Więzy krwi - Jean Hatzfeld | okładka
Czarne

Więzy krwi Jean Hatzfeld

Oprawa twarda
ISBN: 978-83-804-9568-5
EAN: 9788380495685
Tytuł oryginalny: Un papa de sang
Liczba stron: 264
Wydawnictwo: Czarne
Format: 135x205mm
Cena katalogowa: 39,90 zł
Tłumaczenie: Jacek Giszczak

39,90 zł 22,94 zł

Oszczędzasz 16,96 zł
-43 %
Zamówienie wyślemy 2020-09-29

 Witaj szkoło!

 

 

Opis

Francuski reporter Jean Hatzfeld, autor trylogii o rwandysjkim ludobójstwie, kilkanaście lat po bratobójczej wojnie wraca do Rwandy, by oddać głos drugiemu pokoleniu traumy – dzieciom ocalałych Tutsi i uwięzionych Hutu.

„Więzy krwi” to poruszające świadectwa tych, którzy choć odziedziczyli bolesne wspomnienia, starają się pogodzić z losem. W miejscu, „gdzie mądrość ucierpiała z powodu braku starszych pokoleń”, a podświadoma chęć zemsty miesza się z dziecięcą naiwnością, Hatzfeld ukazuje, że wspólne przepracowanie przeszłości pomaga z nadzieją spoglądać w przyszłość tym, którzy nie mieli wpływu na traumatyczną historię.


„Nieprawda, że życie po ludobójstwie wszędzie wygląda tak samo. Dzięki tej rozdzierającej książce dowiecie się, jak wyglądało ludobójstwo w raju na ziemi i jakie kłopoty z pamięcią o nim mają ci, co przeżyli.” Adam Szostkiewicz, „Polityka”

„Piąta książka Jeana Hatzfelda na temat ludobójstwa dokonanego w 1994 roku w Rwandzie, jego skutków, jego obecności w pamięci ocalałych, zabójców, dziś także w pamięci drugiego pokolenia. "Więzy krwi" to kontynuacja, a zarazem nowy etap w twórczości pisarza.” Macha Séry, „Le Monde des Livres”

„Pytanie o prawdę obsesyjnie powraca w rodzinnych rozmowach. Czy rodzice chcą naprawdę wszystko opowiedzieć, a dzieci naprawdę chcą wszystkiego wysłuchać?” Marie-Laure Delorme, „Le Journal du Dimanche”

Ebook i Audiobook

Czytaj jak chcesz. Książka dostępna na czytniki i aplikacje mobilne.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Wstrząsająca, ważna

2019-01-29
I nie jest ona eksploatowaniem tego samego tematu, czyli opisywaniem okropności i bestialstwa.
Nie. Autor, który naprawdę zna temat daje w 'Więzach krwi' głos rwandyjskiej młodzieży, równolatkom ludobójstwa z 1996 roku, dzieciom katów i ofiar i pyta o przebaczenie, o to, co w przyszłości i co teraz. Sprawa jest ciekawa i paląca, bo jak wiadomo, mordy w tym kraju były rzeziami, bardziej niż na Polakach na Wołyniu, a o ile z Wołynia nas przepędzono, co miało ten dobry skutek, że ofiary nie musiały przez 60 lat patrzeć na katów (trauma i tak jest ogromna), to w Rwandzie Hutu i Tutsi wciąż mieszkają i żyją razem. Niedawno media obiegła wiadomość o liczbie dzieci z gwałtów na kobietach Tutsi. Skala problemu jest podobna w Rwandzie i na Bałkanach. Myślałam, że książka jest o tym. Ale jest głębsza. Opowiada o potrzebie zapominania i potrzebie pamiętania o krzywdach. I o więzach krwi, rozumianych jako relacje rodzinne, ale i jako pamięć o krzywdach, która jak w tradycji żydowskiej rozlewa się na dziesiąte pokolenie.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.