Gambit hetmański - Robert Foryś | okładka
Oprawa twarda
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2016-04-04

EAN: 9788375153439
Liczba stron: 1080
Wydawnictwo: Otwarte
Format: 135x210mm
Cena katalogowa: 59,90 zł
Rok wydania: 2016

59,90 zł 41,93 zł

Produkt niedostępny

Opis

Silni mężczyźni to tylko pionki na szachownicy historii. Graczami są kobiety.

Rok 1671, Francja. Marysieńka Sobieska spotyka się z kardynałem de Bonzim, ministrem spraw zagranicznych Ludwika XIV i jednocześnie jej „oficerem prowadzącym”. Żona hetmana wielkiego koronnego jest francuskim szpiegiem i prowadzi w Polsce operację mającą na celu detronizację Michała Korybuta Wiśniowieckiego…

Gambit hetmański opowiada o rozgrywce, w której silni mężczyźni to tylko pionki na szachownicy historii. Graczami są kobiety. Kobiety, które nade wszystko pragną władzy i gotowe są za nią zapłacić złotem, krwią i swoim ciałem. Wiedzą, że rządzą nie koronowane głowy, lecz szyje, które tymi głowami kręcą.

Historia jest nie tylko nauczycielką życia, to także skarbnica atrakcyjnych fabuł. Od zawsze zazdrościliśmy Francuzom i Anglikom umiejętności ich opowiadania. Ale już nie musimy! […] To porywająca powieść o intrygach na najwyższych szczeblach władzy Rzeczypospolitej, o ambicjach polskiego prymasa, który robi, co może, by zostać papieżem, o silnych kobietach i ich władzy nad mężczyznami, o wielkiej miłości hetmana koronnego Sobieskiego i Marysieńki, o seksie, zdradach, walkach i zamachach… Okazuje się, że Bóg jest politycznym narzędziem, honor można kupić i tylko trucizna jest poważnie traktowana.

LESZEK BUGAJSKI


Ciekawostki historyczne

Czterysta lat temu szanse na poślubienie mężczyzny, którego pokochasz, nie były wielkie. Gdy mąż absolutnie nie spełniał oczekiwań, trzeba było sięgnąć po zdecydowane środki. Czasem jedynym rozwiązaniem pozostawała trucizna. Przedstawiamy kilka sprawdzonych porad dla zdesperowanych żon. Może przydadzą się także dzisiaj? Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Znalezienie żony dla polskiego królewicza elekcyjnego było zaskakująco trudnym zadaniem. Aby tego dokonać, trzeba było przeżyć upokorzenia, oszustwa i księżniczki uciekające sprzed ołtarza. A na końcu i tak przepłacić za synową drugiego sortu. Ale czego nie robi się dla syna… Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Pyszne pałace, prywatne wojska i marzenia o najwyższej władzy – polska arystokracja była prawdziwą potęgą. Stać ją było na więcej niż samego króla. Nasi magnaci karmili konie w marmurowych żłobach, a szlachciurów z sąsiedztwa poili przy zastawionych złotem stołach. Na co jeszcze mogli sobie pozwolić? Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Kazirodztwo i chów wsobny – tak najkrócej można streścić politykę dynastyczną Habsburgów. I choć dzięki temu dzierżyli w swych rękach pół Europy, to spoglądając w wybałuszone oczy habsburskich władców i władczyń, uwiecznionych na portretach, trzeba zapytać: czy było warto? Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Inni klienci sprawdzali również

Zaginione królestwa - Norman Davies  | mała okładka
-30 %

Zaginione królestwa

Norman Davies

7.3 / 10 (413 ocen)

89,90 zł

62,93 zł

34,90 zł

20,24 zł

Buick 8 - Stephen King | mała okładka
-38 %

Buick 8

Stephen King

6.0 / 10 (2975 ocen)

32,00 zł

19,93 zł

44,90 zł

13,47 zł

49,99 zł

38,27 zł

36,99 zł

23,61 zł

Odetchnij od miasta. Dolny Śląsk
 - Sylwia Kawalerowicz | mała okładka
-36 %

Odetchnij od miasta. Dolny Śląsk

Sylwia Kawalerowicz

7.5 / 10 (10 ocen)

44,99 zł

28,71 zł

Świat króla Artura - Andrzej Sapkowski | mała okładka
-28 %

Świat króla Artura

Andrzej Sapkowski

6.9 / 10 (74 ocen)

32,40 zł

23,46 zł

Chce się szyć. Dzianiny
 - Jan Leśniak | mała okładka
-41 %

Chce się szyć. Dzianiny

Jan Leśniak

7.0 / 10 (1 ocena)

72,90 zł

43,05 zł

46,99 zł

32,89 zł

Inne książki tego autora

39,90 zł

24,07 zł

Inne książki z tej kategorii

Saga o jarlu Broniszu Tom 2 Śladem wikingów - Grabski Władysław Jan | mała okładka
-42 %

Saga o jarlu Broniszu Tom 2 Śladem wikingów

Grabski Władysław Jan

7.4 / 10 (173 ocen)

34,90 zł

20,31 zł

Przepustka do piekła - Krzysztof Beśka | mała okładka
-41 %

Przepustka do piekła

Krzysztof Beśka

6.8 / 10 (26 ocen)

42,00 zł

24,80 zł

Przygody Pana Krzysztofa Wiszowatego na obczyźnie - Walery Przyborowski | mała okładka
-34 %

Przygody Pana Krzysztofa Wiszowatego na obczyźnie

Walery Przyborowski

6.7 / 10 (3 oceny)

25,60 zł

16,92 zł

54,99 zł

38,49 zł

Lewisville - Alexandra Tidswell | mała okładka
-34 %

Lewisville

Alexandra Tidswell

6.5 / 10 (34 ocen)

36,99 zł

24,24 zł

Kołysanka z Auschwitz - Mario Escobar | mała okładka
-29 %

Kołysanka z Auschwitz

Mario Escobar

14,90 zł

10,65 zł

Na wschód od dzisiaj - Barbara Toporska | mała okładka

Na wschód od dzisiaj

Barbara Toporska

8.0 / 10 (2 oceny)

35,60 zł

Gniew Północy - Daniel Komorowski | mała okładka
-39 %

Gniew Północy

Daniel Komorowski

44,90 zł

27,29 zł

Córka szpiega - Tadeusz Kruk | mała okładka
-26 %

Córka szpiega

Tadeusz Kruk

59,00 zł

43,38 zł

Nowość

44,90 zł

28,59 zł

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Gambit hetmański

2016-05-10
Dzisiaj przeniosę Was na chwilę do czasów XVIII wieku, kiedy to Michał Korybut Wiśniowiecki jest królem Polski. Jego największy rywal, czyli nikt inny, jak Jan Sobieski, wielki hetman polski i jego zwolennicy są w stanie zrobić wszystko, aby obalić rządy młodego Korybuta. Spisków, intryg i kłamstw nie ma zatem końca, a wszystko robione jest tylko w imię władzy i bogactwa na tle toczących się nieustannie wojen...

 

Zacznę może od tego, iż uwielbiam czytać powieści historyczne, bowiem historia, szczególnie naszego kraju jest dla mnie niesamowicie ciekawa, więc mogłabym tak siedzieć i czytać godzinami. To co pierwsze rzuca się w oczy, to fakt iż autorowi w idealny wręcz sposób udało się odwzorować klimat tamtejszych czasów. Naprawdę, osobiście nie mam mu nic do zarzucenia. Cięty język, ironia, czarny humor to charakterystyczne cechy stylu autora, dzięki którym lektura staje się o wiele ciekawsza i naprawdę ciężko czasem jest się od niej oderwać.
Co ważne, w powieściach tych to kobiety grają główne role. Nie myślcie jednak, że przez to stracą one na wartości i będą nudne. Absolutnie nie. Ciężko jest bowiem, aby kobiety takie, jak Marysieńka, czyli żona Jana Sobieskiego, Charlotta, wielka i oddana do granic możliwości (i to dosłownie) przyjaciółka hetmanowej, a także Klara Pac, odgrywająca szczególnie ważną, choć może nie do końca barwną rolę, były bezbarwne. Każda z nich świadoma jest swojej pozycji i wykorzystuje ją niemalże na każdym kroku. Po takich bohaterkach można spodziewać się absolutnie wszystkiego, zatem nie ma mowy tu o jakiejkolwiek przewidywalności i wcześniej wspomnianej nudzie.


Warto również mieć na uwadze sam tytuł. Rzadko bowiem zdarza się, że idealnie odwzorowuje on całą treść książki. Gambit to oczywiście nic innego, jak otwarcie szachowe, w którym to gracz poświęca jedną lub więcej bierek w zamian za uzyskanie lepszej pozycji. Tutaj każdy jest w stanie poświęcić dosłownie wszystko w imię władzy i bogactwa, więc tytuł ten niesamowicie mi pasuje do całości.

 

Jak już zresztą wspominam w filmiku, powieści te idealnie wręcz opisują dwa słowa, tj. „Polak potrafi". Jak widać potrafi i możemy być naprawdę dumni z naszych polskich autorów, bo jak widać wyobraźnie i wiedzę mają sporą, zatem warto ich doceniać i mieć na uwadze przy wyborze lektury.


Wspomnę również o tym, iż powieści zawarte w „Gambicie hetmańskim" zostały już wcześniej wydane, jednakże Wydawnictwo Otwarte postanowiło wydać je wszystkie na nowo, w takim oto formacie. Szata graficzna, jak i sama okładka moim zdaniem są po prostu obłędne i cieszę się bardzo, że mogę je w swoich zbiorach właśnie w takim wydaniu. Pozycja ta ze względu na swoje gabaryty, (1030stron) jest wręcz idealna dla wszystkich lubiących tak, jak ja opasłe tomy.

 

Reasumując, nie pozostaje mi zatem nic innego, jak tylko szczerze polecić Wam tę pozycję. Polecam ją wszystkim, nie tylko fanom powieści historycznych, bowiem uważam, że historie swojego kraju, jak również ważne dla niego postacie znać warto. Z tego miejsca gwarantuję moc wrażeń i historie zapadające w pamięć na długi czas.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.