lektura obfituje zarówno w liczne odwołania do myśli ojców filozofii, jak i autorskie przemyślenia Pirsiga na szereg ważkich zagadnień. Jest to pozycja zdecydowanie skłaniająca do przemyśleń nad sensem życia. Niełatwa i wymagająca, ale intrygująca.

Zen i sztuka obsługi motocykla

2019-02-04
Dość przewrotny tytuł bo cóż ma zen do motocykla, ale ta książka łączy w sobie poradnik z świetnie reportażem. Zaskoczona byłam wiadomością, że ta książka ma już trochę lat i jest bestsellerem. Bardzo podobała mi się relacja z podróży motocyklem autora wraz z synem. Niestety część filozoficzna tej książki jest dla mnie za bardzo Zawiła co sprawiło, że musiałam czytać jedno zdanie kilka razy. Czy rozumiem fenomen tej książki? Nie wiem. Jako reportaż bardzo mi się ona podobała jednak jako poradnik mam mieszane uczucia. Najlepiej sami się przekonajcie

Lepiej jest być w drodze, niż dotrzeć do celu

2019-01-31
„Zen i sztuka obsługi motocykla" to autobiograficzna powieść Roberta M. Pirsiga, amerykańskiego naukowca i filozofa. Jako genialne dziecko Pirsig przeskakiwał kolejne poziomy edukacji i w wieku 15 lat został studentem biochemii na Uniwersytecie w Minnesocie. Chłopak nie zgadzał się z nauką w formie, jaką proponowano na uniwersytecie, dlatego zaniedbał swoją edukację i został wyrzucony z uczelni. Po tym zdarzeniu odbył służbę wojskową w Korei, a po powrocie do kraju studiował chemię, filozofię i dziennikarstwo. Kolejne lata były bardzo trudne, Pirsig zmagał się z chorobą psychiczną, a konsekwencje tych doświadczeń stanowią jeden z filarów książki „Zen i sztuka obsługi motocykla". Autor zmarł w kwietniu 2017 roku. Pozostawił po sobie niezwykłą historię, którą pokochało miliony czytelników na całym świecie. Choć od czasu wydania książki w 1974 roku minęło sporo czasu, jej treść jest nadal aktualna. Nakładem wydawnictwa Znak Literanova w lipcu 2017 roku pojawiło się wznowienie książki, wcześniej znanej w Polsce jako „Zen i sztuka oporządzania motocykla".
„Zen..." to książka, którą można odbierać wielowymiarowo. Z całą pewnością należy do literatury drogi, miłośnicy podróżowania docenią szczegółowe opisy miejsc i widoków, przeciwności pojawiających się w trasie, utożsamią się z poczuciem satysfakcji wynikającej z pokonywania kolejnych kilometrów i odkrywania uroków mijanych krajobrazów czy z nawiązywania relacji z ludźmi. Zwłaszcza motocykliści poczują nić porozumienia z autorem zasypującym czytelnika poradami technicznymi i praktycznymi dotyczącymi jednośladów. Z kolei miłośnicy filozofii odnajdą w książce rozprawy o ludzkiej naturze, o związkach między światem techniki i sztuki, czy też o istocie nauki i systemu edukacji wraz z ich krytyką. Bez wątpienia powieść można traktować jako egzystencjalny poradnik, w którym dokonano filozoficznej analizy rzeczywistości, a także gruntownie rozpatrzono pojęcie jakości. Jak się okazuje, wartość ta może nadawać sens każdemu ludzkiemu działaniu, być jego podstawą i przyczyną. Wreszcie, jest to historia o człowieku, który szuka pogubionych i zapomnianych elementów swojej trudnej przeszłości, podejmując przy tym nieporadne próby naprawienia relacji z własnym dzieckiem. Główny bohater książki wraz z parą przyjaciół i synem udaje się w motocyklową podróż po Stanach Zjednoczonych. Pozornie ma ona być wycieczką rekreacyjną, jednak dla narratora jest to wyprawa w poszukiwaniu śladów zaginionego przyjaciela, Fajdrosa.
Mnogość tematów podejmowanych przez autora bynajmniej nie powoduje chaosu. Przeplatające się aspekty nadają powieści rytm, budują napięcie i prowadzą do zaskakującego zakończenia. Nie można jednak liczyć na łatwą lekturę. Analizy procedur myślowych, dyskursy filozoficzne czy wywody z zakresu logiki mogą zostać niezrozumiane, przez co lektura może niektórych czytelników zniechęcać czy nawet irytować. Natomiast ci, którzy poszukują sensu, zastanawiają się nad kwestiami z pogranicza fizyka kwantowej, duchowości i tradycyjnej nauki, odnajdą w powieści Pirsiga liczne wskazówki i ciekawe idee.

 

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.