Szczecin Grudzień-Sierpień-Grudzień - Małgorzata Szejnert | okładka
Narodowe Centrum Kultury

Szczecin Grudzień-Sierpień-Grudzień Małgorzata Szejnert

Oprawa twarda
ISBN: 978-83-798-2116-7
EAN: 9788379821167
Liczba stron: 591
Format: 145x220mm
Cena katalogowa: 34,90 zł

34,90 zł

Produkt niedostępny

Opis

Książka "Szczecin: Grudzień - Sierpień - Grudzień" ukazała się nakładem Narodowego Centrum Kultury w ramach obchodów 35-lecia powstania Solidarności.To V wydanie reportażu autorstwa Małgorzaty Szejnert i Tomasza Zalewskiego dokumentującego negocjacje strajkowe w sierpniu 1980 r. w Szczecińskiej stoczni.
Kiedy 22 sierpnia 1980 r. Małgorzata Szejnert i Tomasz Zalewski przyjechali do Szczecina, Stocznia Warskiego stała już cztery dni, a gdańska tydzień. Dwójkę reporterów, którzy chcieli opisać zbuntowane Wybrzeże, wysłał w delegację Jerzy Putrament, redaktor naczelny "Literatury", postać w tamtych latach tyleż znacząca, co symboliczna. Piewca socrealizmu, członek KC PZPR. Ani on, ani reporterzy nie wiedzieli jeszcze, że sierpniowe strajki zakończą mit PRL-u, w którym "Polska rosła w siłę, a ludziom żyło się dostatniej".
Ta książka jest oparta na wspomnieniach 15 członków Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Są wśród nich robotnicy, jak Marian Jurczyk ze stoczni i Mieczysław Soszyński z portu, ale także inżynierowie, prawnik, urzędniczka. Do Szczecina przyjechali z różnych stron kraju.

Obecne wydanie jest przedrukiem edycji z 2008 r. poszerzonym o indeks nazwisk, zdjęcie autorów oraz poprawki edytorskie.
Książka wydana jest w ramach cyklu wydawniczego "Reporterzy Dużego Formatu".

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.