Zakazane Życzenie - Jessica Khoury | okładka
Sine Qua Non

Zakazane Życzenie Jessica Khoury

Broszurowa ze skrzydełkami
Wydanie: pierwsze
ISBN: 978-83-792-4772-1
EAN: 9788379247721
Tytuł oryginalny: Forbidden Wish
Liczba stron: 384
Format: 135x210mm
Cena katalogowa: 36,90 zł
Tłumaczenie: Maciej Pawlak

36,90 zł 24,92 zł

Produkt niedostępny

Opis

Trzy życzenia.
Każde ma swoją cenę.
Ile warta jest miłość?
Ona jest potężnym dżinnem.
On złodziejem z ulicy.
Połączyła ich pradawna magia.
Kiedy Aladyn odnajduje magiczną lampę, Zahra zostaje przywrócona światu, którego nie widziała od pięciuset lat. Ludzie i dżinny pozostają w stanie wojny, więc aby przetrwać, musi ukrywać swą tożsamość. Przybierając różne kształty, będzie trwać przy swoim nowym panu aż do czasu, kiedy ten wypowie swoje trzy życzenia.
Wszystko się komplikuje, gdy Nardukha, potężny król dżinnów, oferuje Zahrze szansę całkowitego uwolnienia od magii lampy. Uratowanie siebie oznacza jednak zdradę Aladyna – człowieka, w którym Zahra… zakochała się wbrew sobie. Teraz musi podjąć dramatyczną decyzję: wybrać między wolnością a uczuciem – zakazanym, lecz silniejszym niż wszystko, co znała do tej pory.
Skrywane przez stulecia tajemnice, baśniowy świat skrzący magią, niebezpieczeństwo i miłość wbrew wszelkim zasadom.
Baśń tysiąca i jednej nocy opowiedziana na nowo.
***
Magiczna, romantyczna i olśniewająco napisana - ta powieść to rzadki, błyszczący klejnot.
-Sarah J. Maas, autorka serii „Szklany tron”
Zakazane Życzenie przypomniało mi, za co pokochałam baśń o Aladynie.
-Marissa Meyer, autorka cyklu „Saga księżycowa”
Każdy kolejny rozdział tej emocjonującej opowieści jest pełen niespodzianek. Nie mogłam się oderwać!
-Colleen Houck, autorka cyklu „Klątwa tygrysa”
Opowieść frunie naprzód z prędkością latającego dywanu, a zaskakujące zwroty akcji zapierają dech w piersi.
-Renée Ahdieh, autorka „Gniewu i świtu”
Walka o wolność na przekór wszystkiemu, smak prawdziwej miłości i jedno Zakazane Życzenie. Co wybrać – wolność czy miłość?
-Paulina Wierzbicka, paulinaczyta.pl
Dżinn i człowiek przeciwko dwóm światom. Długo będziecie pamiętać o tej książce.
-Miłka Awgul, mawreads.pl
Jessica Khoury zabiera czytelnika do świata znanego z Baśni z tysiąca i jednej nocy, w którym powietrze jest przesiąknięte magią, a dżinn mieszkający w lampie potrafi spełnić każde życzenie.
-Monika Doerre, ostatniatawerna.pl
Fragment książki - Zakazane Życzenie issuu.com/wydawnictwosqn/docs/zakazane_zyczenie_issuu

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

A Ty jakie życzenie wypowiesz?

2019-02-08
"Zakazane życzenie" to nietypowa opowieść o dżinie z lampy, który spełnia życzenia tak jak mamy przedstawione to w filmie.
Z filmową wersją wspólne są tylko: 3 życzenia, dżin i Aladyn.
Jessica Khoury wciągnęła nas w bajkowy świat życzeń już od pierwszej strony.
Bogata fabuła, barwne i idealnie wyważone opisy tylko zachęcają czytelnika do sięgania w głąb powieści.
Zakochałyśmy się w tym dziele tak jak i w jego bohaterach, Aladynie, Zaharze czy Kaspidzie.
Jessica Khoury ukazuje nam magiczny świat dżinów, w którym nie brakuje "złych charakterów", przepiękne królewskie salony, gdzie najbliżsi potrafią być największymi wrogami oraz przedmieście i życie zwykłych ludzi.
Fantastyka aby była uznana za dobra musi wpasować się idealnie każdemu, pani Khoury idealnie poradziła sobie z tym zadaniem. Każdy, kto sięgnie po tę lekturę nie zawiedzie się. Książka łączy w sobie idealną porcję miłości, odrobinę fantastyki, dawkę dobrego humoru i szczyptę prawdziwej i wyjątkowej magii.
Powieść czyta się szybko, napisana jest przyjemnym językiem.
Książka posiada przepiękną treść tak jaki i oprawę graficzną.

"Zakazane życzenia" jest książką idealną przede wszystkim dla młodzieży, ale ucieszy też młodszego jak i trochę starszego czytelnika. ☺


A Ty jakie życzenia wypowiesz? :)


http://zaczytanezmazur.blogspot.com/2017/03/zakazane-zyczenie-jessica-khoury.html

baśń tysiąca i jednej nocy

2019-02-08
"Opowiedziana na nowo baśń tysiąca i jednej nocy.

Ona jest potężnym dżinnem.
On złodziejem z ulicy.
Połączyła ich pradawna magia.
Kiedy Aladyn odnajduje magiczną lampę, Zahra zostaje przywrócona światu, którego nie widziała od pięciuset lat. Ludzie i dżinny pozostają w stanie wojny, więc aby przetrwać, musi ukrywać swą tożsamość. Przybierając różne kształty, będzie trwać przy swoim nowym panu aż do czasu, kiedy ten wypowie swoje trzy życzenia. Wszystko się komplikuje, gdy Nardukha, potężny król dżinnów, oferuje Zahrze szansę całkowitego uwolnienia od magii lampy. Uratowanie siebie oznacza jednak zdradzenie Aladyna - człowieka, w którym Zahra... zakochała się wbrew sobie."

Teraz musi podjąć dramatyczną decyzję:
wybrać między wolnością a uczuciem - zakazanym, lecz silniejszym niż wszystko, co znała do tej pory. Skrywane przez stulecia tajemnice, baśniowy świat skrzący magią, niebezpieczeństwo i miłość wbrew wszelkim zasadom".

 


Bajka nie bajka?
Kiedy tylko zobaczyłam w zapowiedziach Wydawnictwa SQN "Zakazane życzenie" nie ukrywam, okładka dosłownie mnie oczarowała. Wiem, wiem nie mówcie tego głośno. Nie ocenia się książki po okładce, ale cóż poradzę skoro w tym wypadku tak właśnie było. Pomyślałam bajka nie bajka muszę ją mieć. Zamówiłam
i czekałam. Swoją drogą jak to ja mam w zwyczaju niezbyt cierpliwie. Ale w końcu paczka dotarła a wraz z nią "Zakazane życzenie". Przez dłuższą chwilę stałam tylko i podziwiałam tę cudną okładkę. Piękną, dopasowaną kolorystycznie, z wytłoczonymi literami, ze złoceniami. Zakochałam się.

"Zakazane życzenie" nie jest pierwszą powieścią Jessicy Khoury. Autorka ma na swoim koncie już kilka wydanych powieści. Jedną z nich "Genezę" posiadam w swojej bibliotece, jednak jeszcze nie zdążyłam się w nią zagłębić. Choć czuję, że teraz autorka dołączy do grona uwielbianych przeze mnie.
Postać Alladyna, który znalazł lampę znana jest nam wszystkim, z bajek z dzieciństwa. Jest Alladyn więc musi być także dżinn. W "Zakazanym życzeniu" Alladyn to najlepszy w swoim fachu złodziej, ale także człowiek o wielkim sercu, którego życie po prostu nie oszczędzało. Jego wielkim marzeniem jest pomścić śmierć rodziców. Dżinnem natomiast jest kobieta, piękna i zjawiskowa Zahra. Jest jednym z najpotężniejszych dżinnów na świecie. Potrafi władać żywiołami, przyjąć każdą postać jaką tylko sobie umyśli. Uwięziona w lampie od pięciuset lat, nie posiada się ze szczęścia, kiedy Alladyn odnajduje lampę. Zahra musi spełnić trzy życzenia lampodzierżcy, niestety każde życzenie ma swoją cenę. I cokolwiek Alladyn sobie zażyczy może obrócić się przeciwko niemu. Jego życzenia muszą być dokładnie przemyślane. Sprawy zaczynają się bardziej komplikować, kiedy Zahra staje przed wyborem. Zostać przy Alladynie i spełnić jego trzy życzenia, czy wybrać wolność dla siebie. Uczucia, które zaczynają kiełkować w sercu Zahry nie ułątwiają jej wyboru, ponieważ nie miały prawa się wydarzyć.
" Oto pierwsze prawo dżinnów: nie wolno im miłować żadnego człowieka."
Czy z całej tej beznadziejnej sytuacji jest jakieś wyjście? Czy zwycięży potęga uczucia, czy jednak Zahra powróci do swojej lampy , a jej marzenia o wolności nie zostaną ziszczone?
Powieść napisana bardzo lekkim piórem, czyta się ją bardzo szybko. Wszystko jest pięknie zobrazowane, jednak autorka nie zanudza i nie przytłacza nas rozciągłymi opisami. Obfituje w zabawne dialogi i sytuacje . Książkę nie sposób odłożyć na półkę. Kiedy czytałam "Zakazane życzenie" obowiązki domowe spadły niestety na dalszy plan. Fabuła wciąga niesamowicie od pierwszych stron. Nie sposób pozostać obojętnym na emocje których dostarcza.
Poznajemy dokładnie świat " Zakazanego Życzenia".

To nie jest zwykła powieść fantastyczna, to istny majstersztyk gatunku fantasy. Niczego w niej nie było ani za dużo, ani za mało. Idealnie napisana powieść, przemyślana od początku do samego końca. Po skończeniu lektury długo o niej myślałam i przeżywałam przygody bohaterów. Jest w niej tyle ciepła, miłości, magii i romantyzmu, że nie da się pozostać obojętnym na taką historię.
Podsumowując, komu mogę polecić książkę "Zakazane Życzenie", dla kogo jest przeznaczona? Absolutnie każdemu, nawet wiek nie jest tutaj ograniczeniem, a tym, którzy za fantastyką nie przepadają polecam tym goręcej. To idealna książka na przełamanie pierwszych lodów w dziedzinie fantastyki. Gwarantuję, że w tej lekturze się zakochacie. Docenicie jej bohaterów, intrygującą akcję i fabułę. A jej magia na długo pozostanie w waszych myślach i sercu.

Czyżby takie zakazane?

2019-02-06
„Nie można wybrać swojego losu, ale można wybrać, kim staniemy się za jego sprawą."

Odkąd przeczytałam „Zakazane życzenie" minęło już kilka dni, jednak dalej nie wiem co mam napisać na temat tej książki. Po tych wszystkich słowach zachwytu na Instagramie byłam strasznie ciekawa tej historii. Myślałam, że nowa wersja baśni tysiąca i jednej nocy wciągnie mnie od początku do końca, a tymczasem praktycznie wcale nie interesowało mnie co wydarzy się dalej. Potrafiłam odłożyć tą książkę na kilka dni i całkowicie o niej zapomnieć.
Gdyby tego było mało to zupełnie nie polubiłam głównych bohaterów. Przez pierwsze kilka rozdziałów widać, że autorka chciała stworzyć silną, dojrzałą, władającą potężną magią kobietę/dżina, jednak im dalej brnęło się w tą historię tym częściej odkrywało się coś zupełnie innego. Zahra mimo swojego sędziwego wieku zachowywała się jak typowa, rozkapryszona nastolatka. Na dodatek ciągłe przypominanie jej wieku irytowało mnie niesamowicie. Prawdopodobnie miało to na celu pokazanie, że wiek w miłości nie ma znaczenia, ale dla mnie wyglądało to tak jakby autorka nie miała pomysłu jak podkreślić dojrzałość postaci, więc bezustannie przypominała czytelnikowi ile Zahra ma lat.
Jeśli chodzi natomiast o Aladyna to cóż... Dawno nie widziałam tak egoistycznego bohatera. Najważniejszy był dla niego jego wewnętrzny bunt, a los innych (czasami stokroć gorszy) nie miał dla niego żadnego znaczenia. To bez wątpienia bardzo małostkowa oraz dziecinna postać.
Należy jednak przyznać, że nie wszystko w tej książce było złe. Motyw z dżinami okazał się być naprawdę ciekawym pomysłem. Fajnie było przeczytać coś innego niż zwykle oraz ponownie powołać do życia postacie dawno zapomniane przez literaturę. Szkoda tylko, że autorka potraktowała tą część książki tak minimalistycznie, ponieważ mogło to dodać więcej magii tej opowieści.
Jako okładkowa sroka nie mogę nie wspomnieć o okładce, która jest chyba najlepszą częścią tej książki. Idealnie pasuje do historii rodem z baśni tysiąca i jednej nocy.

„Miłość nigdy nie jest zła. I tak jak powiedziałaś nie jest wyborem. Ona po prostu się wydarza, a my jesteśmy wobec niej bezradni."

„Zakazane życzenie" jest lekką i nawet przyjemną lekturą, ze wspaniałą okładką, do przeczytania na raz. Pomimo że motyw z dżinami okazał się ciekawym pomysłem to na pewno ta historia nie pozostanie na dłużej w mojej pamięci.

Aleksandra
*Wszystkie cytaty pochodzą z książki „Zakazane życzenie" autorstwa Jessica Khoury.

Szukaj mnie na:
http://tygrysica.tumblr.com/
https://www.instagram.com/tygrysicaa/

"I pamiętaj: czas to najpotężniejsza magia"

2019-02-01
O książce dowiedziałam się przez przypadek, a gdy przeczytałam opis na tylnej okładce stwierdziłam, że to może być świetna książka. I taka właśnie była!
Wszyscy chyba oglądali "Alladyna" Disneya i znają jego historię, a co gdyby dżin był... kobietą?

"Nie można wybrać swojego losu, ale można wybrać, kim staniemy się za jego sprawą."

"Nasze oczy ukazują nam jedną stronę każdego przedmiotu, ale to nie znaczy, że nie ma pięciu innych, których nie widzimy."

Główną bohaterkę poznajemy w chwili, gdy zostaje uwolniona po 4 tys lat spędzonych w lampie przez Alladyna - ulicznego złodziejaszka. Zahra jako dżin jest wyniosła i zadziorna, pewna siebie, lecz jednocześnie wrażliwa i pełna skrywanej głęboko dobroci. Nie jest wszechpotężna, jak zazwyczaj byli przedstawiani dżinowie, ma pewne ograniczenia. Autorka nadając te cechy Zahrze dodała dżinom odrobinę realizmu.
Z drugiej strony mamy Alladyna, młodego mężczyznę, który stracił rodziców i chce zemsty. Znajduje lampę i właśnie na dokonanie zemsty planuje przeznaczyć swoje 3 życzenia. Lecz każde wypowiedziane życzenie ma swoje konsekwencje, skutki uboczne, które pojawią się w przyszłości.
W międzyczasie pojawia się zły król dżinów Nardukha, który proponuje Zahrze wolność, w zamian za pewną przysługę, która będzie zdradą swojego pana- Alladyna.

Zaskoczeniem nie będzie wątek miłosny między człowiekiem, a dżinem, gdyż właśnie dlatego w tej książce dżin jest płci pięknej. Na szczęście wątek ten nie jest na pierwszym planie, jest jakby w tle i nie przyćmiewa innych wydarzeń, czy rozterek bohaterów.

"Miłość nigdy nie jest zła. I tak jak powiedziałaś nie jest wyborem. Ona po prostu się wydarza, a my jesteśmy wobec niej bezradni."

Jessica Khoury wprowadza nas w świat wojny między dżinami i ludźmi, gdzie niebezpieczeństwa czyhają na jego mieszkańców na każdym kroku. Historia opowiada na nowo baśń z dzieciństwa, zmienia ją i wzbogaca o nowe elementy. Przenosimy się do świata magii i towarzyszymy bohaterom w ich przygodach. Książka jest o tym, że zawsze mamy wybór, nawet jeśli wydaje nam się inaczej, a o tym, kim jesteśmy, decydujemy my sami, a nie nasze otoczenie. Oraz o tym, że zawsze są jakieś konsekwencje podejmowanych przez nas decyzji. Styl autorki jest bardzo lekki i swobodny. A poprzez wplecenie wielu żartobliwych tekstów czytając dobrze się bawimy.

Z całego serca polecam tą nową odsłonę historii Alladyna i jego dżina.

Nowa wersja Aladyna

2019-02-01
Jako dziecko uwielbiałam baśnie i muszę przyznać, że to zamiłowanie pozostało. Teraz bardzo chętnie sięgam po powieści w klimacie baśniowym, inspirowane nimi, odkrywające je na nowo itp. Kiedy usłyszałam o powieści "Zakazane życzenie", czułam, że książka może mi się spodobać, gdyż bazuje ona na baśni o Aladynie i jego zaczarowanej lampie. Czy powieść spełniła moje oczekiwania i rzeczywiście ukazuje tę historię w nowy i ciekawy sposób?

Zahra siedzi w lampie już od pięciuset lat i powoli traci nadzieję na uwolnienie. Któregoś dnia odnajduje ją jednak Aladyn, młody złodziejaszek. Chłopak ma do dyspozycji trzy życzenia, choć każde niesie za sobą pewne konsekwencje, ale wie, że zależy mu przede wszystkim na zemście za śmierć ojca, później do listy życzeń mogłaby ewentualnie dojść księżniczka Kaspida. Tymczasem Zahra otrzymuje od króla dżinnów możliwość uwolnienia z lampy już na zawsze, musi tylko odpowiednio pokierować życzeniami Aladyna, a potem wykorzystać sytuację. Niestety, wkrótce odkrywa, że zaczyna się w nim zakochiwać, choć nie wolno jej... Czy Zahrze uda się uchronić chłopaka przed losem, jaki spotkał niegdyś Roszanę, jej śmiertelną przyjaciółkę? Czy nie dopuści do wypowiedzenia zakazanego życzenia? Czy kosztem Aladyna uwolni siebie?

Szczerze mówiąc, nie spodziewałam się, że książka okaże się aż tak dobra. Co prawda na początku jakoś nie do końca potrafiłam się wciągnąć w tę historię, miałam wrażenie, że jest napisana bardzo prostym stylem osoby początkującej, choć zdarzyło się kilka opisów, które mnie pozytywnie zaskoczyły. Później jednak było już tylko lepiej. Akcja na dobre się zaczęła i z zapartym tchem śledziłam, co się dalej wydarzy. Historia wcale nie okazała się prosta, dużo wątków całkowicie się pogmatwało, a bohaterowie doprowadzili do sytuacji, z której praktycznie nie było wyjścia. Wprost nie mogłam oderwać się od tej książki i jestem zaskoczona tak wielką pomysłowością autorki. Co do stylu, owszem nie jest on jeszcze idealny, ale lepszy niż wydawało mi się na początku. Jessice Khoury udało się tak opisać wszystkie sytuacje, miejsca, bohaterów, że miałam wrażenie, iż jestem tam i przeżywam wszystko razem z nimi. Niesamowite. Brawa także za świetnie skonstruowane dialogi oraz wspaniałe opisy przemian dżinna, które mnie dosłownie oczarowały.

Książka tak bardzo mnie zachwyciła również ze względu na emocje, których była tam cała gama. Wypływają z każdej strony i wręcz dotykają czytelnika. Czuć je podczas każdej sceny w książce. Poza tym autorce udało się świetnie stworzyć chemię między bohaterami. W każde uczucie, które pojawia się w tej powieści, można bez problemu uwierzyć. Nie ma tu żadnej sztuczności, przesady, cukierkowości. Każda scena w "Zakazanym życzeniu" jest przemyślana i mocno oddziałuje na osobę, która ją czyta.

Autorce należą się również brawa za wykreowanie interesujących bohaterów, którzy nie irytują czytelnika i są bardzo wiarygodni. Poza tym targają nimi różne emocje i uczucia, często skrajne. Nie są jakimiś ideałami, zawsze postępującymi właściwie. Błądzą, popełniają błędy, walczą z przeszłością i walczą o przyszłość. Szczególnie mam tu na myśli Zahrę, Aladyna oraz Kaspidę. Postacie drugoplanowe są już bardziej podzielone na tych dobrych i złych, ale nie przeszkadzało mi to, zresztą w tradycyjnej baśni byłoby to wręcz całkowicie normalne.

"Zakazane życzenie" to nie tylko pasjonująca, pełna przygód i intryg baśniowa historia, ale również powieść o uczuciach, które mogą doprowadzić do nieszczęścia. Poza tym książka zajmuje się też kwestią wolności. Czy można ją uzyskać za wszelką cenę? Bohaterowie stoją także przed problemem lojalności, postępowania zgodnego z zasadami moralnymi, z własnymi uczuciami, z decyzjami, których nie można odwrócić. Powieść stawia także pytanie, czy miłość rzeczywiście może mieć niszczycielską moc? I czy można przed nią uciec? Uświadamia nam także, że nie można mieć wszystkiego, co się chce, bowiem każde pragnienie wiąże się z jakimiś konsekwencjami, których początkowo sobie nie uświadamiamy.

"Zakazane życzenie" polecam wszystkim wielbicielom baśni, fantastyki, historii pełnych akcji i przygód oraz uczuć. To wzruszająca powieść, która wcale nie przypomina typowych książek o zakazanej miłości między człowiekiem a istotą nadprzyrodzoną. Znajdziecie w niej coś więcej. Właściwie wydaje mi się, że na jej podstawie mógłby powstać naprawdę dobry film, bo bardzo oddziałuje na wyobraźnię i mogłaby ciekawie wypaść na ekranie.

Recenzja

2019-01-31
Zakazanie życzenie, baśniowa opowieść o sile przyjaźni i miłości, urzekło mnie najpierw swoją cudowną, magiczną okładką.
Dość długi czas zastanawiałam się czy będzie to opowieść dla mnie i w końcu skusiłam się na nią.

Trzy życzenia.
Każde ma swoją cenę.
Ile warta jest miłość?

Złodziej i dżinn. Chłopak i dziewczyna.
Aladyn odnajduje magiczną lampę w ruinach starożytnego miasta. Okazuje się, że mieszka w niej Zahra, piękny i potężny dżinn uwięziony tam przed pięciuset lat.
Dziewczyna może spełnić trzy życzenia właściciela lampy. Jednak jak wszystko magia też ma swoje zasady. Można życzyć sobie tylko rzeczy dostępnych w tym świecie, każde życzenie ma swoją cenę i istnieje życzenie, którego pod żadnym pozorem nie wolno wypowiadać, zakazane życzenie.
Sprawy komplikują się, gdy Zahra otrzymuje propozycję uzyskania całkowitej wolności. Musi tylko uwolnić syna władcy dżinnów schwytanego przez ludzi.
Jessica Khoury pokusiła się o zabawę znaną od zawsze opowieścią o Aladynie i magicznej lampie. Puściła wodze wyobraźni i stworzyła całą społeczność dżinnów, które mają swojego władcę i różnią się między sobą mocą i zdolnościami.
Opowieść obserwujemy z punktu widzenia Zahry. Autorka daje nam wgląd w głowę magicznej istoty, której moc jest przeogromna, ale która ma tez swoje słabości i popełnia błędy. Jednym z najpoważniejszych jakby się mogło wydawać jest jej przywiązanie do ludzi. Kiedyś już pozwoliła sobie na przyjaźń z człowiekiem i skończyło się to dla niej źle. Teraz znów nie może oprzeć się urokowi właściciela lampy.
Książka urzekła mnie swoim arabskim klimatem wprost z baśni, bohaterami, którzy nie są idealni i popełniają błędy, ale mają odwagę stawić czoło niebezpieczeństwu i sposobem, w jaki przedstawiono relacją między Aladynem i Zahrą. To rozwijające się powoli uczucie, z którego przez długi czas bohaterowie nie zdają sobie sprawy.
Jaką cenę przyjdzie bohaterom zapłacić za magię i uczucia?
Nie ma silniejszej magii niż czas.
Książka idealna na pochmurny wieczór. Pozwoli Wam zachować magiczny klimat wakacji i lata na dłużej. Jeśli kochacie baśnie jest to dla Was pozycja obowiązkowa

All magic comes with a price

2019-01-29
Kocham bajki oraz wszelkie ich retellingi i to nie tylko te książkowe, ale również serialowe i filmowe. Jednym z moich ulubionych seriali jest "Once upon a time" - jeśli jeszcze nie znacie, to koniecznie nadróbcie! - z jego słynnym i ukochanym Początkowo byłam absolutnie zauroczona tą opowieścią, jej klimatem, scenerią, miejscem akcji, tempem jej rozwoju, bohaterami - zarówno Zahra, jak i Aladyn, podbili moje serce, bardzo polubiłam też Kaspidę - interakcjami między nimi i oczywiście samym pomysłem na fabułę. Ogromnie przypadł mi do gustu fakt, iż całą historię poznajemy z perspektywy dżina! Do tego ta cudna okładka
Niestety w miarę czytania zaczęły pojawiać się na niej rysy. Po pierwsze - język!, który moim zdaniem w kilku miejscach rażąco odbiega od czasów, w których rozgrywa się opowieść. Naprawdę wielka szkoda, że autorka pod tym względem, nie zadbała o większą wiarygodność. Podczas czytania natrafimy też na kilka dziwnych słów (możliwe, że to wina tłumaczenia) oraz kilka/kilkanaście razy (nie liczyłam) spotkamy się ze słowem "złowróżbny" - osobiście mi to nie przeszkadza, choć przyznam, że nasunęła mi się myśli o zastosowaniu synonimów.
Po drugie - korekta - moja wieczna zmora. Co ja na to poradzę, że nie znoszę błędów w druku? Szczególnie od pierwszych stron.
Po trzecie w moim odczuciu w pewnym momencie, historia zrobiła się odrobinę przesłodzona,a ostatnio jakoś mnie to drażni.
I ostatnie - zakończenie, sama nie wiem co o nim myśleć...tyle tam się działo...i czego tam nie było?
Podsumowując: mimo zauważonych rys, nie żałuję spotkania z tą książką. W moim odczuciu to piękna baśń i chętnie do niej wrócę.

Takie retellingi to ja rozumiem

2019-01-28
Nie wiem, czy już się Wam kiedyś tym chwaliłam, ale ubóstwiam bajki Disneya. Jest to po prostu kawał mojego dzieciństwa, a poza tym nadal oglądanie ich sprawia mi ogromną przyjemność. Nie mogłam więc odpuścić sobie powieści opartej na jednej z moich ulubionych opowieści, czyli „Aladynie". Nadal pamiętam, jaką frajdę sprawiało mi oglądanie dżinna na ekranie i jak udawałam, że latam na magicznym dywanie po całym domu.
Mając tak sentymentalne podejście do oryginału, możecie chyba sobie wyobrazić, że miałam spore obawy dotyczące „Zakazanego życzenia". Jednak z drugiej strony byłam naprawdę ciekawa, co Jessica Khoury mogła jeszcze wycisnąć nowego z tej historii.
Tak więc jak w moich oczach wypadł retelling mojego ukochanego „Aladyna"?... Czy autorka stanęła na wysokości zadania?...

Zahra jest potężnym dżinnem na wieki związanym z lampą. Musi spełniać trzy życzenia każdej osoby, która odnajdzie jej więzienie. Jednak jej ostatni lampodzierżarca okazał się inny. Była to sama królowa Habiba, przywódczyni silnego kraju, którą wbrew sobie Zahra pokochała. I słono za to zapłaciła.
Po wielkiej wojnie między dżinnami, w której jej ukochana przyjaciółka straciła życie, dżinn została uwięziona na ponad pięćset lat w ruinach wspaniałego miasta, którego niegdyś strzegła. Wszystko jednak się zmienia, gdy Aladyn, drobny złodziejaszek, odnajduje jej lampę. Dziewczyna jest zmuszona, by przy pomocy magii spełnić trzy jego życzenia. Tym razem jednak staje ona przed niezwykłą szansą. Król dżinnów w zamian za odnalezienie swego porwanego syna, obiecuje jej wolność...
Sprawy jednak się komplikują, gdy Zahra, wbrew regułom i rozsądkowi, zakochuje się w Aladynie...

Na początek muszę Wam wyznać, że jestem totalnie zauroczoną opowiedzianą przez autorkę historią. Po prostu Jessica Khoury w stu procentach mnie kupiła samą fabułą. Szczególnie dlatego, że autorka potraktowała „Aladyna" tylko jako inspirację i pewien motyw do pokazania w innym świetle. Nie mamy więc do czynienia z przekładem jeden do jeden. Nie, jest tu zupełnie niezależna historia o miłości rodzącej się wbrew regułom i wbrew zdrowemu rozsądkowi.
W ogóle jestem zakochana w tej fabule i to we wszystkich możliwych wątkach. Od samych magicznych zdolności Zahry, przez życie dworskie w pałacu, kiełkujące uczucie między naszą dżinnem i Aladynem, do rebelii i machlojek politycznych. Dla mnie wszystko w tej książce jest może i odrobinkę za proste, ale przy tym niezwykle bajkowe.

Kolejnym zasadniczym plusem tej pozycji jest niezwykły arabski klimat. Z jednej strony nie jest on według mnie tak wyrazisty, jak powinien być, ale i tak stanowi on coś dość oryginalnego na tle innych młodzieżówek... A przynajmniej tych wydanych w Polsce. Bardzo podobał mi się ten zabieg, zwłaszcza że autorka w bardzo plastyczny sposób opisała ten pustynny świat. Dodatkowe smaczki i nawiązania do kultury wschodniej tylko jeszcze bardziej ten świat ubogaciły.

Od pierwszych stron zakochałam się w piórze autorki. Sposób w jaki opisywała przestrzeń otaczającą bohaterów i uczucia nimi targające był dla mnie po prostu cudowny. Dodatkowo kilka razy podczas lektury Jessica Khourty naprawdę zaskakuje. Niektóre, zdawałoby się przewidywalne sceny, nagle obracają się o sto osiemdziesiąt stopni.
Nie zabrakło też odpowiedniej dawni humoru sarkazmu i przekomarzania się głównych bohaterów, co jeszcze bardziej umilało mi lekturę.

Czas przejść do bohaterów, co do których mam jednak pewne zastrzeżenia. Przede wszystkim wszyscy są strasznie schematyczni. Są to dobrze znane kalki, a większość bohaterów trzecio-planowych jest niestety bardzo kiepsko rozwinięta, mimo że mają spory wpływ na fabułę. Ubolewam chociażby nad kiepską kreacją Strażniczek, które były bardzo intrygującymi postaciami, a nie zostały należycie rozwinięte. Albo książę Darian. Można było jednak dodać mu pewne odcienie szarości, tym bardziej, że autorka położyła jakby pewien grunt pod to. A tu guzik.
Jedynymi postaciami, które w pełni polubiłam to były Kaspida, Zahra i sam Aladyn, a nawet oni byli dość stereotypowi. W końcu chyba wszyscy znamy jakieś wojownicze księżniczki walczące-o-dobro-swojego-ludu-i-tłamszone-bo-są-kobietami-a-nie-mężczyznami, panny chcę-z-tobą-być-ale-nie-mogę / nie-jestem-człowiekiem-ale-jednak-nim-jestem oraz najbardziej upowszechniony - słodki bandyta, który nie chce, ale musi.

„Zakazane życzenie" to bardzo klimatyczna, bajkowa powieść, poruszająca wiele baśniowych wątków jak chociażby miłość rodząca się między głównymi bohaterami, ale też walka o dobro swoich poddanych, władzy, walki dobra ze złem, przyjaźni, dla której ludzie ponoszą olbrzymie koszty. Pochłonęłam tę książkę w błyskawicznym tempie (poza tym, że pierwsze pięćdziesiąt stron czytałam, z braku czasu, dwa tygodnie) i świetnie się przy niej bawiłam.
Jeżeli zaciekawiły Was arabskie klimaty, lubicie fantastyczne wątki romantyczne i nie straszne Wam pewne ilości stereotypów, to polecam Wam tą książkę z całego serducha.
A ja pójdę sobie teraz odświeżyć Aladyna ;)

 

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.