Idź, postaw wartownika - Harper Lee  | okładka
Wydawnictwo Filia

Idź, postaw wartownika Harper Lee

Oprawa miękka
Wydanie: pierwsze
ISBN: 978-83-8075-039-5
EAN: 9788380750395
Liczba stron: 368
Wydawnictwo: Wydawnictwo Filia
Format: 140x200mm
Cena katalogowa: 39,90 zł
Tłumaczenie: Maciej Szymański
Rok wydania: 2015

39,90 zł 26,15 zł

Produkt niedostępny

Opis

"Wyspą każdego człowieka, Jean Louise, jego wartownikiem jest sumienie.”

Maycomb, Alabama. Dwudziestosześcioletnia Jean Louise Finch, zwana Skautem, powraca z Nowego Jorku w rodzinne strony, do starzejącego się ojca. Na południu Stanów Zjednoczonych panuje zamęt polityczny; trwają spory wokół kwestii nadania Murzynom pełni praw obywatelskich. Powrót Jean Louise do domu staje się gorzko-słodkim doświadczeniem, gdy na jaw wychodzi bolesna prawda o jej krewnych, o mieszkańcach miasta, w którym dorastała, o ludziach najbliższych jej sercu. Wspomnienia z dzieciństwa wracają wysoką falą, lecz teraźniejszość Maycomb wystawia na ciężką próbę wszystkie prawdy i wartości, w które Skaut niezłomnie wierzyła. Szkicując zupełnie nowy portret bohaterów "Zabić drozda", powieść "Idź, postaw wartownika" jest zarazem znakomitym studium młodej kobiety wkraczającej w dorosłe życie w trudnych czasach - czasach bolesnych, ale i niezbędnych przemian, czasach rozliczenia z iluzjami przeszłości. To dziennik podróży, w której jedynym przewodnikiem jest sumienie człowieka.

Powieść "Idź, postaw wartownika" powstała w połowie lat pięćdziesiątych. Wydana dopiero dziś, pozwala nam lepiej zrozumieć i docenić talent Harper Lee. Jest niezapomnianym świadectwem mądrości, człowieczeństwa, pasji, humoru i precyzji pisarki; głęboko poruszającym dziełem sztuki, z jednej strony barwnie opisującym czasy wielkich przemian, a z drugiej uświadamiającym czytelnikowi to, jak przemożny wpływ wywarły one na świat współczesny. "Idź, postaw wartownika" nie tylko potwierdza ponadczasową wartość klasycznej powieści "Zabić drozda", ale też staje się jej nieodłącznym towarzyszem, nadając klasykowi amerykańskiej literatury nowe znaczenie, nowy kontekst i nową głębię.

Harper Lee - oficjalny profil na Facebook.com

Recenzja książki ”Idź, postaw wartownika” Harper lee

Blogerska recenzja książki Harper Lee - ”Idź, postaw wartownika”

Kolejna zagraniczna recenzja książki ”Idź, postaw wartownika” Harper Lee

Fragmenty książki ”Idź, postaw wartownika” czyta Mary Badham

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

"Magazyn z książkami" poleca

2015-10-29
„Idź, postaw wartownika" świetnie sprzedaje się na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych w zaledwie tydzień od premiery wyczerpał się nakład miliona egzemplarzy. Z kolei w Wielkiej Brytanii pierwszego dnia powieść kupiło aż 100 tysięcy osób! W Polsce książka ukaże się na początku listopada. Wszystko wskazuje na to, że z takim samym skutkiem.

Bo tak powiedział do mnie Pan: Idź, postaw wartownika

2015-12-12

Harper Lee, autorka klasyka amerykańskiej literatury – „Zabić drozda” – wraca z nową powieścią. Jej „Idź, postaw wartownika” w ciągu zaledwie tygodnia od premiery sprzedało się w Stanach Zjednoczonych w nakładzie ponad miliona egzemplarzy i wywołało istną burzę.

O Harper Lee zrobiło się głośno, gdy w 1961 roku otrzymała Nagrodę Pulitzera za powieść „Zabić drozda”. Książka opowiadająca o mrokach zaściankowej Alabamy lat trzydziestych XX wieku została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków, stała się światowym bestsellerem i po dziś dzień jest zaliczana do grona najważniejszych amerykańskich książek XX wieku. Na jej podstawie Robert Mulligan nakręcił również oscarowy film z Gregorym Peckiem w roli głównej.

Po ponad 50 latach od ukazania się „Zabić drozda” światło dzienne ujrzała nowa książka autorki. Wiadomość o powieści dla wielu okazała się wielkim szokiem, zwłaszcza, że po sukcesie „Zabić drozda” Lee zrezygnowała z pisania i przekonywała, że to jedyna książka w jej dorobku. Po latach wypełnionych wątpliwościami i pytaniami, dlaczego pisarka poprzestała tylko na jednej pozycji, odnaleziono maszynopis jej powieści "Idź, postaw wartownika". Książka, której tytuł zaczerpnięto z Księgi Izajasza („Bo tak powiedział do mnie Pan: Idź, postaw wartownika, iżby doniósł, co zobaczy.”) okazała się być jej debiutanckim dziełem, które w latach 50. zostało odrzucone przez wydawcę, który jednak zainteresował się wzmiankami o dzieciństwie małej dziewczynki na tyle, że postanowił namówić pisarkę, żeby napisała książkę, której narratorką byłaby mała Skaut. To właśnie z tego dzieła zrodziła się słynna książka nagrodzona Pulitzerem.

Harper Lee, „Idź, postaw wartownika”

2015-11-12

Jeśli istnieje tylko jeden rodzaj ludzi, to dlaczego nie możemy żyć ze sobą w pokoju? Skoro wszyscy są tacy podobni, czemu schodzą czasem z dobrej drogi i zaczynają gardzić sobą nawzajem? – Odpowiedź na to pytanie staje się głównym przesłaniem powieści stworzonych przez pisarkę Harper Lee, która w tym roku stała się bohaterką jednego z najbardziej niespodziewanych, głośnych i, co ważne – kontrowersyjnych, choć niewątpliwie zakończonych sukcesem powrotów we współczesnej literaturze.

Mało jest tak wyjątkowych historii w świecie literackim jak ta, której główną postacią jest właśnie Harper Lee. Pisarka, która stała się legendą dzięki swemu dziełu „Zabić drozda”, uhonorowana nagrodą Pulitzera po ponad półwieczu wraca, by dostarczyć wiernym czytelnikom, lecz także nowym odbiorcom kolejnej historii – historii, którą jednak skądś już znamy. „Idź, postaw wartownika” jest bowiem reinterpretacją klasyka gatunku, jakim już dawno stała się pierwsza powieść Lee. Akcja powieści toczy się dwadzieścia lat po wydarzeniach opisywanych w „Zabić drozda”. Główną bohaterką autorka uczyniła znaną dobrze czytelnikom Scout Finch, która jako dorosła kobieta odkrywa dwoistość i skomplikowanie ludzkiej natury i w niemalże brutalny sposób zostaje pozbawiona dziecięcych ideałów.

„Idź, postaw wartownika”, Lee Harper

2015-11-12

Książka „Idź, postaw wartownika”, Lee Harper stała się bestsellerem i pobiła rekord Amozon jeszcze zanim w ogóle wyszła. W Stanach Zjednoczonych była reklamowana jako największy powrót literacki XXI wieku. Tyle tylko, że powrotem nie jest, i nigdy być nie zamierzała.

Lee Harper jest autorką powieści „Zabić drozda” (opublikowana w 1960), za która otrzymała nagrodę Pulitzera rok później. A dwa lata później ukazał się film na podstawie powieści, który zdobył trzy statuetki Oscara. W książce pojawiają się wątki autobiograficzne. Pisarka pochodzi z małej wioski w Alabamie i była córką miejscowego prawnika, tak jak główna bohaterka. W „Zabić drozda” odbiły się również jej własne doświadczenia dotyczące konfliktów rasowych i problemów z nietolerancją.

Książka została okrzyknięta klasykiem literatury światowej i jedną z tych, których wstyd nie znać. Mało w którym zestawieniu książek, które warto przeczytać, nie występuje. Powieść rozgrywa się w fikcyjnym miasteczku Macycomb w stanie Alabama w latach 30. XX wieku. Książka została napisana z perspektywy sześcio, siedmio i ośmioletniej Jane (nazywanej Smyk lub Skaut). Pierwsza część powieści opowiada o fascynacji Jane i jej brata Jema tajemniczym mężczyzną,  Arturem Radley’em, który nigdy nie opuszcza swojego domu. Druga dotyczy jej ojca, Atticusa. Jako prawnik decyduje się bronić czarnego Amerykanina, Toma Robinsona, który został oskarżony o zgwałcenie białej dziewczyny. Od samego początku wiadome jest, że mężczyzna jest niewinny, ale biała społeczność miasteczka woli wierzyć w kłamstwo, ponieważ tak jest wygodniej.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.