Przebaczenie  - Lawrence Osborne | okładka
Oprawa twarda
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2015-06-01

ISBN: 978-83-240-2548-0
EAN: 9788324025480
Tytuł oryginalny: The Forgiven
Liczba stron: 336
Wydawnictwo: Znak literanova
Cena katalogowa: 39,90 zł
Tłumaczenie: Anna Gralak

39,90 zł 27,93 zł

Produkt niedostępny

Opis

Jeden z najwybitniejszych, szeroko dyskutowanych debiutów ostatnich lat

Powieść znalazła się na listach najlepszych książek roku „Guardiana”, „The Economist” i „Library Journal”.

Noc, pogrążone w mroku pustkowie, wyboista, niemal dzika droga. David i Jo, angielskie małżeństwo, jadą na przyjęcie, organizowane przez znajomych w rezydencji położonej na środku marokańskiej pustyni. Kilka wypitych drinków i kłótnia, do której dochodzi między nimi, sprawiają, że David traci koncentrację. Nie może w porę zahamować, gdy na drodze pojawia się dwójka ludzi. Jeden z młodych mężczyzn ginie na miejscu.
Kiedy para dociera do celu swojej podróży, przyjęcie trwa. Ciało mężczyzny zostaje ukryte na tyłach domu do przyjazdu policji. Ustosunkowani gospodarze mają pomóc w zatuszowaniu sprawy. Lokalna społeczność, już wcześniej zbulwersowana zachowaniem zblazowanego towarzystwa, przestaje jednak z pokorą i milczeniem akceptować obecność europejskich turystów.
W swojej porażającej, a jednocześnie niezwykle stylowej powieści Lawrence Osborne, dziennikarz i podróżnik, podejmuje problem winy i kary oraz odwiecznego konfliktu między dekadencką kulturą Zachodu a tradycyjną, muzułmańską społecznością. Autor z nadzwyczajną zręcznością konstruuje wielowymiarową, pełną napięcia opowieść.

New York Times

Osborne z przenikliwością, a czasem i okrucieństwem obserwuje ludzi, ich zachowania i moralność oraz naturę. Na prawie każdej stronie można znaleźć piekielnie dobre obserwacje. Zaskakująca, mroczna i doskonała.

Inni klienci sprawdzali również

Turniej cieni - Elżbieta Cherezińska | mała okładka
-28 %

Turniej cieni

Elżbieta Cherezińska

7.9 / 10 (815 ocen)

59,00 zł

42,43 zł

Śmieszne miłości - Milan Kundera | mała okładka
-28 %

Śmieszne miłości

Milan Kundera

7.3 / 10 (1419 ocen)

39,90 zł

28,70 zł

47,30 zł

30,95 zł

59,00 zł

37,64 zł

Semka się gotuje - Piotr Semka | mała okładka
-30 %

Semka się gotuje

Piotr Semka

5.2 / 10 (5 ocen)

45,00 zł

31,48 zł

Córka wiatrów - Magdalena Kordel | mała okładka
-42 %

Córka wiatrów

Magdalena Kordel

7.1 / 10 (393 ocen)

36,90 zł

21,40 zł

44,90 zł

31,43 zł

49,99 zł

15,00 zł

39,99 zł

27,83 zł

54,99 zł

37,39 zł

Inne książki z tej kategorii

39,90 zł

24,26 zł

Dzień szakala - Frederick Forsyth | mała okładka

Dzień szakala

Frederick Forsyth

7.7 / 10 (2235 ocen)

34,00 zł

29,77 zł

34,00 zł

19,97 zł

Osaczenie - Tiller Carl Frode | mała okładka
-26 %

Osaczenie

Carl Frode Tiller

6.4 / 10 (120 ocen)

39,90 zł

29,63 zł

Mock. Pojedynek - Marek Krajewski  | mała okładka
-70 %

Mock. Pojedynek

Marek Krajewski

7.1 / 10 (887 ocen)

39,90 zł

11,97 zł

Błękit błyskawicy - Ann Cleeves | mała okładka
-40 %

Błękit błyskawicy

Ann Cleeves

7.1 / 10 (356 ocen)

39,90 zł

23,88 zł

Wybaczam ci
 - Remigiusz Mróz | mała okładka
-40 %

Wybaczam ci

Remigiusz Mróz

7.4 / 10 (3015 ocen)

42,90 zł

25,67 zł

Nowość

49,99 zł

34,99 zł

44,90 zł

27,93 zł

Prawdziwe tygrysy
 - Mick Herron | mała okładka
-27 %

Prawdziwe tygrysy

Mick Herron

7.4 / 10 (55 ocen)

44,99 zł

32,83 zł

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Przebaczenie, Lawrence Osborne

2019-02-18
Autor, który do tej pory zajmował się pisaniem książek podróżniczych, po raz pierwszy spróbował swoim sił w powieści. Posługuje się bardzo eleganckim, choć bardzo powściągliwym językiem. Dlatego ma się wrażenie, że jednak przenieśliśmy się do poprzedniego wieku, do epoki "Wielkiego Gatsby'ego". Dekadenckie zatracenie europejskich bogaczy, który przyjeżdzają na marokańską pustynię specjalnie po to, by pławić się w obfitości luksusowych alkoholi, narkotyków, wykwintnych, egzotycznych potraw i jedwabnej pościeli. Dochodzi więc do zderzenia dwóch światów: zepsutego i nowoczesnego świata europejskiego oraz tradycji muzułmańskiej. Zderzenia światopoglądu białych i Arabów. Uwydatniają się przez to różne naleciałości rasistowskie, pojawiające się po obu stronach. Widać dość wyraźnie problem, który nie dotyczy tylko białej rasy, a jest bardziej złożony.

Pustynną imprezę organizuje para dwów lekko zblazowanych gejów, Richard i Dally, których poczynaniom przygląda się miejscowa służba, a także lokalni mieszkańcy. Ekscesy pary powodują narastający gniew wśród lokalnej ludności. Z biegiem czasu atmosfera niepokoju narasta, czemu sprzyja świetnie oddany klimat Maroko: wszechogarniająca duszność, palące słońce, spiekota i piaszczysty wiatr. Wzmaga się również tragizm. Wśród bohaterów pojawia się też para Brytyjczyków, David i Jo, którzy przez swoją lekkomyślność i alkoholizm zabijają młodego Marokańczyka, wywołując tym samym potworną wściekłość lokalnej ludności. Zdumiewa tutaj natomiast brak logiki w postępowaniu pary, która zamiast wezwać pomoc, chowa zwłoki chłopaka w samochodzie i zawozi je na przyjęcie... Obok rasizmu pojawia się również cynizm, brak pokory i odpowiedzialności za własne czyny.

Powieść Osborne'a, mimo że nie jest kryminałem obfituje w pełnokrwiste sceny, które są wynikiem zderzenia świata uprzywilejowanych i tych zepchniętych na margine oraz międzykulturowymi antagonizmami. Wszystko to podlane jest dość wyeksploatowanym pytaniem o zbrodnię i karę oraz pokutę i możliwość przebaczenia. Na to ostatnie pytanie autor jednak nie daje odpowiedzi.

Przebaczenie

2016-02-16
Autor, który do tej pory zajmował się pisaniem książek podróżniczych, po raz pierwszy spróbował swoim sił w powieści. Posługuje się bardzo eleganckim, choć bardzo powściągliwym językiem. Dlatego ma się wrażenie, że jednak przenieśliśmy się do poprzedniego wieku, do epoki "Wielkiego Gatsby'ego". Dekadenckie zatracenie europejskich bogaczy, który przyjeżdzają na marokańską pustynię specjalnie po to, by pławić się w obfitości luksusowych alkoholi, narkotyków, wykwintnych, egzotycznych potraw i jedwabnej pościeli. Dochodzi więc do zderzenia dwóch światów: zepsutego i nowoczesnego świata europejskiego oraz tradycji muzułmańskiej. Zderzenia światopoglądu białych i Arabów. Uwydatniają się przez to różne naleciałości rasistowskie, pojawiające się po obu stronach. Widać dość wyraźnie problem, który nie dotyczy tylko białej rasy, a jest bardziej złożony.

Przebaczenie

2016-02-12
Bohaterami powieści są David i Jo, angielskie starsze małżeństwo, praktykujący lekarz i mało aktywna pisarka książek dla dzieci. Już na początku książki dowiadujemy się, że związek ich trochę szwankuje, wypalił się można by rzec. David i Jo jadą na przyjęcie do rezydencji położonej na środku marokańskiej pustyni, wydawane przez ich przyjaciół, parę zamożnych ludzi tej samej płci. Po drodze do miejsca zamieszkania ich gospodarzy David i Jo kłócą się, panuje wokół nich nerwowa atmosfera. David będąc kierowcą pije wino nie zważając na uwagi żony, jest alkoholikiem. Podróż odbywają nocą, jadą zmęczeni rozmawiają o czymś, kłócą się i niestety dochodzi do wypadku. Pod samochód wpada młody chłopak o imieniu Driss, Marokańczyk. W następstwie szoku czy strachu zabierają ciało zmarłego chłopaka ze sobą do samochodu i przyjeżdżają do rezydencji gdzie byli zaproszeni...
Richard i Dally urządzają, co jakiś czas weekendowe imprezy dla swoich bogatych przyjaciół, znajomych i nieznajomych w ogromnej rezydencji gdzie mieszkają. Dom i jego otoczenie urządzony jest z niezwykłym pietyzmem, każdy szczegół jest drobiazgowo dopracowany. Do obsługi domu i przyjęć zatrudniają liczną służbę składającą się z młodych mężczyzn mieszkających w okolicy. Bawi sie tam bohema, ludzie świata biznesu, każdy kto uzyskał dostęp do tej świątyni luksusu.
W trakcie trwania imprezy przyjeżdżają mocno spóźnieni David i Jo, bardzo zmęczeni, zdenerwowani i wystraszeni tym, co się wydarzyło podczas podróży. Gospodarze zajmują się nimi, próbują pocieszyć i znaleźć wyjście z trudnej sytuacji. Wszytko odbywa się bardzo dyskretnie, aby nie popsuć atmosfery imprezy oraz ze względu na służbę, bo przecież stracił życie ich rodak, przejechany przez „niewiernych". Zgłaszają sprawę na policję, czekają na przyjazd kogoś, kto spisze zeznania, wszystko w tajemnicy i bez rozgłosu. Goście bawią się w najlepsze, trwa przyjęcie tylko kilka osób jest wtajemniczonych w sprawę. Bardzo szybko okazuje się, że po ciało zmarłego chłopaka przyjechał jego ojciec Abdellah ze swoimi znajomymi, tubylcami. Panuje przekonanie, że Marokańczycy wszystkie sprawy są skłonni załatwić za pieniądze, kwestia tylko, za jakie? Po rozmowie z ojcem Drissa uzgadniają, że David musi pojechać z żałobnikami, tam gdzie będzie pochowany, aby odkupić swoją winę i uzyskać przebaczenie. Tak też się stało, David pojechał z ojcem Drissa i jego znajomymi a Jo została na przyjęciu. Książka przedstawia dwa różne światy i przeciwieństwa, które ścierają się ze sobą. Znajdujemy tu kolorowe opisy gorącej pustyni, piękna przyrody, żywiołów jakie panują na pustyni oraz jak sobie radzą z nimi tubylcy. Europejczycy i Marokańczycy w jednym miejscu i czasie. Wystawne przyjęcia, szczegółowe opisy dań i potraw podawanych na przyjęciach w kolejnych dniach. Wyszukany program imprezy, tańce i zabawy, pikniki, kąpiele pod wodospadem i przejażdżki konne. Ogromne bogactwo i skrajna bieda które wzajemnie się przenikają. „Innowiercy" cały czas poddawani są surowym osądom tubylców. Ich zachowanie jest tolerowane z racji podległości i jednocześnie pogardzane oraz wyszydzane. Na imprezie jest wszystko co sobie zażyczą goście. Wykwintne jedzenie, przepych, elegancja, kicz, rozrzutność, szalona zabawa. Seks, alkohol, narkotyki. Wszystko według uznania, goście się bawią według ustalonego programu oraz według własnego uznania, obsługiwani przez wszechobecną służbę.
Powieść nie jest za bardzo dynamiczna ale można dać się wciągnąć w rozważania o tym o czym właśnie jest jej sens. O poszukiwaniu prawdy, o winie, kto ją ponosi a kto nie, o zwykłej ludzkiej egzystencji, o różnicach i dysproporcjach w życiu i zachowaniu człowieka. Ciekawie poprowadzony jest wątek Denissa, ofiary wypadku. Na początku myślimy o nim jako o anonimowym chłopaku Marokańczyku, który zginął przez przypadek. Taka biała, niewinna postać. Jednak z czasem biel staje się szara by na końcu pozostać czarną.
Okładka książki jest bardzo przyjemna, elegancka i miła dla oka. Bardzo dobrze się czyta, napisana bardzo zwięzłym i czytelnym językiem.
Książka wydana przez ZNAK literanova.
Polecam,
Zdzisław Ruszkowski.

Grecki dramat w Maroku

2015-08-11
Dziennikarz i podróżnik Lawrence Osborne w swoim powieściowym debiucie "Przebaczenie" podejmuje problem winy i kary oraz przedstawia zderzenie i przenikanie się dwóch kultur - dekadenckiej europejskiej i tradycyjnej muzułmańskiej.

Zachód kontra islam

2015-07-07
Muszę przyznać, że gdybym tej książki nie dostała, to raczej sama bym jej nie kupiła. Szata graficzna i sam tytuł są trochę w stylu literatury dołączanej czasem do pism kobiecych. Na szczęście jednak mogłam ją przeczytać.

Potrzebne przebaczenie

2015-06-30
Lawrence Osborne w swojej powieści przedstawia kilkoro ludzi. Parę Anglików: Dawida - doświadczonego lekarza, pewnego siebie, gentlemana, egoistę, który nie wzbudza w ludziach sympatii. Jo - jego żonę - elokwentną pisarkę, nieradzącą sobie z emocjami, niespełnioną, niedojrzałą. Drissa - młodego Marokańczyka, sprzedawcę skamielin. Ich przyjaciół, rodziny, znajomych i nowo poznanych przez nich ludzi.

Bez przebaczenia

2015-06-25
„Przebaczenie" to książka o dwóch światach, których relację wobec siebie można określić jako niechętne współistnienie. W przedstawionym przez autora Maroku chrześcijanie i muzułmanie żyją ze sobą po sąsiedzku i pozornie we wzajemnej tolerancji, ale lepszym określeniem byłoby „znoszenie się". Jednych i drugich łączy nie przyjaźń, ale pieniądz.

Odnalezienie siebie

2015-06-19
Biorąc się za czytanie tej książki miałam całkowicie inne oczekiwania. Myślałam, że coś może będzie miała z kryminału, zagadki. Jednak nie tędy droga.

Droga przez mękę?

2015-06-18
Książkę Lawrence'a Osborne'a "Przebaczenie" dostałam około trzy tygodnie temu. Z opisu, który przeczytałam, wynikało, że jest to doskonała i zaskakująca lektura, od której nie można się oderwać, więc zabrałam się do niej najszybciej, jak to było możliwe. No i tu spotkał mnie zawód, bowiem okazało się, że jest to literatura piękna w całej swojej okazałości, a więc przede wszystkim trudna - według mnie pośród wszystkich przymiotników opisujących ją, to właśnie słowo, "TRUDNA" powinno być na pierwszym miejscu.

Po co jest nam przebaczenie?

2015-06-18
Lawrence Osborne w swojej powieści przedstawia nam kilkoro ludzi. Parę Anglików: Dawida - doświadczonego lekarza, pewnego siebie, gentlemana, egoistę, który nie wzbudza w ludziach sympatii. Jo - jego żonę - elokwentną pisarkę, nieradzącą sobie z emocjami, niespełnioną, niedojrzałą. Drissa - młodego Marokańczyka, sprzedawcę skamielin, którego determinuje pragnienie ucieczki do kraju. Ich przyjaciół, rodziny, znajomych i nowo poznanych przez nich ludzi.

Przebaczenie?

2015-06-18
Wypadek, zbrodnia, wina... co dalej? Kara czy przebaczenie? A może brak jakichkolwiek konsekwencji?
Nikt nie jest bez winy, ale... czy ktoś właściwie jest winny?

Dwa światy

2015-06-18
Maroko. Dwa światy. Z jednej strony kipiący złotem, opływający bogactwem świat bogatych ludzi Zachodu, otaczających się oszałamiającym zmysły orientalizmem na szeroką skalę. Z drugiej strony trudny, niezrozumiały świat tajemniczych muzułmanów, tak bardzo pogardzanych przez białych ludzi, turystów czy weekendowych, amerykańskich lub europejskich przejezdnych. Na krawędzi tych dwóch światów nie trudno o tragedię.

Zmierzyć się ze swoim losem

2015-06-18
Niedawno spotkałam się z opinią, że „Przebaczenie" Lawrence'a Osborne'a to współczesna wersja „Zbrodni i kary". Nie wiem, czy tak daleko idąca interpretacja jest na miejscu, nie da się jednak ukryć, że zbrodnia, nieumyślnie popełniona przez dwójkę głównych bohaterów, niesie niebagatelne konsekwencje nie tylko dla nich, ale i tych, którzy mają z nimi bliższe bądź dalsze powiązania.

Antagonizmy i wzajemna ignorancja

2015-06-16
Powieść Lawrence'a Osborne'a „Przebaczenie" to historia o winie i karze, ale nie jest to opowieść czarno-biała, jednoznaczna. Tutaj każdy bohater jest winny, a jednocześnie każdy w pewien sposób jest ofiarą. Każdy człowiek potrzebuje także wybaczenia - otrzymanego od innych i samego siebie.

Wina i kara

2015-06-16
Sięgnęłam po tę książkę z ciekawości. Okładka bardzo tajemnicza i lekko niepokojąca, z kolorami przypominającymi zeschniętą krew oraz grozę, kryjącą się za czernią. Najbardziej przyciągnął mnie jednak opis fabuły. Po przeczytaniu paru zdań, wiedziałam, że muszę ją przeczytać. W sumie się nie zawiodłam, a debiut autora można zaliczyć do grona udanych czytadeł.

Dobry kryminał

2015-06-15
Nie sięgam chętnie po kryminały. Może to z przyzwyczajenia, może z tego, iż nie słyszę o dość dobrych książkach z tego gatunku. Sama nie wiem. Jednak czasami wpadnie mi w ręce jakiś kryminał i wtedy z wielką nadziejami, ale i z obawami, poznaję daną pozycję. Bardzo podobnie było w przypadku „Przebaczenia", opis z okładki mnie zaintrygował, okładka zaciekawiła, a tytuł lekko rozczarował, jednak chciałam poznać debiut Lawrence'a Osborne'a i przekonać się, czy poradził sobie z napisaniem pierwszej książki.

Pytania, na które każdy musi odpowiedzieć

2015-05-28
Spotyka się w tej książce świat przesadnie bogaty ze światem dramatycznie biednym. Następuje konfrontacja świata Zachodu z tradycją muzułmańską. Wreszcie także zderzenie życia ze śmiercią (i to nie tylko w przenośni, ale także dosłownie, bo jeden z bohaterów ginie potrącony przez samochód). To wydarzenie stanie się zresztą główną osią powieści i będzie determinować postawy różnych bohaterów.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.