Pogrzebać kajdany. Wizjonerzy i buntownicy w walce o zniesienie niewolnictwa - Adam Hochschild | okładka
Czarne

Pogrzebać kajdany. Wizjonerzy i buntownicy w walce o zniesienie niewolnictwa Adam Hochschild

Oprawa twarda
Wydanie: pierwsze
ISBN: 978-83-8049-146-5
EAN: 9788380491465
Liczba stron: 496
Wydawnictwo: Czarne
Format: 150x230mm
Cena katalogowa: 54,90 zł
Tłumaczenie: Piotr Tarczyński
Rok wydania: 2016

54,90 zł 32,78 zł

Produkt niedostępny

Opis

Historia bez precedensu, gdzie garstka ludzi rozpoczęła „jeden z najambitniejszych i najwspanialej zorganizowanych ruchów obywatelskich w historii”

Wielka Brytania pierwszy raz zetknęła się z handlem niewolnikami w 1555 roku. Pod koniec XVIII wieku była hegemonem na Atlantyku, a brytyjskie statki przewoziły do Nowego Świata setki tysięcy skutych łańcuchami mężczyzn, kobiet i dzieci. Marynarze w dokach opowiadali o złotodajnych rejsach, a plantatorzy i handlarze cukru, rumu czy kakao zbijali fortuny dzięki pracy nieludzko wykorzystywanych czarnoskórych robotników. Handel ludźmi stał się zaś podstawą dobrobytu narodowego i tak lukratywnym biznesem, że wydawało się niemożliwe, by ktokolwiek mógłby chcieć go zakazać.

Aż do 1787 roku, kiedy w drukarni przy 2 George Yard w Londynie odbyło się spotkanie dwunastu przeciwników niewolnictwa. Młody duchowny Thomas Clarkson, kapitan statku niewolniczego John Newton, Olaudah Equiano, wyzwolony niewolnik, oraz ekscentryczny muzyk Granville Sharp i ich towarzysze kwakrzy rozpoczęli trwającą ponad pół wieku kampanię, która zaowocowała jednym z największych przewrotów w historii.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.