Zimna wojna. Historia podzielonego świata. - John Lewis Gaddis  | okładka
Znak

Zimna wojna. Historia podzielonego świata. John Lewis Gaddis

Oprawa twarda z obwolutą
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2007-04-04

ISBN: 978-83-240-0822-3
EAN: 9788324008223
Opracowanie graficzne: Kuba Sowiński
Liczba stron: 352
Wydawnictwo: Znak
Format: 158 x 225 mm
Cena katalogowa: 49,00 zł
Tłumaczenie: Bartłomiej Pietrzyk

49,00 zł 33,32 zł

Produkt niedostępny

Opis

„Od Szczecina nad Morzem Bałtyckim po Triest nad Adriatykiem w poprzek kontynentu zapadła żelazna kurtyna”.
Winston Churchill, Fulton, 5 marca 1946

Koniec II wojny światowej nie oznaczał pokoju. Nie minął nawet rok, gdy rozpoczął się kolejny globalny konflikt, który trwał przez blisko pół wieku. Świat znalazł się w stanie zimnej wojny.

John Lewis Gaddis - wybitny amerykański historyk - w swojej najnowszej książce kreśli trzymający w napięciu obraz rywalizacji dwóch bloków podzielonych żelazną kurtyną. Zimna wojna to nie tylko znane fakty, ale przede wszystkim dramatyczny opis zakulisowych rozgrywek w gabinetach światowych przywódców. Obok portretu wielkiej polityki Gaddis przedstawia również intrygujący obraz społeczeństw żyjących w zagrożeniu wojną atomową.
To pierwsze na polskim rynku tak obszerne i wszechstronne opracowanie tematu zimnej wojny - od jej wybuchu do upadku Związku Radzieckiego. Pozwala również zrozumieć mechanizmy rządzące historią Polski, która została ukazana jako jedna z figur na szachownicy rozgrywek światowych mocarstw. Pełna przykładów, analiz dokumentów, anegdot i nieznanych wydarzeń książka składa się na fascynujący przewodnik po historii drugiej połowy XX wieku.

„Ujmując swoją encyklopedyczną wiedzę w zwięzły i elegancki sposób, John Lewis Gaddis wyświadczył nam ogromną przysługę. Jego wyczucie chwili jest doskonałe. Teraz bowiem, gdy Zachód próbuje znaleźć sposoby radzenia sobie z nowymi zagrożeniami, potrzebujemy doświadczeń z zimnowojennej lekcji bardziej niż kiedykolwiek”.
Anne Applebaum, autorka Gułagu, laureatka Nagrody Pulitzera

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Oni wpływali na losy świata

2008-10-24
Wydawać by się mogło, że zakończenie II wojny światowej będzie początkiem nowego ładu na świecie. Jednak rzeczywistość wielu narodom przyniosła wielkie rozczarowanie. Okazało się, że faszyzm i nazizm został zastąpiony przez komunizm. Nikt chyba wtedy nie sądził, że będzie to trwało tak długo i w znaczący sposób przyczyni się do podziału świata. Polska i inne kraje Europy Środkowej i Wschodniej znalazły się w rosyjskiej strefie wpływów. Wyglądało to tak, jakby ktoś zasłonił resztę świata żelazną kurtyną na blisko 50 lat.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.