Wieloryby i ćmy. Dzienniki -  Szczepan Twardoch | okładka
Wydawnictwo Literackie

Wieloryby i ćmy. Dzienniki Szczepan Twardoch

Oprawa twarda

ISBN: 978-83-08-06040-7

Liczba stron: 288

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Format: 145x207

Cena katalogowa: 39,90 zł

39,90 zł 26,40 zł


Opis

Autoportret wielokrotny i literacka opowieść o współczesności

Daleko za kołem podbiegunowym, na Spitsbergenie, jest osada. Stare drogi pozarastała tajga, okna szklarni rozbito. Po dawnym życiu pozostało niewiele — niszczejące hangary, trochę śmieci, zeschnięte krzaki pomidorów. I cmentarz. Z brzydkimi, odlanymi z betonu nagrobkami. Pod jednym z nich leży ciało rocznej dziewczynki. Jego syn też ma rok. Został w kraju, a tak niedawno zasypiał mu na kolanach.

Znacznie bliżej, na Śląsku, nie ma już śladu po starym młynie. Rozebrano go, bo groził zawaleniem. Zniknął też dom, w którym na świat przyszedł jego pradziadek, a kopalnię, w której dziadek został śmiertelnie ranny, zastąpiła szkoła wyższa. Wszędzie wokół historia porozrzucała kości. Niektóre należą do tych, którzy spoglądają ze starych zdjęć w rodzinnym albumie.

Dalekie podróże i bliskie spotkania. Obserwacje, komentarze, refleksje. W swoich dziennikach Twardoch przeplata ogólnoludzkie z pokoleniowym; historyczne ze współczesnym, a oswojone z obcym. Wieloryby i ćmy — autoportret wielokrotny i literacka opowieść o współczesności.

Polecane książki z rabatem do 55%

Szczepan Twardoch - oficjalny profil na Facebook.com

Szczepan Twardoch w 20m2 Łukasza

Szczepan Twardoch: Czytanie jest przereklamowane

Szczepan Twardoch - wywiad

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

"Magazyn z książkami" zapowiada

2015-09-24 Już w lipcu 2015 roku na oficjalnym profilu facebookowym Szczepan Twardoch ujawnił okładkę swojej najnowszej książki „Wieloryby i ćmy. Dzienniki". Autor tym razem nie tworzy literackiej fikcji, lecz odkrywa przed nami ośmioletnie zapiski, których zwieńczenie dokonało się na dalekiej Północy, gdzie sprawy zaczynają mieć zupełnie inny wymiar.

Kim jesteśmy i czy to w ogóle jeszcze coś znaczy, czyli Twardoch wydaje dziennik

2015-11-09

Szczepan Twardoch. Krnąbrny pisarz, Ślązak z krwi i kości, miłośnik szybkich i ekskluzywnych samochodów. Przede wszystkim człowiek zawsze, ale to zawsze idący pod prąd, przeciw wszystkim. Człowiek, który nie boi się odważnie i dobitnie wyrażać swoich opinii i przemyśleń. Bez wątpienia postać zasługująca na baczną uwagę.

Autor „Morfiny”, za którą otrzymał Paszport "Polityki" 2012, Śląski Wawrzyn Literacki 2013, Nagrodę Czytelników towarzyszącą Literackiej Nagrodzie Nike 2013 oraz nominację do Europejskiej Nagrody Literackiej Le Prix du Livre Européen, zajmuje się w książkach przede wszystkim problematyką identyfikacji z miejscem urodzenia, jak również tożsamości narodowościowej.

Dziennik bardzo literacki

2015-10-01 Szczepan Twardoch o sobie samym. Czy to na pewno zapowiada się intrygująco? Sam nie wiem. Jedno jest pewne. W tym sezonie mamy zdecydowaną nadprodukcję twórczości polskich autorów o nich samych. Bo obok autora „Morfiny", „Dracha", „Wiecznego Grunwaldu" oraz książki „Tak jest dobrze" na ten gatunek literacki zdecydowali się również Jacek Dehnel oraz już wcześniej Piotr Siemion.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.